Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

50 YILLIK ÇINAR KÜTAHYASPOR

23 Mayıs 1966 tarihinde Dumlupınar, Dağcılık, Kütahya Gençlik ve Alayunt Gençlik spor kulüpleri tek bir çatı altında birleşip Kütahyaspor kulübünü oluşturdu. Kulübün ilk yönetim kurulu başkanı rahmetli Abdurrahman Karaa’dır. Günümüze kadar 32 ayrı başkan tarafından yönetilen Kütahyaspor kulübü, Mavi – Lacivert forma rengini alarak büyük bir simge olmuştur. Kuruluşundan bu yana 7 sezonda başarısız olarak bir alt lige düşen Kütahyaspor, 5 sezonda da şampiyonluk yaşamıştır. Arada kalan diğer zamanlarda ise vasat diye tabir edilebilecek bir durumda mücadele vermiştir. Tabii ki bazı sezonlarda şampiyonluğu kıl payı kaçırmıştır, bu da bir ayrıntı olarak not edilebilir.

Kütahyaspor 1968 – 1969 sezonunda Galatasaray ile Türkiye kupası ilk tur müsabakasında karşılaşmıştır. İlk turun ilk müsabakası 30 Ekim 1968 tarihinde Dumlupınar stadında oynanmıştır. Bu maç ile Kütahyaspor, kendi tarihine altın harflerle kazınmıştır. Mavi Şimşek lakabını ilk o tarihte alan Kütahyaspor, rakibi Galatasaray’ı 4-3 yenmiştir. Hatta maçı radyodan anlatan spiker, “soldan okununca Kütahya plakası, sağdan okununca ise İstanbul plakası yazıldı” yorumu yapmıştır. İkinci karşılaşmada ise Galatasaray İstanbul’da Kütahyaspor’u 2-1 yenerek bir üst tura çıkabilmiştir. İlk maçta forma verilmeyen ünlü golcü merhum Metin Oktay, rövanş maçında Kütahyaspor’a karşı ter dökmüştür.

Yıl olmuş 2016… Ve Mavi Şimşek bu yıl 50 yaşına giriyor. Maalesef ki Kütahyaspor hak etmediği bir şekilde Bölgesel Amatör Lig denilen yerde mücadele ediyor. Tarihinde çok şanlı zaferlere imza atmış olan Kütahyaspor’umuz ilçe, belde ve hatta mahalle takımları ile aynı yerde mücadele ediyor. Buna rağmen yıllardır başarıyı yakalayamayıp yerinde sayıyor.
50’nci yılında amatör ligden profesyonel liglere geri dönmesi gereken Kütahyaspor’a, milletvekilleri, siyasiler ve işadamları el atmış, omuz vermiş durumda. Özellikle Erden Grup A.Ş. ve Çelikler Holding’in güçlü destekleri, Kütahya Belediyesi’nin anlamlı desteği ile bu durum biraz daha somut hale gelmiştir. Unutmadan, bir de Erkan Güral’ın yıllardır yapmadığı ancak bu yıl birden bire hızlı bir şekilde ele aldığı Kütahyaspor’a destek konusu sevindirici bir ilerlemedir. İşadamı dediğin böyle olur değil mi ya… Erkan Beyi tebrik ediyorum. Ancak bir kere yaptığınız destekle bu iş olmaz, arkası gür olsun demekten de kendimi alamıyorum. Her fırsatta taktığı Kütahyaspor atkısı ve giydiği forma kendisine çok yakıştı.

Kütahya Milletvekili İshak Gazel’in başlattığı destek kampanyasına da ayrı olarak yer vermek gerekir. İshak Gazel kelimenin tam anlamı ile Kütahyaspor için çaba gösteriyor. Bu konuda görüşlerini bana aktaran Kütahyaspor başkanı Ramazan Yıldırım, çok yerinde bir hareket olduğuna dikkat çekiyor. Destek soyutta kalmayıp somuta dönüştükçe başarının artacağına inanıyoruz.

Asıl alkış, gerçek tebrik ise taraftarlara… Grup Mavi Şimşek ve Grup Türkuaz ile şahsi olarak takımına sahip çıkan cefakâr Kütahyaspor taraftarları… İyi ki varsınız. Gerçek aşk sizinki… Ben dâhil çoğumuzunki sadece laf salatasından ibaret…

Sevgiyle kalın…

Mavi Şimşeğim benim, biricik sevgilim, söyle senden başka kimim var benim?

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar