Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

TROLEYBÜS HATTI NE OLACAK ?

Her zaman rahmetle andığım ve kendisine çok büyük saygım olan Recep Yazıcıoğlu abim Kütahya’yı çok sever ve sık sık ailesiyle veya yalnız gelirdi.
20.Şubat.2003 yılında Yoncalı’da misafir ettikten sonra Çiniciler çarşısının önünden yeğeni sinema yönetmeni değerli dostum Mustafa Güneş ile birlikte Denizli’ye uğurladık.
“Denizli yerine Kütahya olsaydı daha çok sevinirdim.Denizli zaten kalkınmış,Kütahya’ya hizmet getirilmesi gerekiyor.”demişti kararnameyi duyunca.
Kütahya’da yeni konutların porsuk çevresinde olması ve de Germiyan kampüsünden kalkıp,çinigardan ve Üniversiteden geçerek Yoncalı’ya ulaşacak bir troleybüs hattının yapılması fikirleri vardı.Daha birçok önerileri olmuştu ama bu ikisi beni etkilemişti.
Bu konuda defalarca köşe yazısı yazmış ve dönemin belediye başkanı Mustafa İça ile yüzyüze görüşmüştüm.
Bu konuda ciddi çalışmalar yaptığını açıklayan İça, kentte troleybüs (elektrikli otobüs) üretimi ve troleybüs hatları kurulması için Macaristan’dan iki firmanın yetkilileriyle ”iyi niyet protokolü” imzaladıklarını basın açıklaması yapınca daha çok mutlu oldum.Çünkü,hattı yapılmasının yanısıra üretimde yapılması Kütahya’mızın çehresini değiştirecekti.
26.Mart.2013 günü  İça ile İstanbul ulaşım A.Ş. yetkilisi Cafer Samancı arasında protokol imzalanmıştı.Hem de bu güzergahlara ek olarak
Havaalanından Kütahya’ya ulaşımda düşünülmüştü.
yeni nesil troleybüs araçları otobüsler gibi manevra ve bir tramvaydan kat be kat daha yüksek eğimleri çıkma kabiliyetine sahip oldukları için bugün yaşadığımız toplu taşımacılıkta nasıl nefes aldıracağı,şehrimizin ulaşımda çağ atlayacağı,turizmde getirileri gibi birçok yararlarını görmemek mümkün değildir.
Şimdi bu çalışmaların durumu nedir?
Doğrusu çok merak ediyorum.
NOT-Bu yazımı 03 Aralık 2014 günü yazmıştım.Hiç değişiklik yapmadan tekrar yayınlıyorum.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar