Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

ESNAF ŞİKÂYET EDİYOR

Son zamanlarda küçük esnaftan bazıları, bizzat bana ulaşıp sıkıntılarını dile getiriyorlar. Özellikle küçük sanayi sitesindeki tamirci, bakımcı, yağlamacı vs. birçok esnaf arkadaşımız, işlerinin çok kötü olduğunu ve ödemelerini yapamadıklarını anlatıyorlar. Sadece sanayide mi? Sevgiyolu ve Atatürk Bulvarındaki esnaflar da işlerin bıçak gibi kesildiğine işaret ediyor. Bunun sebebi ise öğrencilerin tatile gitmiş olması. Yani öğrenciye bağımlı olarak çalışan küçük esnaf nerede ise kepenk indirecek. Sanayi esnafı zaten kış aylarında çoğu zaman siftah bile yapamadan eve gidiyor.

Buna nasıl bir çare bulunur diye düşündüğümde aklıma çok fazla çözüm önerisi gelmiyor. Sadece yerel esnafımızdan alışveriş yaparak bu sıkıntıya çözüm bulabiliriz diye düşünüyorum.

Siyasilerin bu duruma acil el atması gerekiyor. Milletvekilleri ve AK Parti teşkilatları ne yapacaklarsa yapmalı ama bu soruna çare olmalılar. Sıfır faizli kredilerin rakamlarını mı arttırırlar, esnafın üzerindeki ağır SGK ve vergi yükünü mü alırlar bilemem. Oturup düşünsünler ve buna çare bulsunlar. Son zamanlarda Kütahya’da kepenk kapatan esnaf sayısı ciddi bir şekilde artış gösteriyor. Bazı şirketlerde işçi çıkartmalar başlamış durumda. Haliyle bu durum yerel ekonomiye balta vuran unsurlar arasında yer alıyor.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf Odaları Birliği de bu konuda çalışma yapmalıdırlar. Esnaf ve sanatkârlar ciddi bir bunalım halindeler. En azından gezip moral bari versinler. Hoş, bu durum yeterli olmayacaktır fakat elzemdir. Kütahya’da ticaret hayatının ayağa kalkması adına bazı işler yapılmalı. Örneğin önceki yıllarda KUTSO bir kampanya yapmıştı. Kampanyada esnaflardan alışveriş yapılması özendirilmişti. Aynı uygulama yeniden yapılabilir.

Çareyi kendimizde aramalıyız. Kendimizden dışarı çıktığımızda yolumuz daha da çetin hale gelir. Alış verişi yapacak olan vatandaş, ticareti yapacak olan esnaf ve sanatkâr. Bunların üzerinde sanayicilerimiz var. Yani birbirine bağlı olan bu yapıda acilen çözüm üretilmelidir diye düşünüyorum.

7 Haziran seçimi sonrasında ortaya çıkan ve 1 Kasım’a kadar devam eden siyasi belirsizlikler durumu işte bugünlere taşıdı. Aradaki 5 aylık belirsiz dönemin faturasını şimdi küçük esnaf ödüyor. Küçük esnafın işi kötü olunca tüccar ve sanayicilerin de işi kötü olmaya başlayacaktır. Haberiniz olsun…

Öğrenciye (DPÜ) dayalı bir ekonomi ne kadar sağlıklı olabilir ki? İşte görüyorsunuz, öğrenciler tatile çıktığı vakit sıkıntılar bir anda en üst perdeden baş gösteriyor. Sözüm o ki Kütahya ekonomisine kalıcı ve acil çözümler üretilmelidir. Yoksa hepimiz bu vebalin altında kalırız. Söylemedi demeyin…

Sevgiyle kalın…

Bal baklavadan usanan,

Sen fakirlik bilir misin?

Ey solaryumlarda yanan,

Sen fakirlik bilir misin?

AZİZ NESİN    

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar