Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

VEFALI BİR KERTENKELE

“Vefasızdan vefa ummak ayrı bir vefasızlıktır.” İşte bu söz, içi mânâ dolu bir hazine gibi. Vefasızlık yapan kişiden vefa beklemek de vefasızlık oluyormuş. Vefayı bir mahalle adı ya da bir boza markası olarak bilenler, bu sözdeki derin anlamı tahayyül edemezler.

Sözün başında hemen söylemek gerekir ki dünya denilen yer vefasızların başkentidir. Burayı kendine mesken belleyenler, vefasızlığı benimser ve aynen dünya gibi vefasız olur çıkarlar. Oysa dünya sadece bir gölgelik değil miydi? Büyük mutasavvıf Yunus Emre hazretleri (k.s.), “dünya dedikleri bir gölgeliktir” diyerek buradaki hayatın çok kısa süreli olduğuna işaret buyurmuştur. Bu kadar kısa süren bir şey nasıl vefalı olabilir?

Japonya’da yaşanmış gerçek bir olay olduğunu öğrendiğim hikâyeyi size aktarmak istiyorum. Evini yeniden dekore ettirmek isteyen Japon, bunun için bir duvarı yıkar. Japon evlerinde genellikle iki tahta duvar arasında çukur bir boşluk bulunur. Duvarı yıkarken, orada dışarıdan gelen bir çivi ayağına battığı için sıkışmış olan bir kertenkele görür. Adam bunu gördüğünde kendini kötü hisseder ve aynı zamanda meraklanır da kertenkelenin ayağına çakılmış çiviyi görünce. Muhtemelen bu çivi 10 yıl önce, ev yapılırken çakılmıştı. Peki, nasıl olmuş da kertenkele bu pozisyonda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca yaşamayı başarmış? Karanlık bir duvar boşluğunda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca yaşamak çok zor olmalı öyle değil mi?

Böylece adam çalışmayı bırakır ve kertenkeleyi izlemeye başlar. Sonra nereden çıktığını fark edemediği başka bir kertenkele gelir ağzında taşıdığı yemekle. Adamı sersemletir gördüğü manzara. Bu nasıl bir sevgi? Bu nasıl bir vefa duygusu? Ayağı çivilenmiş kertenkele, 10 yıldır diğer kertenkele tarafından beslenmektedir.
Hakk Teâlâ vefalı olmayı, basit bir hayvancık olarak gördüğümüz, çoğumuzun da korktuğu bir yaratık olan kertenkele ile bize öğretiyor. Vefalı olmak lazım, yapılan iyilikleri unutmamak lazım. Dünya eğer bir vefasız ise ona ta’bi olmamak yapacağımız en önemli davranış biçimidir.

İstanbul’da çok meşhur olan Vefa semti, adını Şeyh Vefa Hz.’lerinden (k.s.) almaktadır. Fatih Sultan Mehmet, zamanında o mübareğin kapısına çok defalar gidip gelmiştir. Yazımızı o büyük Hakk dostunun bir nutku şerifi ile tamamlayalım.

Haram lokmayı yutma,

Hiç kimseye kin tutma,

Şeyh Vefa’yı unutma,

İnsan olayım dersen.

ŞEYH VEFA (k.s.)

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar