Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’YA ACİL MÜDAHALE LAZIM

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ( ADNKS) 2015 verilerine göre, Ege Bölgesi’nde nüfusu azalan tek il Kütahya oldu. Kütahya’nın nüfusu bir önceki yıla göre binde 2 azalarak 571 bin 463’e düştü. TÜİK Bölge Müdürü Mehmet Akyol, “Kütahya ili nüfusu 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle bir önceki yıla göre azalarak 571 463 kişi oldu. Kütahya ili bu nüfus büyüklüğü ile Türkiye nüfusunun yüzde 0,73’ünü oluştururken, en fazla nüfusa sahip 37’nci il konumundadır” dedi.

Evet, Kütahya az bile olsa göç vermeye devam etmiş bir il konumunda. 81 il içinde nüfus yoğunluğu bakımından 37’nci sıradayız. Bunun sorumlusu pek tabii ki ilk olarak siyasilerdir. Siyaset önceki yıllarda görevini yapmamıştır. Şimdilerde bunun faturasını ödüyoruz. Kütahya siyasi hayatından son 20 yılda gelip geçen herkes bunun sorumluluğunu taşımaktadır. En büyük sorumlu siyasilerdir elbette ancak bir sorumlu daha var ki o da Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileridir. Her fırsatta “biz icra makamı değiliz” deseler bile bu sorumluluğu sırtlarından atamazlar. Yatırımcıların Kütahya’ya gelmesi için cazip şartları oluşturmak adına siyasilere itici güç olamadılar. Anaokulu yapmakla, eğitim vakfı kurmakla, meslek liseline sınıflar yapmakla Kütahya’nın göç vermesini durduramazsınız. Evet, yukarıda saydığım işler çok önemlidir, hatta ayakta alkışlanır fakat KUTSO’nun asli görevleri arasında belki de çok alt sıralarda kalır. KUTSO meclisinde hasbelkader 8 yıl meclis üyeliği yapmış biri olarak bu hatamızın olduğunu kendi adıma itiraf ediyorum.

Bundan sonrası için ne yapılacak artık onları konuşmamız lazım. Yine birinci derecede öncelikli sorumlu olan siyasilerdir. Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Ak Parti il başkan ve teşkilatları önlerine belirli bir program alarak çalışmalıdırlar. Kütahya’nın, amiyane tabirle, “lay lay lom” ile geçirecek vakti kalmamıştır. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi görevlerini hakkıyla yerine getiriyorlar, buna sözüm yok. Ancak bu durumda Kütahya’nın göç sorunu için artık onlar da kafa yormalı. Dumlupınar Üniversitesi çok acil olarak bu konu ile alakalı bir bilimsel çalışma yapıp sonucunu milletvekillerinden başlayıp siyasilerin tamamına ve en önemlisi Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasına sunmalıdır.

KUTSO Başkanı Nafi Güral’ın bir haberini okudum bu sabah, demiş ki “2016 çok güzel geçecek”… Sayın Güral’ın temennisine katılmak ile beraber kendisinden bir arzum da var. Lütfen Kütahya için bir şeyler yapın. Çok güçlü bir sanayici işadamısınız, yanınızda yaklaşık 5 bin kişi ekmek yiyor. Dolaylı olarak 50 bin insan geçimine vesile oluyorsunuz. Yaptığınız iş kolay bir şey değil elbette. Ancak çok büyük bir marka oluşunuzun size yüklediği bir sorumlulukta var. Bu sorumluluk şudur; Kütahya’yı bir araya getirin, kavgaları, küslükleri, benlikleri herkes bir yana iterek 2016’da büyüyen bir Kütahya’yı hep birlikte sağlayalım. Göreceksiniz Kütahya büyüdükçe siz daha da büyüyeceksiniz. Size eleştiri yapanları dikkate alın. Hakaret eden, servet düşmanlığı eden, ulaşamadığı ciğere murdar diyenleri kastetmiyorum. Madem 2016’dan çok umutlusunuz, öncelikle işe buradan başlayın. Sizin bulunduğunuz makamdaki bir kişiye bu yakışır.

Sayın Milletvekilleri; 1 Kasım sonrası oluşan tablo tam istediğiniz gibi oldu. Her yerde tek başına iktidar AK Parti oldu. Muhalefet yok. Fırsat elinizde iken çalışın. Bu memlekete yeni fabrikalar, yeni yatırımlar yaptırın. Kütahya küçüldükçe siz daha da küçülürsünüz. Kimse size itibar etmez hatta size de “yalan vaatlerde bulunmuşlar” derler haberiniz olsun…

Sevgiyle kalın…

Hicran destanını kendinden oku,

Mecnun’dan duyup da rivayet etme.

Aşkın Leyla’sını gördünse söyle.

Söz temsili bulup hikayet etme.

NEYZEN TEVFİK KOLAYLI

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar