Connect with us

KUDRET EREN YAVUZ

ÇOCUKLARI TEOG SINAVINA GİRECEK ANNE BABALARIN BU HAFTA UNUTMAMALARI GEREKEN 10 GERÇEK

1. Sınav öncesi 3 günü evinizde rahat ve huzurlu hale dönüştürmeye gayret edin.
2. Çocuğunuz için bu sınavı hayat memat meselesi haline dönüştürmeyin. Bu sınavlar çocuğunuzun geleceğinde gireceği onlarca değerlendirme sınavından sadece biridir. Çocuğunuzun başka bir çok şansı olacaktır.
3. Çocuğunuzdan beklentiniz ne kadar gerçekçi ise ( yani onun yetenekleri, kapasitesi, ilgi alanları ile örtüşüyorsa ) o oranda motivasyonu ve başarısı artacak, sınav kaygısı azalacaktır.
4. Çocuğunuzu bu evrede akranlarıyla kıyaslamayın.
5. Çocuğunuzu sınav sonucuna odaklandırmak yerine, elinden geleni yapmasının önemine inandırmaya gayret edin. Çabalarını daha çok öne çıkarın.
6. Kendi özlem ve ideallerinizi çocuklarınıza yüklemeyin Ve sendeki imkanlar bende olsa tarzı kendinizle kıyaslayıcı sohbetlere girmeyin. ,
7. Desteklemek için de olsa yüksek beklentilerinizi yansıtacak konuşmalardan kaçının. (sana güveniyorum…. kolejini ,…..üniversiteni kazanacaksın v.s.)
8. Başarısız olursa yaşayacağınız hayal kırıklıklarını üzüntüleri abartmayın. ( herkese rezil olurum, dershaneye onca para ödedik, boşuna mı?, beni mahcup etme v.s.). Unutmayın kaybetmek en çok onu üzecektir.)
9. Çocuğunuza sevginizi bu hafta daha çok gösterin.
10. Eğer sınav sonrası çocuğunuzla ilgili işler yolunda gitmemişse bunu çocuğunuza yüksek tepkilerle göstermeyin. Çocuğunuzun zorlandığı hususlar ve sınava hazırlık yolculuğunu daha verimli hale getirmek için en yakınınızdaki bir uzmandan yardım isteyin.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar