Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

BEN NE DİYORSAM O

Bir zamanlar bir reklamda kullanılan cümleydi.Ben ne diyorsam o.Şimdi bu cümle açıktan söylenmese de siyasette bariz şekilde uygulanmaktadır.

Nasıl mı?

Geçmiş yıllardaki siyasi partilere bakalım.Merhum Adnan Menderesli DP,Süleyman Demirel’li AP,merhum İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’li CHP,merhum Turgut Özal’l ANAP,merhum Alpaslan Türkeş’li MHP başta olmak üzere bir çok partide millet vekilleri seçimlerinde partilerde ön seçim yapılırdı.Partilerden aday olacaklar partilerine başvurular.Partili delegelerin delegelerinin kullandıkları oylarla ön seçim yapılırdı.Sıralama da en fazla oy alanlarla o ilde partinin millet vekilleri sıralamaları tespit edilirdi.Elbette parti genel merkezleri illere göre bürokrat ve siyasette deneyimli kişileri kontenjandan listeye alırdı.

Ön seçimlerle seçilen millet vekilleri şimdiki gibi olur,olmaz sudan bahanelerle partisinden istifa edemezlerdi.Bir başka partilere geçemezdi.Çünkü kendilerine oy veren yöredeki insanlarla her zaman yüz yüze geldiklerinde sıkıntılar yaşanırdı.

Bu uygulama hızla yerini parti genel başkanları ve genel merkezlerinin tepeden inme veya merkezlerden aday gösterilmesine dönüştü.Her ne kadar partiler illerde temayül yoklaması falan,filan uygulamaları bana göre inandırıcı değil.

Asıl olan il ve ilçelerdeki seçim kurullarının denetiminde yapılan ön seçimler tam bir demokratik uygulama.Parti tapanlarına kendisini kanıtlayan,sevdiren ve güven telkin edenler ön seçimlerin sonuçlarına da saygı gösterirlerdi.

Kütahya’da bu seçimler için bildiğim  kadar sadece CHP ön seçim yapacakmış.Basından takip ettiğime göre CHP il başkanı sayın Zeliha Aksaz Şahbaz açıkladı.Kütahya’da CHP millet vekilleri adaylarını ön seçim ile belirleyecektir. Dedi. Öylede oldu.CHP 29 mart da ön seçim yapıyor.Dilerim diğer partilerde aynısını yapar.

SUÇLU KİM

Ülkemizde hızla cinayet,taciz,gasp ve soydun haberinde artış var.Bunun sebepleri araştırma yerine olaylardan sonra ah yazık oldu.Vah olmamalıydı gibi sözlerle olaylar geçiştiriliyor.Peki bunların sebepleri nedir?Neler yapmalıyız?Suçlu kim?Bunlara yanıt bulunmalı.

Bugün toplumda uyuşturucu kullanım yaşı maalesef 13-15 yaşlarına indi.Geçenlerde bir dostum anlattı.Okul çevrelerinde uyuşturucu özelliği olan sentetik yapıştırıcı tüpleri,bol miktarda çakmak tüpleri yerlerde adeta savruluyor.Büyüklerinde Bonzai,esrar ve diğer uyuşturucular ve alkol kullandıklarını anlattı.Bunları dinlerken çok üzüldüm.Bu olaylarda başta aile bireyleri,okul yöneticilerine ve toplum olarak bizlere görevler düşüyor. Aile çocuklarının günlük yaşamlarını,hal ve hareketlerini yakından izlemeli.Okullara gidip çocuklarını davranışlarını izlemeli.Toplu olarak bizlerde yöremizdeki gençleri dilimizin döndüğünce kötü işlerden kurtarmaya gayret etmeliyiz.Bir marketçi arkadaşım marketlerinde uyuşturucu olarak kullanıldığı için sentetik yapıştırıcı ve çakmak tüpü satmama kararı almış.Bravo.Keşke diğer esnaflarımızda küçük yaşta olanlara bunları satmasa.

Lütfen geleceğimizin teminat olan çocuklarımız toplum olarak sahip çıkalım.Yoksa hepimiz suçlu olacağız.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar