Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

BU AÇIKLAMA OLMADI NAFİ GÜRAL

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olarak, Ekonomi Dergisi Capital’e yaptığınız açıklama gerçekten hiç olmadı. Bu açıklamada “Kütahya Belediyesi’nin irtifak hakkı yoluyla sahibi olduğu, yaklaşık 40 yıl önce yapıldığı için yıpranmış, yıldızları sökülmüş termal otelin yok olmasına gönlümüz razı olmadığı için ve şehrimize olan sosyal sorumluluk görevimizin de etkisiyle 10 yıllığına kiraladık. Adam ettik, harap oteli değerli, marka bir otel haline getirdik. 10 yıllık kiracılık dönemimizde, dönemin belediye başkanının katlanamadığımız olumsuz davranışları nedeniyle 10 yılı zor tamamladık. Kira süresi bittiğinde, yaptığımız tüm yenilemeleri bırakarak zor kaçtık.”

Bir kere oradan hiçbir şeye dokunulmadan kaçtık diyorsunuz ama belediye ise her şeyi söküp gittiğinizi ve harap hale getirdiğinizi söylüyor.

23 Temmuz 2013’de yazdığım, yani tam 2 sene önceki köşe yazısında; “Kütahya’da doğacaksın, Kütahya’da iş hayatına atılacaksın, Kütahya’nın taşından, toprağından, madeninden ekmek parası kazanacaksın ve Afyonkarahisar’a ikinci otel müjdesi vereceksin. Oldu mu? Kütahya Ilıca Harlek ihaleye çıktığında, Uygar Tur’da ihaleye girecekti ama kendilerine verildi. Bu otelden sonra Sapanca ve Afyonkarahisar’a da otel yapıldı. Şimdi Sapanca’ya ve Afyonkarahisar’a ikinci otellerde oluyor.

Ilıca Harlek ne oldu? Ilıcanın sıcak suyu otele aktarıldı. Evlere verilen sıcak sular bitti. Vatandaşta gelmemeye başladı. Ilıca Harlek yolu, Ilıcanın dışından ayrı bir yol ile açılarak otele gelen misafirlerin Ilıca’yı görmeden geçmelerine neden oldu.

Evet, Ilıca Harlek oteli aldığınızda dökülüyordu. Harap bir durumdaydı. Bunları bilerek ve görerek almıştınız. Sonra, çok büyük masraflar ettiniz. Gerçekten muhteşem bir otel haline getirdiniz. 9 yıldır çalıştırdınız. Belediye ile problemler yaşadınız. Bunları anlatıyorsunuz. Belediye’nin dışında yer yok mu? Kendinize ait olan yerler de vardır Ilıca ve Yoncalı’da…

“Kurda kızıp, dağı yakmak” tabiri vardır. Acaba, Kütahya’ya olan sevgin, vefa borcun ve de en önemlisi memleketinin tüccar ve sanayicisinin temsilcisi olarak bu açıklamayı yapmak doğru mudur? Yukarıda bahsettiğim Afyonkarahisar ve Sapanca’ya ikinci otellerin yapılmasına karşı değilim. Hatta Kütahyalı olarak gurur duyarım. Ancak, önce kendi memleketindeki kaplıcaların kalkınmasına önayak olmalısın. Ilıca Harlek gibi elimizin altındaki yeri bitirip, başka yerlere gidilmesine de gönlüm razı gelmez.”

Başka söze gerek yok…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar