Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

CAHİLİN NEYİ EKSİK?

“Cahil” deyip geçiveririz çoğu zaman. Cahil nedir bilir miyiz acep? Cahilde olmayan şey akıl değildir. Aksine çok akıllı olur cahilane tayfası. Peki, nedir eksik olan tarafları biliyor musunuz? Ahlâkî yapıları bozuk olur cahillerin. Her şeyin hinliğini iyi bilirler. Nerede bir sakat iş yapan varsa bakın, mutlaka altından ahlâksızlığa bağlı olarak yapılan bir cehalet çıkar. Hani çok meşhur bir söz vardır, “okumak tahsil (öğrenim) işini halleder de cahillik bâki kalır” diye. Aynen öyle olur. Cahil demek, okuma yazma bilmeyen, fen ilimlerini tahsil etmemiş anlamında anlaşılmamalıdır. Cehaletin babası anlamına gelen EBU CEHİL, ta peygamber efendimiz zamanından bu yana neden hep bu isimle anıldı biliyorsunuz değil mi? Ebu Cehil’in gerçek adı Amr bin Hişam’dır. Ömer de denildiği vardır. Hatta o yıllar için “iki Ömer vardı. Biri hazret oldu biri cehil” derler.

Ebu Cehil, İslam dinine en karşı olan kabilelerden birinin reisidir. Bu kabileden İslam’a geçen insanlar, onun tarafından topluluktan men edilirdi. (Lütfen bu kısmı dikkatle okuyun)Tüccarlara iş verdirmez ve yoksullaşmasını sağlardı. Köleler, İslam dinine geçtiklerinde ise çok ağır bir şekilde cezalandırılırlardı. Dövülme, kırbaçlanma, susuz ve yemeksiz bırakma Ebu Cehil’in en büyük cezalarıdır.

Sizce bu saydığım çok kısa özelliklerin en ufak bir ahlâkî yönü var mı? İslam dinine geçen ve Hz. Peygamber’e biat eden tüccarlara iş yaptırmamak, onlara engel olmak ahlâkî olabilir mi? İslamiyet’in başladığı dönemden itibaren, İslam’a hep karşı çıkan ve inanılmaz eziyetler eden bu şahıs, İslam dininin ilk iki şehidi olan Ammar Yasir ve annesini katleden kişidir. Müslümanların, dinleri uğruna evlerini ve yurtlarını terk edip, Medine’ye hicret etmelerinden sonra, İslam karşıtlığında davranmaya devam ederek, Bedr savaşının çıkmasına neden olmuştur. Hz. Peygamber’in sulh teklifini kabul etmeyen, harp yapılmasını engellemek isteyenlere karşı çıkarak, onları korkak olarak kışkırtmış ve savaşı başlatmıştır.

Ahlâksızlık konusunda zirve yapan Ebu Cehil’in zihniyetini taşıyanlar hâlâ aramızda yaşamıyor mu? Kavgadan, savaştan, benlikten ve dahi ahlâksızlıktan ödün vermeden yoluna devam etmek isteyen Ebu Cehil’in torunlarına söylemek istediğim bir şey var. Siz, her şeyi yaratan, “OL” emrini veren Yüce Allah’ın, tüm bu ahlâksızlıklarınıza izin verdiğini mi sanırsınız? Sadece belki tövbe edersiniz diye mühlet verdiğini ayetler ve hadislerden duyduk.

Ebu cehil, makam ve mevki sahibi zengin bir tüccardır. Çalmak, yalan, rüşvet, ihanet, zulüm onda fazlası ile vardı. Acı dilli, asık suratlı bu adam ve onun gibiler tarih boyunca, hep var oldular. İçi İslam düşmanlığı ile dolu, makam sahibi insanlar hep kötülük ürettiler. Vesselâm…

Sevgiyle kalın…

Akıl ile Hakk’a erilmez aşktır mürşid olan,
Aşkı mürşid tutmayanlar gelmesin bu meclise.
Varlığın mahv etmeyen Gaybî, mürîd-i nefs olur,
Kendisin yok bilmeyenler gelmesin bu meclise.

SUNULLAH GAYBÎ HZ. (k.s.)

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar