YERLi OTO HAYAL DEGiL

Yerli otomobil üretimi konusunda Kütahya’nın gerekli birlikteliği sağladığını ifade eden AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, siyasi ve bürokratik olarak ciddi anlamda çalışma yaptıklarını söyledi

AK Parti Kütahya Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu yerli otomobilin Kütahya’da üretilmesi noktasında Kütahya’nın birlikte hareket ettiğini söyledi. Kavuncu açıklamasında Kütahya’nın siyasileri, yerel yönetimi, sivil toplum kuruluşları ve sanayicileri ile birlikte yerli otonun Kütahya’da üretilmesi adına ciddi girişimlerinin olduğunu ve kenetlenerek birlikte hareket ettiklerini söyledi. Milletvekili Kavuncu “ 1 Kasım seçimi sonrasında Kütahya’da birlik ve beraberlik ortamı oluştu. Yerli otomobilin üretimi konusunda bu birlikteliği oluşturmuş durumda. Siyasiler olarak bizler üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapıyoruz. Yerli otomobil üretimi ile ilgili olarak oluşturduğumuz yapılanmada birtakım çalışmalar yürütüyoruz. Öncelikli olarak Kütahya otomobil yan sanayi ürünlerini üretme açısından önemli bir tedarikçi konumunda. Yaptığımız çalışmada otomobil üreten fabrikaları ziyaret ederek ne gibi istekleri var, neler istiyorlar, gerekli şartlar nelerdir bunları öğreneceğiz. Gerekirse yurt dışına gideceğiz. Gerekli bakanlıklarla görüşerek bu konuda ki ciddiyetimizi ifade edeceğiz” dedi.

KÜTAHYA’NIN ELİ BOŞ DEĞİL

Yerli otomobil üretiminin Kütahya’da yapılması için ellerinin boş olmadığını söyleyen Kavuncu yerli oto üretimi noktasında Kütahya’nın sessiz bir şekilde bir köşede beklemediğini ifade ettiği açıklamasında “Kütahya yerli otomobil üretimi konusunda boş değildir. Gittiğimiz yerlere elimiz dolu gideceğiz. Yerli otomobili devlet üretmeyecek. Özel sektör üretecek. Özel sektöre zorla buraya gel üret diyemezsiniz. Ancak bunun belli kriterleri vardır. Kütahya bu kriterleri ve alt yapı çalışmalarını oluşturmuş konumda. Afyon ve Uşakla birlikte hareket etmek elbette bize avantaj sağlayacaktır. Birlikte daha güçlü bir lobi oluşturabiliriz. Günümüzde otomobiller artık tek fabrikada üretilmiyor. Sadece montajı tek bir fabrikada yapılıyor. Otomobili oluşturan parçalar farklı farklı yerlerde üretiliyor. Bu anlamda bunu iyi değerlendirmeliyiz. Kütahya’nın demiryolu, karayolu ve limanlara yakın olması gibi bir avantajı var. Bunun yanında gümrük avantajımız var. Kütahya yerli otomobil üretimi için gayretli ve kenetlenmiş durumda” dedi.


Web Tasarım: Arena Ajans