Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

MESİRE YERLERİMİZ 4

MESİRELİK TÖREN YERLERİ

Teferrüc (Âhilik)… Eski esnaf teşkilatı “Âhilik” zamanında ustalığa geçen kalfalara peştamal kuşatmak için esnaflarca yapılan ve Teferrüc denilen törenler Kırlar’da, Beşikkaya’da, Aksu’da olurdu. Teferrücü yapan esnaf teşkilatı tarafından önceden merasim alanında tertibat alınır, çadırlar kurulur, kazan yerleri hazırlanır, yüzlerce kazan yerleştirilir, duagürler ve sesi güzel hafızlar temin edilirdi. Teferrüc merasimini tertip eden esnafın usta, kalfa ve çırakları kâmilen ve misafir sıfatı ile çağrılan diğer esnaftan, ustalardan müteşekkil heyetler ile şehrin yöneticileri ve ileri gelenleri katılırdı. Bunlar tarafından peştamal kuşanan ustalara çeşitli hediyeler verilirdi. Teferrüce ellerinde teşkilata mahsus bayraklar olduğu ile alay yerine gidilirdi. Şehir dışına çıkınca silahlar ve naralar, beyitler atılarak tezahürat yapılırdı. Peştamal kuşatma töreni öğleden evvel başlar ve yemek ziyafetine kadar sürerdi. Yemekte etli pilav yenir yanında da hoşaf içilirdi. Merasim bitince kalfalar birerbirer kendi ustalarının elini öper ve Âhibaba tarafından peştemalleri kuşatılırdı. Tören bitince de esnaftan her kafile hazırladığı kaplarını götürerek et, pilav, hoşaf ve helvadan alırlardı. Şehrimizde takriben 1307 – 1308 senelerinde (hicri) Beşikkaya’da yemenici, saraç ve debağ esnafı (deri tabakçısı) tarafından yapılıp yaklaşık 800 esnaf ile bir o kadar da misafirin katıldığı teferrüc törenleri son kez yapılmıştır. Bu da günümüz takvimine göre 1886 yılına tekabül etmektedir.

DİĞER MESİRE ALANLARIMIZ

Çiğdemlik, Özbek, Dertdöken, Kepkebir, Zeryen, Böcüderesi Çeşmesi, Aşağı Hisar, Fettah Söğütleri, Meydan Çayırı, İstasyon Bahçesi, Sahandurmaz, Perli Köprüsü, Ağaçköy, Ortaca, Dereköy, Demirciören, Bölcek Çayırı, Ahırardı, Sultanbağları… Kütahya halk şairlerinden Arifi’nin bu mevzu ile alakalı şiirinden alıntılar yapalım.

Kadrile hâlince beldegânı var Kütahya’nın.
Her garibe dost olur insanı var Kütahya’nın.

Kıblesi Küh-ı Acemdir pişgahı Kepkebin
Püşgâhı Kâbe-ı damanı var Kütahya’nın

Fatihi almış bırakmıştır Ceneviz vâlisi
Burcu bar u Kâl’a i Sultanı var Kütahya’nın

Âlim-i fazıl bulunur zâhir ü bâtın veli
Her cihetle âdem-i irfanı var Kütahya’nın

Beşler,üçler,yediler,kırklar,hıdırlık merkezi
Çar suyu evliya bürhânı var Kütahya’nın

Var Müderris, Medrese, Vakıf, İmârethâneler,
Germiyan Yakup gibi Hânmânı var Kütahya’nın.

Kumarı, Kundukören, Aydoğdu, Sultanbağları,
Ovaköyde Çamlıca, bostanı var Kütahya’nın.

Armut, elma, erik enva-i yemiş vişne kiraz,
Bir Hakimâne, cücem, dermânı var Kütahya’nın.

Bolduğan köşkü, büyük bahçe,Musalla Kor-u önü
Bir güzel Yoncapınar seyrânı var Kütahya’nın

Bir hubun bin gözcüsü var, bir gülebin hâr ile
Âşıka bin can fedâ cânânı var Kütahya’nın

Açıur gonca-yı temaşâsı aşık lâl olur
Ârifi bülbül gibi nâlanı var Kütahya’nın

Var kalem şairlerinden “Arifi” ednaları,
Ehli dilden aşık-ı meydanı var Kütahya’nın.

Elimden geldiğince, özet olarak geniş bir araştırmanın neticesinde siz değerli okurlarıma memleketimiz olan Kütahya’nın bir zamanlar çok ünlü olan mesire yerlerini anlatmaya çalıştım. Bu belgesel yazı dizimiz gelecek kuşaklara rehber olması dileğiyle en güzel günler sizinle olsun diyorum.

Kalın sağlıcakla…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar