Connect with us

ALİ BİLCAN

KUŞ GRİBİ VE KORUNMA YOLLARI

Halk arasında daha çok tavuk vebası olarak bilinen, ilk kez 1967 yılında Güney Afrika’da kuşlardan izole edilen viral bir hastalıktır.
İnsanlarda ilk olarak 1997 yılında hastalık şekillenmesi sonucu kuş gribi olarak son 20 yıla damgasını vurmuştur. Ilk görüldüğü günden bu yana çeşitli ülkelerde bazı vakalara rastlanılmaktadır Etkenin normalde insanlar için hastalık yapıcı etkisi yoktur. Ancak yıllar içerisinde yapısındaki mutasyonla oluşan değişiklikler insanlarda da hastalık yapabilme özelliği kazandırmaktadır.
Hastalık, hasta veya hastalıktan ölmüş hayvanlara temas edilmesi, bu hayvanların göz yaşı, burun akıntısı, boğaz akıntısı veya dışkılarıyla temas edilmesi ya da bu hayvanlara ait çıkartılarla kirlenmiş yüzeylere temas edilmesiyle insanlara bulaşır. Ayrıca, hastalık etkeninin karıştığı havanın solunmasıyla da bulaşma olmaktadır.
Insanlarda ateş, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük, solunum güçlüğü gibi klasik hastalık belirtileri dışında ishalinde bazı vakalarda gözlendiği bildirilmiştir. Virüsün insanalarda göz enfeksiyonlarına yol açtığı görülmüştür. Hastalığın insanlardaki kuluçka süresi 2-4 gündür.
Insanlar bu hastalıktan etkilenmemek için neler yapabilirler kısaca değinelim;
• Ölü veya canlı kanatlı hayvanlarla teması olanlar gerekli temas ve hijyen önlemlerini almalıdırlar.
• Canlı tavuk veya hindi alınmamalı, denetimden geçmiş ürünler tüketilmelidir.
• Kanatlı hayvanlar uygun koşullarda iyice (60-70 derece) pişirilmeli, az pişmiş olarak tüketilmemelidir.
• Çiğ ve pişmiş ürünler ve bu ürünlerin hazırlanmasında kullanılan aletler birbirinden uzak tutulmalıdır.
• Beyaz et ve yumurtaları satın alırken son kullanma tarihleri kontrol edilmeli ve mutlaka soğutuculardan temin edilmelidir. Açıkta ve marketlerde buzdolapları dışında satılan ürünlerden uzak durulmalıdır.
• Üzeri kirli yumurtalar kesinlikle alınmamalıdır.
• Yumurtalar pişirilmeden önce bol su ile yıkanmalıdır.
• Yumurtaların tamamen piştiğinden ( beyaz/sarısında akışkanlık-rafadan olmaması) emin olunmalıdır.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüse doğrudan maruz kalınmasının veya gıda maddesi aracılığıyla yayılmasının azaltılması için “Sağlıklı Gıda Tüketiminde 5 Anahtar” olarak yayınladığı kurallar dikkate alınmalıdır;
1. Kişisel temizliğinize dikkat edin !
2. Çiğ ve pişmiş gıdaları ayırın !
3. Gıdaları iyice pişirin !
4. Gıdaları güvenli sıcaklıklarda tutun !
5. Güvenli hammadde ve su kullanın !
Saydığımız bu önlemler hastalıkların görüldüğü zamanlarda gündeme gelselerde hayatımızın hiçbir döneminde önemini yitirmemelidirler. Emin olun Atalarımızın boşuna dememişler; “sağlık varlıktan yeğdir”

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar