Connect with us

DR. PINAR YAZKAÇ

KENTİN IŞIKLARI VE KENT ESTETİĞİ

Son bir yıldır Kütahya şehrinde çevre düzeni anlamında çok olumlu çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Birincisi çiçeklendirme ve ağaçlandırma çalışmaları. 7000 yıllık tarihi ile toprağın ,ateşin ve suyun buluştuğu Germiyan diyarı,Evliya Çelebinin memleketi Kütahya bilhaasa bahar ve yaz döneminde adeta gül bahçesine döndü.Adnan Menderes ve Atatürk Bulvarı gibi ana caddelerimiz daha güzelleşti.Bahar dönemi Kütahyada lale zamanıydı adeta.Sehrin meydanındaki göbekler birbirinden güzel laleler,güller,sümbüller,papatyalar ile cümbüşlü ve rengarenkti. İstanbul’un her gittiğimde hayran kaldığım çiçek düzünlemeleri artık Kütahya Belediyesi tarafından yapılmakta.İstanbul’u aratmadı doğrusu.Kaldırımların refüşlerin yeniden düzenlenmesi Selçuklu ve Osmanlı motiflerinden esenlenerek tasarlanan bordürler şehrimize çok yakıştı.

Son günlerde güzel olan bir diğer hususta; gece şehrin ışıklandırılma çabaları.Özellikle lale formunda ki ışıklı aydınlatmalar ayrı bir hava verdi bu şehre.Gece artık karanlığa gömülmüş bir şehir değil ışıl ışıl yanan bir şehir var.Refüşlerdeki yeşil aydınlatma lambalarıda derinlik kattı yeşil ağaçlara.Sevgi yolundaki yeni banklar ve çiçek vazo tanzimleride başarılı oldu.Son bir haftada tamamlanan yeni sokak lambalarımız hem nostalji yaşatıyor bize hemde bütünlük açısından şehrimize bir estetik görünüm katıyor.Bir şehrin medenileşmesi o şehrin yolları,aydınlatması ve ışıklandırılması ile doğrudan ilgilidir.

Kent aydınlatma sistemleri, hem günün karanlık saatlerinde kentlilerin güvenliğini sağlıyor, hem de kentin mimari çehresini tamamlıyor, görsel enformasyonun algılanmasını kolaylaştırıyor.

Kent, bir topluluğun içinde barındırdığı toplumsal, siyasal, kültürel, ruhsal zenginliğinin en önemli göstergesidir. Kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik yoldan üretilmesi, biçimlendirilmesi, dönüştürülmesi ve estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar. Çevreye, doğaya, kültürüne dolayısıyla kendisine yabancılaşan insanın dönüştürülmesi özündeki estetik algı ile kurulan duygudaşlık ile mümkündür.

Şehirciliğin ilk görevi, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Her türlü gelişmeye yön veren güneş, ışıklarını yaymak üzere her konutun içerisine sokulabilmelidir; aksi takdirde hayat, ışıksızlıktan sönüp gidecektir. Kalitesi, yeşilliğin bulunmuş olmasına bağlı olan hava, temiz olmalı, zararlı gazlardan olduğu kadar tozlardan da arınmış olmalıdır. Güneş, yeşillik ve mekan, şehirciliğin birinci derecede rol oynayan üç unsurudur.
Ancak şu anda olduğu gibi kente bakarsınız, duyarsınız, dokunursunuz, hissedersiniz yani içinde yaşarsınız. Kentler şiirler, destanlar, resimler, romanlar üretir. Ama aynı zamanda kendileri yaşayan şiirler, resimler, destanlar, romanlardır. Kent estetiği insanın sosyal ve ruhsal yaşamına yani insana birebir etki eden bir olgudur.

Belediyelerin ilk görevi ;daha yaşanılabilir bir şehir için hizmet etmektir.Bunu da iyi bir şehircilikle gerçekleştirebilir.İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Her birimizin sağlığı, büyük ölçüde “tabiat şartları”na bağlıdır. Yaşadığımız mekanlar bol güneş ışığı alan aydınlık havadar alanlar olarak dizayn edilmelidir.Kütahya da eksiklik olarak gördüğüm en önemli husus şehrin planlanmasındaki hatalar.
Yeterli yeşil alanlarınşehrin merkezinde olmayışı.Şehrin göbeğinde dev ormanlık alanlar şehrin akcigerleri olarak görev yaparlar.Örneğin iki yıl önce seyahate gittiğim Almanya nın başkenti Berlin’de kentin göbeğinde dev bir orman Tiergarten; adeta bir akciger görevi yapıyor.İnsanların nefes alıp ,şehrin tarfiğin ,stresinden kurtuldukları metropolle içiçe güvenli temiz bir park –ormanda buluyorsunuz kendinizi.

Hayatın kalitesi, bol yeşilliğin ,temiz havanın ve bol güneş ışığının bulunmuş olmasına bağlı.
Soluduğumuz hava, içtiğimiz su temiz olmalı, zararlı gazlardan olduğu kadar tozlardan da arınmış olmalıdır. Çocukların oyun oynadığı,gençlerin sağlıklı ve güvenli spor yapabildikleri,eğlenebildikleri,ailelerin hafta sonları hoşça vakit geçirebildikleri oyun ve yeşil alanların planlandığı açıkhava mekanlarına ihtiyaç var.
Kütahya hızlı şehirleşme ile plansiz ve bozuk bir şehirleşme yaşamış bir kent.Eski ile yeninin zıtlığına uyumsuzluğuna sık sık rastlayabilirsiniz.Eski tarihi Germiyan Sokak ve onun uzantısı diğer paralel sokakların devamında birdenbire dip dibe çarpık plansiz ,estetik ve uyumdan yoksun binalar bizi selamlıyor.Yeni çarşıdaki dükkanlar , ana caddelerde yol dibinde hemen yükselen hiçbir yeşil alana izin verilmeyen, tamaman rant değeri üzerinden şatışı yapılan cadde boyu binalar büyüyen ,çarpık kentleşmenin birer örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

Kenti kent yapan önemli iki faktör zaman içinde geriye doğru giderek köklerimizi hissetmek ve buradan ileriye doğru uzanmaktır. İnsan geçmişle bağ kurarken de kendisini çağına ait olarak hissetme ihtiyacı içindedir. Kent değişimleri yasatmalı ve günümüz algısının çağdaş sanat ve mimari yoluyla kentliyle karşılaşmasını sağlamalıdır. Erkek, kadın, çocuk, kentli, engelli, yabancı, yaşlı, genç herkese açık bir kültür alanı olan kent estetiği, tepeden bakılan bir nesne değil gündelik hayatın doğallığı içerisinde insanları geleceğe yönlendirecek ve moral duygularını güçlendirecek bir yaşam alanıdır.

Kütahya hala kurtarılabilir bir bölge .Kale altı ve Germiyan sokak ve eski çarşı,Saman pazarı ,Yümsek Kahve bölgesi sit alanı gibi korunarak yeni yapılarla doğru restorasyon ve imarla en gözde bölgesi olabilir.
Böylece Kütahya turizmin daha da canlı tutulacağı ,cazibe merkezi haline getirilebilir.Çininin diyarı,Yoncalı kaplıcalarıyla şifalı termal sularıyla ,Hisarıyla,yemyeşil Gediz ovasıyla, Murat Dağıyla ,Tavşanlısıyla,Simavıyla,Domaniçiyle tabiatın tarihin medeniyetin sanatın başkenti olmayı o zaman hak edecektir Kütahya.

İnanıyorum ki ;Kütahya Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ve işinin ehli yeni ekibiyle özellikle Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kölgeli’nin heyecanı ve gayretleriyle daha da aydınlık,ışıl ışıl yanan ve daha yeşil parklarıyla çiçek bahçeleriyle tarihine yaraşır bir kent olma yolunda gidecektir.Yapılan şehir peyzajları,ışıklandirma ve düzenlemeler o yönde doğru adımlar ve ilerlemeler olduğunu gösteriyor bizlere.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar