Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÜTAHYA BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR!

İster büyük şehir statüsünde olsun ister en küçük bir belde,belediye o beldede oturanların mahalli nitelikteki her türlü ihtiyacını karşılayacak imkanları sağlamak için kurulmuş yerel bir yönetimdir. Belediye tüzel kişiliğinin yürütme organının başı halkın doğrudan doğruya, çoğunluk usulüyle seçtiği belediye başkanıdır. Organları belediye başkanı, belediye meclisi, belediye encümenidir. Bu günkü yazımın konusu Kütahya belediyesinin çalışmaları hakkında olacak.

Kamil Saraçoğlu belediye başkanı olalı henüz 2. yılında. Ancak Kütahya şu anda görülmedik bir şekilde şantiye alanına döndü. Saraçoğlu seçim öncesi halkımıza verdiği söz ve vaatleri hızlı ve etkin bir şekilde yerine getiriyor. Kütahya’nın yıllardır süren en büyük sorunlarından biri yol ve caddelerin durumuydu. Trafikteki araç sayısı hızla artarken mevcut yollar ihtiyacı karşılamaktan çok uzak bulunuyordu. Diğer bir önemli sorun da, sayıları her gün artan motorlu taşıtları koyacak mevcut oto parklarının ihtiyacı karşılayamadığı. Saraçoğlu her iki sorunu da çözmek için mega proje hazırladı, projeler ilgili bakanlıklar tarafından kabul gördü ve ödenek sağlandı. Yer itibari ile çok rizikolu olan Bat- Çık projesi cesaretle hayata geçirildi. Projenin bitirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bu yol projesi tamamlanıp hizmete açıldığında, trafik akışında büyük bir rahatlama ve kolaylık sağlanacaktır. İnşaatı bir ara duran, katlı otopark projesi üzerindeki sorunlar çözülmüş olmalı ki çalışmalar, ağır kış şartlarına rağmen başarılı bir şekilde sürdürülüyor. Sevgi yolu üzerinde belli aralıklarla yapılan süs havuzları inşaatları devam ediyor. Caddelerde başlatılan aydınlatma çalışmaları tamamlandı. Ben Menderes caddesinde oturuyorum gece evimin balkonundan baktığımda gördüğüm renk cümbüşünden çok mutlu oluyorum. Saraçoğlu ve ekibini bu ve benzer çalışmalarından dolayı kutlarım.

Ekibi deyince aklıma geldi icra organı olan belediye meclisinde 2 siyasi partinin temsilcileri var. AKP ve MHP. MHP’li meclis üyelerinin zaman zaman çalışmaları destek değil köstek olduklarını işitiyorum. Bu yanlış tutumlarını bırakıp, hepimiz Kütahya için varız deyip, birlik içinde hareket edilmelidir. Yanlış yapılanlar varsa elbet muhalefet yapacaklardır, ancak olumda işlerden oy birliği sağlanmalıdır. Kütahya’nın kalkınıp, gelişmesi yolunda projeleri varsa bunları öneri ile meclise sunmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıdırlar. Bu en tabi haklarıdır. Aksi halde kendileri bir dahaki mahalli seçimlerde meclis dışında kalacaklardır.

Ben bu hususta bir anımı paylaşmak istiyorum. Merhum Oral Kiper’in (ANAP) Belediye başkanlığı zamanında merhum kardeşim Av. Sadık Atakan 25 kişilik belediye meclisinde tek başına muhalif parti (CHP)temsilcisi idi. Bir sohbet esnasında başkan Kiper’e reis bey meclis çalışmalarında bizim Sadık muhalefet mi yapıyor? Destek mi veriyor? Diye sormuştum. Kendisi ‘’hocam Sadık Bey Kütahya sorunlarına o kadar duyarlı ve vakıf ki, olumlu tüm meclis çalışmalarında bizimle birlikte hareket ediyor, öneriler sunuyor, canla başla çalışıyor’’ demişti. MHP’ li meclis üyelerine hatırlatırım.

Tabiidir ki çevre illerle aramızdaki kalkınmışlık farkını kapatabilmek için daha fazla gayret gösterip çok çalışmak,yeni mega projeler üretip hayata geçirmek gerekiyor. Yerel basından öğrendiğime göre belediye Kütahya’nın gelişip, değişimi ile ilgili başlattığı projeler 120 ayrı yerde devam ediyormuş. Şu anda Kütahya’yı yöneten atanmış ve seçilmişler ( vali, belediye başkanı, millet vekilleri) birlik beraberlik içinde var güçleri ile çalışıyorlar. Bunlara DPÜ, KUTSO, sivil toplum örgütleri, odalar, siyasi parti teşkilatları, muhtarlar ,yerel basın ve tüm Kütahya halkı da katkıda bulunup destek vermelidirler. Yeri geldiğinde tenkit, yeri geldiğinde takdir etmesini bilmeliyiz.

Başkan Saraçoğlu’nun seçim beyannamesinde yer alan ‘’43 plakaya 43 proje’’ Saraçoğlu’nun vizyon projeleri başlığı altında vaatlerini içeren gazete küpürü elimde. Bunlardan çok büyük öneme haiz hayati olanlarını hatırlatmak için sunuyorum. Tema Park ve Zafer Meydanı Projeleri, Yoncalı Kaplıcaları Termal Kent Projesi, YHT hattının Kütahya’dan geçmesi, kent giriş kapıları projeleri, yeni belediye binası projesi, Hisar Kalesi projesi, bunlara ilaveten benim önerilerim Kanal 43 adı altında tv uydu kanalı kurulması, devlet hastanesinin temelinin atılıp, hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete açılıması, Ilıca Kaplıcalarının hak ettiği yere gelmesi Otel Harlek tesislerinin bir an evvel hizmete açılması…..

Bu duygu ve düşünceler içinde 2016 yılının ülkemize , milletimize ve tüm insanlara sağlık, huzur, barış ve güvenli günler getirmesini dilerim

KALIN SAĞLICAKLA……

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar