Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

BUKALEMUN VE TOPAÇLAR

BUKALEMUN VE TOPAÇLAR

Bukalemun kertenkelegillerden,kertenkelemsi,kertenkelegillerden sürüngenlere verilen ad.Böceklerle beslenir.Dilleri uzun,çabuk renk değiştirmesi ile bilinir.

Topaç ise;koni şeklinde ucu sivri.Sivri ucu ve dikey bir şekilde ekseni etrafında dönen bir oyuncaktır.Halk arasında fırıldak olarak da tanımlanır.Bir iple döndürülür.İp gövdesine sağdan dolarsanız sağa,sağdan sola doladınız da ise sola doğru döner.

Birisi bir canlı yaratık.Diğeri ise hemen,hemen bir çoğumuzun küçüklüğünde oynadığı oyuncak.

Önümüzde bir genel seçim var.Politikacısı,siyasetçisi açısından yoğun bir süreç var.Siyasetçilik bir meslek,bir rütbe ya da ele geçirilen bir pozisyondur.Halbuki halkı temsil edenlerin mevki ya da mal kaygısı olmamalıdır.Fakat günümüzde siyaset bir paravandır.Kişilerin kendilerini tatmin ettiği bir araçtır.Tabii ki;bazıları müstesna.

Olaya seçmen bazına bakalım.Siyasi partilerin tüzüklerine,icraatlarına ve genel başkanlarına inanan ve güvenenler vardır.Partiye üye olurlar.O fikirlerini her ortamda savunurlar.Partisine oy veririler.Bir başka kesim var.İktidar partisine oy vermiş veya vermemiş olanlar.Bunlar kişisel çıkar veya menfaatleri için o partiye üye olurlar.İşlerini de gördürürler.Bir süre sonra o iktidardaki parti kan kaybetmeğe başladığını gördüğünde,hangi partinin iktidara geleceğini hissettiğinde hemen o partiye yakınlaşır.Orada boy gösterir.Tabiri caiz ise cazgırlılar yapmaktan da kaçınmazlar.

Daha açık söyleyeyim.Bu tipler Bukalemunlar gibi görüş değiştirirler.Yada dün sağda olan,bugün sola.Solda olan sağa yanaşır.,İşte onlarda topaç gibidirler.Yani fırıldaklar da denilir.

Şimdi geçmişin bana verdiği tecrübeye göre bakıyorum.İktidar partisinden işi gördüremeyenler.En güçlü diğer partilerin iskelesine yanaşmağa başladılar.Yada hem iktidar kanadında,hem de iktidarın  karşısındaki en güçlü partide gözükmeye gayret ediyor.

Bu yılların geleneği.Halbuki bu böyle olmamalı.

Seçmen,kişisel planlarını ve hesaplarını değil.Ülkesinin,çocuklarının ve torunlarının geleceğini düşünerek oyunu kullanmalı.

HOŞ GÜRÜLÜ OLALIM

Önümüzde bir seçim var.Har parti yasaların kendilerine tanınan haklar ile gösterilen yerlerde toplantı,miting ve çarşı ziyaretleri yapacaklar.

Seçim çalışmalarında kimse,kimsenin hakkına tecavüz etmemeli.Kötü sözler söylememeli.Soruyorum.Bir cenaze ilanında hangi partili ölmüş diye mi?Yoksa kim ölmüş mü diye sorarız.Elbette ki kim ölmüş diye.O halde ne olur.Tüm parti yöneticileri.Tüm partilerin üyeleri,taraftarları ve sempatizanları geçmiş yıllardaki hataları yapmayınız.Bu seçim süresinde bir,birlerine karşı hoş görülü olalım.

TOMOGRAFİSİZ HASTANE VAR

Emet devlet hastanesi yıllardır tam kadrolu uzman hekimle halka hizmet veremedi.Ama bir hastanede olması gereken bazı tıbbı cihazlarda yok.Örneğin tomografi cihazı yok.Emet ilçesi yanında Hisarcık ilçesine de hizmet veren bir hastanenin bir çok eksiklikleri de var.Bunların bir an önce giderilmesi gerekir.Varsın bazıları seçim yatırımı olarak yapılıyor deseler de biz Emet’liler olarak demeyeceğiz.Haydi yetkililer seçimden önce Emet devlet hastanesine bir geliniz.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar