Connect with us

PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ

BRÜKSEL’DEN SON İZLENİM VE YENİ BAŞLANGIÇLAR

 

15 Şubat 2016 bizim için büyük gün: Nihayet aylar süren uzun hazırlıkların sonunda GRTC Brüksel Şubesi UETD Belçika ile ortak kullanacağımız lüks bir plazada açılıyor. Avrupa’nın ve Belçika’nın farklı şehirlerinden gelen misafirlerimiz salonu saatler öncesinden tıklım tıklım dolduruyor. Daha önceden UETD Belçika Temsilcisi ve GRTC Dış İlişkiler Koordinatörümüz Basir Hamarat ve GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay’ın tüm detaylarını ilmek ilmek işledikleri açılış programımıza katılımcıların profiline göz attığımızda, her birinin farklı bir sosyo-politik alanda Türkleri temsil eden sivil toplum yöneticilerini, Avrupa’nın önde gelen bürokratlarını, milletvekillerini, belediye başkanlarını, diplomatlarını, kanaat önderlerini ve iş adamlarını görüyoruz.

Kütahya’dan da tam bir çıkartma yapıldığını ifade etmemiz lazım. Sayın valimiz Şerif Yılmaz Bey ve Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu’nun bizi yalnız bırakmaması oldukça gurur verici. Sembolik anlamda kurdele kesilmesi, Milli Marşımızın okunması ve açılışın gerçekleşmesinin akabinde UTİAD Genel Başkanı Mustafa Akgün, GRTC Brüksel Şube Başkanı Abdullah Çakar, UETD Belçika Başkanı ve GRTC dış ilişkiler sorumlusu Basir Hamarat, Thiais Belediye Başkan Yardımcısı Mourad Ghazli, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay, Avrupa Birliği Nezdinde Daimi Temsilci Yardımcısı Fatih Hasdemir,  Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, GRTC Genel Başkanı Mustafa Önsay ve Kütahya Valisi Şerif Yılmaz birer konuşma yaptılar. Konuşmalar, Anadolu’dan çıkmış bir düşünce kuruluşunun Avrupa’nın kalbinde temsil kabiliyeti kazanmasıyla birlikte ülkemizi yeni bir dönemin beklediği düşüncesi etrafında odaklandı. Zira bu dönemde entelektüel birikimimizin zengin kültürümüzle harmonize olmasıyla Avrupa’da bizlere daha fazla temsil imkânı sağlayan ve Avrupa’daki vatandaşlarımızla ortak meselelerimizi karar alma mercilerine ulaştırmamıza hizmet edecek yeni kanallardan birisi olarak GRTC çatısı altında bir araya gelecektik.

Bu anlayışın bir tezahürü olarak geniş kabul salonunda farklı temalara ayrılmış proje masaları oluşturulmuştu. Bu masaların herbirinde farklı alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları kendi konularına uyan masalarda beyin fırtınası gerçekleştirme fırsatı buldular. Ben de bana verilen “Türk Tipi Başkanlık Sistemi” başlıklı raporumuzu tanıtma vazifesini hakkıyla ifa etmeye çalıştım. Bu esnada beni şaşırtan ve mutlu eden şey, rapora umduğumuzun ötesinde ilgi ve teveccüh gösterilmesi oldu. Öyle ki Avrupa’daki vatandaşlarımız başkanlık sistemini çoktan benimsemiş bu modelin en ince teknik detaylarını merak etmeye başlamışlardı. Ben de büyük bir memnuniyetle dilim döndüğü miktarda başkanlık sisteminin ülkemize neler katacağını, denge ve frenleme sisteminin bu modelde nasıl işleyeceğini ve başkanlık sistemiyle yönetilen Türkiye’nin Avrupa ve dünyada ne istikamette bir değişim ve dönüşüm getireceğini izah etmeye çalıştım.

Toplantıdan geride kalan unutulmaz enstantanelerden birisi de, Thiais Belediye Başkan Yardımcısı Mourad Ghazli’nin açılış hitabını yaparken raporu eline alıp sallayarak yeni yüzyılda Türkiye’yi lider ülke yapacak en önemli dönüşümün bu raporda ifadesini bulan sistemle mümkün olabileceğini büyük bir coşku ve iddia ile haykırması oldu. Ülkemizdeki siyasi liderler de Erdoğan takıntısından kurtularak bu dostumuz gibi bu raporu ve daha önemlisi bu modeli sağlıklı bir zemin üzerinden tartışabilse, dedim içimden.

Tüm bu tartışma ve fikir teatileri yapılırken bir başka salonda işadamlarımızın toplantısı büyük bir hararetle devam etmekteydi. Toplantı neticesinde somut ve büyük meblağlı birkaç işin bağlanmış olduğunu duymaktan büyük mutluluk duyduk. Özal’dan beri oluşmakta olan gelenek de bize, siyaset-akademi-ticaret ve bürokrasi arasında bağlar kurup geliştirmemizi teklif etmiyor muydu?

Günün sonunda GRTC çatısında bir araya gelerek farklı umutlara yelken açan misafirlerimizin yüzündeki tebessüm ve memnuniyet hissi en büyük ödüldü bizim için.

Bize bu muhteşem buluşma imkânını sağlayan ve emek ve dilekleriyle hepimize cesaret katan Belçika’da yaşayan dostlarımıza selamlarımla…

 

Prof. Dr. Hüsamettin İnaç

husamettininac@yahoo.com

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar