Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÜTAHYA’NIN DÜĞÜN ADETLERİ 2

İKİNCİ BÖLÜM

Görücülük

Dün başladığımız Görücülük ara başlıklı konumuza bugün devam edelim. Oğlan tarafı gördükleri itibar, ikram ve ortama göre kızı alıp alamayacaklarını tahmin ederler. Eğer olumlu bir hava sezildi ise aile efradı ve yakın akrabalar ile aralarında görüşülüp bir yolunu bulup kızı oğlana gösterirler. Bu hiçbir zaman aşikârî olmaz. Büyük bir edep içerisinde kıza sezdirmeden olur biter. Oğlan da “olur” derse, oğlan evi, kız evine haber salarak istemeye giderler. Bu haber salma işi, kızı salık veren dünür başı tarafından yapılır. Görücülerden biri kızı ister ve oğlanı iyi yönlerini anlatarak metih eder. Kız tarafından ağzı laf yapan biri de kızlarının marifetini, huyunu suyunu ve iyi yönlerini anlatır. Fakat kız evi naz evidir. “Peki, verdik gitti” demez. “Bir de babasına soralım” diyerek görücüleri güler yüz ile uğurlarlar. Şayet kız evi olumsuz ise “o iş olmayacak, kızımız daha küçük kusura bakmayın, nasibinizi başka kapıda arayın” der. Kız evinin tavrı yumuşak olur ise oğlanın fotoğrafı kız anasına verilir ve kızın fotoğrafı istenir.

Kız isteme

Taraflar mutabık kalır ise gün kararlaştırılır, en yakın akrabalar kız evine giderler. Usulünce kızı anasından isterler. Sohbet ve ikram faslından hemen sonra kız evinden başından tek nikah geçmiş bir hanım, dört köşesi altın sırma ile işlenmiş tülbentlerden birini oğlan anasına diğerini kız anasına verir. Buna “ikrar” yani “söz mendili” denir. Böylece oğlan evi muradına ermiş olur. Söz yüzüğü takılır, kızın sözlenmiş (yavuklanmış) olduğu belli olur. Nişan günü tespit edilince oğlan evi, kız evine toz şeker, boyalı şerbet şekeri ve kahveyi bir tepsiye koyup üzerine kırmızı krep ve bohçayla örtüp gönderir. Her iki taraftan akrabaların bulunduğu (kadın-erkek) ortamda şerbet içilerek söz meresimi resmen tamamlanmış olur. Nişan günü ve nişan merasiminin nasıl olacağı tespit edilir.

Nişan töreni

Nişan merasiminden bir müddet önce oğlan evi kız evine çuval ile şeker, iki ya da üç kg. çiğ kahve, iki kg. çay, gelin kıza çerez gönderir. Nişan merasiminden önce mahalle cami imamı, oğlanın babası veya bir yakını ile kız evine gider. Usulen kız evinin en büyüğünden Allah’ın emri, Peygamber’im kavli ile kızı oğluna tekrar ister. Kız tarafı temsilcisi “siz münasip gördüyseniz, biz de verdik. Hayırlı uğurlu olsun. Allah mesut etsin” der. Orada bulunanlar “Allah tamamına erdirsin” temennisinde bulunurlar. İmam usulüne uygun olarak nikâh kıyar. Hoca, oğlan evinin varlık durumuna göre, “Mihri muaccel” belirlenir. Şayet evlilik yürümez ise bu para kıza mutlaka verilmesi dini bir emirdir. Akşam da yemekli veya çay kahve, pasta ve meşrubat ikramlı nişan merasimi yapılıp, yüzükler ile birlikte tek taş elmas yüzük, iki metre altın zincir, elmas takılar, gerdanlık, inci takı, burma bilezikler kıza takılır. Kız, arkadaşları ile eğlenir, orada bulunan yaşlıların ellerini öperek hayır dualarını alır. DEVAMI YARIN

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar