Connect with us

KUDRET EREN YAVUZ

ÇOCUKLARA HANGİ SIKLIKLA OYUNCAK ALINMALIDIR?

Hazır bir oyuncak bir çocuğun ilgisini en fazla 90 snçekebilir . Çocukluk dönemi dediğimiz 0-12 yaş dönemi arasında oyuncaklar çocuklar için en büyük cazibe merkezleridir. Bu dönem esnasında çocuklara sık sık oyuncak almak ve çocuğun etrafını her istediğinde alınan oyuncaklarla doldurmak çocuğu zamanla doyumsuzluğa ve mutsuzluğa sürükler.

Çocuklara çok sık (her hafta) bir oyuncak almak yerine daha çok çocuğu meşgul edecek 3 ayda bir eğitici içeriği zengin oyuncaklar almak (model uçaklar, tak çıkart kuleler, Legolar, zeka oyuncakları ) çocuğun gelişimine hem eğlenmesine hem de gelişimine daha büyük katkılar sağlayacaktır. Anne babaların çocuklarıyla birlikte geçiremedikleri vakitlerin vicdan azabı ile aldıkları her hafta aldıkları her oyuncak çocuğun ruhsal ve psikolojik gelişimi açısından sağlıksız bir gelişime neden olur.

Bir oyuncak üzerinde çocuklar yanlarında bir yetişkin oyuna katılırsa odaklanma ve oyun süresi daha da artar. Üzerinde çalışabileceği, monte edebileceği, parçalayıp yeniden değişik şekiller verebileceği bir oyuncak üzerinde çocuklar en az 5 dk zaman geçirir 5 dk fazlası uzayan her sn ise çocuğun odaklanma ve zihinsel becerilerinin gelişimi için kıymetli deneyimlerdir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar