onderyaylioglu

GERÇEK TÜRK’LER

“Bu ülkenin yöneticileri ne zaman Türk olduğunu hatırlarsa,işte o zaman gerçek gücü yakalayıp gerçek birer iktidar olurlar” Mehmet DUMLU (K.S.) – 2000

16 yıl önce söylenmiş önemli bir söz.

Kimilerine sıradan geldi,kimileri ise CAN kulağı ile hafızasına kazıdı.O dönemin yöneticileri  ne kadar Türk olduğunu iddia etse de,hali,tavrı,gereksiz çağdaşlık sendromuna girmiş halleri bunu göstermiyordu.

***

Çağdaşlık onlara göre;kimi zaman yerine göre senfoni konseri,jazz konseri,balolar,birbiri ardınca bitmeyen şeref davetleriydi.Ve onlara göre çağdaşlık;kendi toplumunun kültürünü ve inancını yok sayıp,hayran oldukları batı toplumunun tiyatrolarını kendilerine dramatize edip,vatandaşına hep bu bölümleri izletmeleriydi.

***

Karışmıştı at izi başka sürülerin izine.Nasıl karışmasın?Batı motiflerinin,desenlerinin,notalarının başka bir hali vardı,o toplumların her türlü siyasi düşünce ve inancı değiştirilerek Türk kültürü diye yutturulmaya çalışılması,sanki Türk toplumunun zekasıyla alay edilir gibiydi.Ama bu yenilir yutulur bir şey değildi!

***

Gerçek Türklük bu değildi!

Gerçek Türklükte; öncelik kendi inancından,kendi düşüncenden olana yardım etmek ne olursa olsun karşılık beklemeden diğergamlık olmaktı.1990-2002 yılları arasında Türkiye’nin kendi inancından,kendi düşüncesinden olan komşularına kapılar kapalı denilebilirdi.Tam bir kronik İsrail modeli olma hayali.Maalesef!

***

Dibimizde savaşlar olurken,çağdaşlık senfonileri dinletiliyordu bu topluma.Uyutmanın notaları,en ahenkli bir şekilde dinletiliyor pes etme duygusuyla birlikte,eziklik aşılanmaya çalışılıyordu.O dönemleri net hatırlayanlar bilir,geçmek bilmeyen korkunç bir sendromdu bu yaşananlar.

***

Şimdi ise ; genç insanları kandırmak için dramatize edilmiş eski oyunları sanatçıları değişik bir şekilde,kuklalar vasıtası ile sunulmaya çalışılıyor.Ama bu sefer ipleri tutanlar,kronik rahatsızlıktan dolayı çok ustaca oyunlar sergileyemiyor.Sergileyemiyor çünkü;hem kronik hastalığa yakalanmış,hem de kendilerine suflörlük yapanların çoğu hayatta değiller.

Unutmayın ! o oyunları yutmayan bu toplum,bu oyunlara sadece gülüp geçer.

Gün bizim günümüz,hem de çekinmeden korkmadan !

Var olsun gerçek inancında ki Türk’ler !


Web Tasarım: Arena Ajans