Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÜTAHYA ALTIN DEVRİNİ YAŞIYOR

Kütahya; zengin kültür, sanat, tarih ve termal kaplıcalara, verimli topraklara, bol akarsulara, başta asrın madeni bor cevheri olmak üzere 36 çeşit zengin maden rezervlerine sahip, çini ve porselen başkenti, bölgenin en büyük kargo hava alanına sahip, yatırım yapmaya elverişli organize sanayi bölgelerine, genç, yetenekli, kalifiye elemanlara sahip bir ildir. Bu müstesna değerleri ile ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınıp, büyümeye müsait bir ildir. DPÜ’de okuyan 40 binden fazla öğrenci Kütahya’nın sosyal ve ekonomik yaşantısına büyük katkı sağlamaktadır.

Kütahya’nın metropol illere (Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa) yakın mesafede olması ile bu illere bölünmüş sıcak asfalt yollarla ulaşıma sahip olması ayrı bir avantaj durumdur. Kütahya dağları, şifalı termal suları, ağır esvap elbiseleri, tarihi eserleri, yöresel yemekleri, nâdîde çinileri ve Konya’dan sonra Mevleviler için ve turizmine en uygun ildir. Altıntaş ovası Konya ve Polatlı bölgelerinden sonra yurdumuzun buğday ve arpa ambarıdır. Kirazı, vişnesi, gelincik elması, hekmâne ve cücem eriği ile Hüsnüyusuf armudu, çileği çok meşhurdur. Bu değerlere sahip olması ile ve devletine karşı bütün görevleri layığı ile yerine getirmesi kanunlara harfiyen riayet etmesi, Kütahya’nın gelişip büyümesi, halkının daha iyi şartlarda yaşaması gerekmektedir.

Kütahya Osmanlı Devleti’nin ilk kuruluş yeri, istiklal savaşının kazanıldığı toprakla, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temelinin atıldığı il olması nedeni ile kuruluş, kurtuluş, cumhuriyet şehri unvanını kazanmıştır. Kütahya bunca değerlere sahip iken bu güne kadar 1950-1960 yılları arası hariç istenen hamleyi yapamamış yerinde saymıştır. 1950’de 10 olan milletvekili sayımız Uşak ilçemizin il olması daha sonraları da nüfusumuzun sürekli azalması nedeni ile 4’e kadar düşmüştür.

Biz yıllardır hiçbir ile nasip olmayan bu değerlerimizi bir türlü görücülere açamadığımız çeyiz sandığı ile avunduk, avutulduk. Osmanlı Devleti zamanında Kütahya bir sancak beyliği iken onun bir eyalet merkezi olan Eskişehir bugün bizi fersah fersah geçmiş durumda. Bunlara en büyük sebep, geçmişteki il yöneticilerimiz (atanmış ve seçilmişler) ile bürokratların sivil toplum örgütlerinin, sanayicilerimizin, rektörün, hava ve jandarma tugay komutanlarının bir araya gelip, uyum içinde hareket etmemesinden kaynaklandı. İlin en büyük amiri olan valiyi, milletvekilinin biri atanmasını diğeri alınmasını sağlıyordu. Çoğu valimiz Kütahya’yı merkezi, ilçeleri, köyleri, halkı ile tanıma fırsatını bulamadan ve hiçbir büyük projeye imza atamadan gidiyordu. Bu duruma son vermek için benim de sözcü ve basın sorumlusu olarak içinde bulunduğum çiniciler gezek gurubu, büyük uğraş sonucu valimizi, belediye başkanımızı, tugay komutanımızı, ağır ceza reisimizi, ünlü sanatkarları, sanayicilerimizi, oda başkanlarını, bazı bürokrat ve milletvekillerimizi, rektörümüzü ancak bir gezekte bir araya getirebilmiştik. O zaman ben 100 kişinin hazır bulunduğu davetli huzurunda yaptığım konuşmada ve ertesi günü Yeni Kütahya Gazetesi’ndeki köşe yazımda ‘’işte özlenen tablo’’ diye bahsetmiştim. Zamanın valisi Gazi Şimşek ertesi gün beni huzuruna çağırıp, “hocam bu ne iştir anlat bakalım” diye sormuş bende durumu izah etmiştim.

Şimdi yazımızın başlığına gelelim. Kütahya pek çok bakımdan altın devrini yaşıyor. Her bakımdan deneyimli, donanımlı, halkımızla iç içe olmuş, çalışkan ve saygıdeğer bir valimiz var. Yürekleri Kütahya için çarpan, Kütahya sevdalısı bir il başkanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanımız, il genel meclisi başkanımız, rektörümüz, sanayicilerimiz, iş adamlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, çalışmaları yakından takip edip halkımıza duyuran yerel basınımız, birlik beraberlik halinde ve uyum içinde hareket edip Ankara’dan hizmet ve yatırım akışını sağlayan bir kadro ve ekibimiz var.

Bu zamana kadar yağ, un, şeker, su ateş var helva yapacak ustamız yok diyorduk. Şimdi ise helvayı yapacak bir usta değil bir çok ustalarımız var. Destek bizden, yapmak onlardan. Kaybedecek vaktimiz yok. Gelişip büyüyen, hızla yükselen Kütahya için el birliği ile hep beraber çalışıp büyük projeler üretip bunları hayata geçirerek çevre illerle aramızdaki sosyal, ekonomik, siyasi ve kalkınmışlık farkını kapatalım. Çok çalışıp çok üretip çok satalım. İşe uyduda bir TV kanalı kazanarak başlayalım. Bu tanıtım açısından çok önemli. Bu yolda çalışmaların devam ettiği duyumları alıyorum hız kazandıralım. Yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarımızı potansiyel güçlerimizi harekete geçirelim. Yıllardır devletimize verdiğimiz katkıların karşılığını alamamaktan yakınıyorduk, günümüzde ise verdiğimizi kat be kat üstünde yatırım ve hizmet aldığımızı yerel basından öğreniyoruz. Devamını sağlamak için hep birlikte gayret sarf edelim. Dedikodu etmeyi bırakalım birbirimizi sevelim saygı gösterelim. En iyi günlerin bizlerle olması dileğiyle

KALIN SAĞLICAKLA…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar