Connect with us

MUSTAFA MURAT AYDIN

DOĞRU İŞİ YAPMAK

1444 yıl geçmiş O doğalı. 20 Nisan 571.

Sonra “Beni görmedikleri halde bana inanan kardeşlerimi görmeyi çok isterdim.” deyişi.

Onun duası reddolunmaz! Peki ya biz O’nun kardeşi miyiz?

Kardeşiyiz ya da değil. O duanın ardından ortası yok. Kardeşiysek eğer ki bu en büyük duamız, kendimize dönüp bir bakmalı…

Ve belki de önce işimizden başlamalıyız, hayatımızın büyük bir zamanını geçirdiğimiz noktadan.

Ahir zamana dair En Sevgili’nin uyarılarının bir cümlesinde yakalayabiliriz;

“…Kişiye, şerrinden korkulduğu için ikramda bulunulacak. Görünüşte dost fakat esasında düşman sayısı artacak, sözler hep yalan ve birbirine muhalif olacak, amir ve memur çok, doğru iş yapan az olacak.”

Salât ve Selam sana En Sevgili.

Bir nokta; Salât’ın bir çok kelime anlamı var, öne çıkan anlamları ise, Birinin arkasından gitmek, destek vermek. Yardımlaşmak. İbadet.

***

İnce bir nokta; İşi doğru yapmak ya da doğru işi yapmak…

Kırmızı ışık araç için dur emrini verirken, yeşil ışık geç emrini verir.

İşi doğru yapan yeşil yandığında durmaksızın ilerler, doğru iş yapmak isteyen ise yeşil yandığında yolda bir yaya varsa önce yayanın geçmesini bekler ve yola öyle devam eder.

Sanırım tamda budur.

Günümüzde işi doğru yaptığını söyleyenler çok olabilir, işi doğru yapan çok da olabilir. Fakat doğru işi yapan sayımız maalesef az.

***

Geçtiğimiz gün İstanbul’dan ve Eskişehir’den ziyaretçilerimiz vardı. Hava soğuk. Kütahya’ya geldiklerini hissetmeleri için Ulu Camii’nin suyundan içirmek gerekti, bizde öyle yaptık. Abdest almak istediklerinde “bu su Reşadiye’de sıcak” dedi Eskişehir’den gelen, diğeri de Süleymaniye’yi örnek verdi. Artık güneş enerjisi ile çok daha kolay olan bu kadar basit bir olayın Ulu Camii’mize de kazandırılması ve 6 ayı soğuk geçen Kütahya’mızda abdest alıp, ibadet edenlerin sıcak suda abdest almalarını sağlamak zor olmasa gerek.

***

Seçim yaklaşıyor. Her partinin adayları şehrin isteklerini dinlemek için şimdiden halkı dinleme turlarına çıktılar. Şu sıralar şehrimize İkinci üniversite istekleri vekil adaylarına iletiliyor. Benim de dileğim odur. Ancak işi doğru yapmaksa amaç ikinci üniversiteyi hemen açalım. Doğru işi yapmaksa amaç öncelikle şehrimizde misafir olan üniversite öğrencilerimize misafir hürmeti gösterelim. Sahip çıkalım. Yanlarında olalım. Onları da dinleyelim. Kantinlerine gelip bir çay içelim. Önce aynı istek ve heyecanla hafta sonları çevre illere giden üniversite öğrencilerimizi şehrimizde tutmak için çaba sarf edelim. Şehrin sosyal hayatının gelişmesi için çaba gösteren gençlere güvenelim, destek verelim derim bir Kütahyalı olarak.

Sonra hep birlikte ikinci üniversitemizi de açarız EvelAllah.

Son sözümüz İhsan Fazlıoğlu’ndan olsun;

“İnsanlar sürece değil, sonuca odaklanıyor. Yani emek vermeden ürün almak istiyorlar.”

Sevgiler,

Mustafa Murat AYDIN;   Kütahya;   amustafamurat@gmail.com

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar