Connect with us

DR. KEVSER ONBAŞI

İNSÜLİN TEDAVİSİ ALAN HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

İnsülin tedavisi alan hastalar insülin yaparken hep aynı yere insülin yapmaktan çekinmelidir. Ayrıca insülin iğnelerini her enjeksiyonda değiştirmeyi unutmamalıdır. Kalitesiz iğne uçları enjeksiyonun ağrısız olması için çok önemlidir. En sık rastladığımız problem iğne uçlarının üşenilerek değiştirilmemesidir. Ayrıca piyasada son derecede kalitesiz iğne uçları da mevcuttur. Bu kalitesiz iğne uçlarının içinden insülinin akmadığını bile gördüğümüz iğne uçları mevcuttur. Sağlığınız ve insülinin yeterince emilebilmesi için iğne uçlarının kaliteli olması en önemli konulardan birisidir.

İnsülin kullanan hastalarımızın iğnelerini buzdolabında yumurta saklanılan raflarda kısacası +40C de muhafaza etmelerini öneriyoruz. İnsülinler kesinlikle buzlukta dondurulmamalıdır. Taşınırken insülinler buz aküsü ile birlikte veya termos türü çantalarda soğukta transport edilmelidirler. İnsülinler güneş altında veya çok sıcak ortamlarda bozulurlar. Her seferinde paketten tek bir kalem çıkarılmalıdır. İnsülin kalemleri yaklaşık bir ay kadar bozulmadan oda sıcaklığında kullanılabilirler. Yalnız karışım insülinlerin ömrünün daha kısa olabileceğine dikkat edilmelidir. Ayrıca karışım insülinler kullanılacaksa insülini kullanmadan önce kalemi avucunuzun içinde hafifçe ovalayarak karışımın homojen hale gelmesini sağlamayı unutmayınız.

İnsülin enjeksiyonu ile ilgili en sık karşılaşılan soru bağımlılık yapıp yapmayacağı sorusudur. Halk arasında bilinen aksine, insülin sigara ve alkol gibi bağımlılık ve alışkanlık yapmaz. İnsülin gerekli bir ilaçtır ve bazen hayat kurtarıcıdır.Aslında kendimize insülinenjeksiyonu yapmakla daha sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olanı yaptığımızı hatırlamamız bu fikre alışmamızı kolaylaştırabilir. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında düzenli egzersiz ve diyetle insülin dozlarının azaltılması sağlanabilir.

 Yine en sık rastlanılan sorunlardan birisi insülin tedavisinin geciktirilmesidir. Hastanın insülin tedavisini geciktirmesiiçin doktoru zorlaması çok yanlıştır.Olabildiğince erken ve yeterli dozdainsülin verilmesi meydana gelecekhasarları önler ya da yavaşlatır.

Hangi bölgeler insülin enjeksiyonu için tercih edilir? İnsülinler kol, bacak, karın veyakalça bölgesine yapılabilir. Hep aynı bölgeye yapılmasındansa enjeksiyon yerlerinin sürekli değiştirilmesi önerilir.

Enjeksiyondan önce insülin kalemi kullanıyorsanız; önce kalemi hazırlamanızı öneririz. Öncelikle ellerinizi yıkayın. Kalemin üst ucundaki göstergeden insülin dozunu ayarlayın. Ardından kalemin kapağını açın ve insülini alt üst edin. Kalemin alt ucundaki iğnenin kılıfını çıkarın. Daha sonra iğnenin ucundan insülin damlası çıktığından emin olun.Eğer iğnenin ucunda damlacık görmüyorsanız 1-2 üniteinsülini boşa yaparak muhtemel havayı çıkartın.

İğneyi yaptıktan sonra hemen çekmeyin ve içinizden 10’a kadar sayın. Saymadan erken çekilmesi eksik doz yapılmasına neden olabilir. İnsülini yapmadan önce insülin dozunu gösteren rakama dikkat ediniz. Rakamları göremiyorsanız başka birinin size yardım etmesini sağlayınız veya kalemi çevirdikçe çıkan sesleri sayınız. Her bir tık genelde bir ünite insüline dek gelmektedir. İnsülin yaptıktan sonra yapılan yerde kanama veya insülinin ciltten dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz. İğne yapılan yerde morarma veya şişlik oluyorsa doktorunuza danışınız. İğne yapılan yerde şişlik olmuş ise bu şişliğe iğne yapmayınız. İnsülin yaptıktan sonra enjeksiyon yerini ovmayınız.

İnsülin kullanmanın diğer bir yöntemi ise insülin pompası kullanılmasıdır. İnsülin pompası ile de insülin tedavisi yapılabilir.

İnsülin kullanan hastaların evde kendi kan şekerlerini daha sık takip etmeleri önerilir. Doktor kontrolüne giderken en az iki günlük 7’li kan şekeri takibi yaparak bir kağıda not almaları önerilir. Bu şekilde doktorunuz kullandığınız insülin dozlarını ayarlamasında size daha kolay yardımcı olabilir. Ayrıca zaman zaman gece 3 de kan şekeri ölçümleri de gerekli olabilir. Bu şekilde uzun etkili insülin dozunuzun ayarlaması daha kolay ve doğru olarak yapılabilir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar