onderyaylioglu

HAYDİ KAN BAĞIŞINA …

 

Önceki gün;sabah saatlerinde,birkaç işim için çarşıya çıkmıştım.O işlerimi halledip tamamladıktan sonra,geriye boş bir uzun zamanım kaldı.Kendime kendime çarşı turu atmaya karar verdim.Sabah saatleriydi ve sokaklar her zamanki gibi sessiz ve sakindi.Günlük Battı-Çıktı kontrolleri ve diğer çalışmalar yerinde takip edildikten sonra geriye herhangi bir mekana oturup çay içip zaman geçirmek kalıyordu.

***

Ancak;vazo önünde park halinde duran Kızılay Kan Merkezi’ne ait Tır’a odaklandım.İçimden geçirdim ve kendi kendime böylesine güzel bir bağışa ortak olmak geldi.En son 2-3 yıl önce kan vermiştim.Bende Kızılay’ın yarı aktif sayılan kan bağışçılarındandım.Tam hatırlamıyorum 5 inci veya 6 ncı kez kan veriyordum.Herhangi bir mekanda boş oturup duracağıma,kan bağışında bulunmak 3 kişinin hayatını kurtarmakla eş değer olacaktı. Ve bu  zamandan 15-20 dakikayı alacaktı.

***

Kan verme işlemi tamamlandı ve dünden kalma az uyumanın etkisiyle oluşan uykusuzluk hali de ortadan kalktı.Nefes alışverişlerim değişti ve kafamdaki gereksiz ağırlık geçti.Hem vücuda binlerce faydası vardı kan vermenin,hem de vücudunuzun bağışını yapıyordunuz.

Kan verme işlemi tamamlandıktan sonra,kapıdan çıkarken içinizde bir görevi yerine getirmenin mutluluğu anlatılamaz bir şey. En son 2-3 sene önce kan verdiğimde yaşamıştım bu duyguyu.Unutmuşum.

***

Bu 15-20 dakikalık bir bağış meselesi,ömrünüzce size bahşedilmiş bir dua olarak geri dönüyor. Ve bilmeden,bir bebeğe, gaziye, ihtiyaç sahibine ışık oluyorsunuz.Ve bu bağış; yaptığınız kişilerin duasının yanında onların sevdiklerinin yaptığı dualar da cabası.

***

Anlatılmaz yapılan bağışlar,fakat örnek olmak adına bu yaşadığım durumu aktarmak,hiç yoktan hayatında kan vermemiş insanlara,genç kardeşlerime küçük bir anekdot olsun istedim.
Haydi dostlar,kan bağışına … 


Web Tasarım: Arena Ajans