Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

VATANDAŞIN İSTEKLERİ

Şahsi elektronik posta hesabım olan yaylibaba@gmail.com adresine günde yüzlerce ihbar, şikâyet, eleştiri ve yorum alıyorum. Bunların çoğunluğu ise devlet kurumlarının işleri ile alakalı oluyor. Her zaman bu postalara cevap veremiyorum belki ama arada bir onları köşeme taşıyorum. İşte onlardan bazılarını bugün size konular bakımından aktaracağım.

Kütahya’daki postaların (PTT aracılığı ile dağıtılan) zamanında adresine teslim edilmediği konusunda çok şikâyet alıyorum. Hatta bu konu ile ilgili olarak geçenlerde sür manşetten haber de yapmıştık. Bir vatandaşımız, kendisine gönderilen postanın 16 gün sonra eline geçtiğini ifade etmiş. Aynı durum bizzat benim de başıma geldi. Kütahya Baro başkanlığının kurban bayramı tebrik postası tam 13 gün sonra elime geçti. Ortada ne bayram kalmıştı ne de seyran. Bu konuda PTT’nin kendine bir çekidüzen vermesi gerekiyor.

Bir vatandaşımız ise yaya kaldırımlarının cadde esnafları tarafından çok fazla işgal edildiğinden yakınıyor. Bu şikâyet sadece bir kişiden değil yüzlerce kişiden geliyor. Belediye bu konuda esnafları uygun bir dille uyarmalıdır. Bu uyarıya rağmen kaldırım işgali konusunda ısrar edenlere kanuni yaptırımlar uygulanabilir. Bu arada şunu da söylemeliyim; Gidip pat diye esnafa ceza kesmek olmaz, zaten işler bozuk adama bir tokat da siz vurmayın. Önce uyarın yeter. Belediye bu konuda duyarlı olmalı.

İlginç bir istek postası olarak dikkatimi çeken konuda vatandaşımız sitemkâr. Kütahya’daki cadde ve sokak adlarının yeniden belirlenmesini isteyen vatandaşımız, “bir adam ölünce mi adı sokağa verilecek. Sağlığında yapılsın da o kişi mutlu olsun. Çok saçma isimleri olan sokaklar var. Onların yerine Kütahya’mıza hizmet etmiş ve halen etmeye devam edenlerin isimleri verilebilir” diye güzel bir not yazmış. Kütahya Belediye Meclisi üyeleri arkadaşlara duyurulur.

Bir okuyucum da eski jandarma taburundaki ağaçların teker teker vatandaşlar tarafından kesilerek odun (yakacak) olarak kullanıldığını yazmış. Bu konuda Vatan Partisi İl Başkanı Mehmet Yeşil de birkaç ay önce bana ulaşmış ve durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirmişti. Ben de Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kölgeli’ye durumu aktarmıştım. Bana verilen cevapta konuyla ilgilenileceği söylenmişti. Yeni gelen şikâyete göre bu konudaki sıkıntı devam ediyor.

Sokak hayvanları konusunu dile getiren bir diğer okurum ise, Belediye’nin bu konuda yaptığı çalışmaları samimi gördüğünü ancak yeterli kalmadığını söylüyor. Buna katılıyorum, gayret samimi fakat profesyonelce bir uygulama yok. Sokak hayvanları gerçekten mağdur oluyor. Onlara sahip çıkmak sadece Belediye’nin görevi değil. Vatandaşın da sahip çıkması gerekiyor.

Halk otobüsleri ile ilgili şikâyet sayısı çok az sayıda, ancak onlarla ilgili bazı problemlerin de devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu konuda Kütahya Belediyesi ulaşım hizmetleri müdürlüğü gelen her şikâyeti ciddiyetle takip ediyor. Zaman içinde halk otobüslerinden gelen şikâyet sayısı daha da azalacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda özel halk otobüsçüleri derneğinin de dikkatli çalışması gerekiyor.

Köşe yazılarımda vatandaşlarımızın isimlerini vermiyorum. Çünkü yukarıda yazdığım konularda en az 100-150 ayrı okurumun bana önerileri var. Hepsinin adı ile tek tek yazsam yer almayacak. Bu nedenle onlardan beni bağışlamalarını istirham ediyorum.

Sevgiyle kalın…

Ölüden diriye kalan miras sözdür; miras kalan sözü tutmanın yüzlerce faydası vardır.

 YUSUF HAS HACİP

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar