Connect with us

DİĞER

UZMAN DOKTOR MESELESİ Mİ, KELEBEK ETKİSİ Mİ?

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu Kütahya’da ki sağlık konularını masaya yatırdı. Kavuncu aksayan hizmetlere samimi niyetle dikkat çeken Kütahyalılara teşekkür etti

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu “ Günlük yaşantımız, çevremiz ve şehrimiz ile ilgili sorunları tartışmak, eleştirmek; çözüm yolları üretilmesine katkıda bulunmak, yeniliklere ve fırsatlara dikkat çekmek; yönetenlerin ve seçilenlerin sivil denetimini yapmaktoplumsal sorumluluk gereğidir. Bu anlamda öncelikle Kütahya’da yaşanan sorunlara, aksayan hizmetlere samimi niyetlerle dikkat çeken ve çözüm talep eden hemşerilerime teşekkürü bir borç bilirim. Sosyal Medyada haber içeriğinin doğruluk meşruiyeti sınanmadan ve ilk çıkış kaynağının sicili önemsenmeden, sansasyonel manşetlerin dalgalar şeklinde yayılması, yaygınlaştırılması, dezenformasyon yaparak toplulukları / toplumları kitlesel yönlendirmelere maruz bırakmasına sosyal medyanın “kelebek etkisi” deniliyor. Bir süredir Kütahya Evliya Çelebi hastanesinde “Göğüs Hastalıkları uzmanına olan ihtiyaç” üzerinden yürütülen “kelebek etkisi” ile algının yaygınlaştırılması çabası ile karşı karşıyayız. Bu çabanın, yukarıda sözünü ettiğim şekli ile bir sorunu dile getirmekten uzak; zihinlerde bir ayırt edilmişlik, ihmal edilmişlik hissi oluşturarak bundan değişik faydalar beklemeye yönelik olduğu anlaşılıyor. Biz de her zaman yaptığımız gibi kamuoyuna doğru bilgileri vererek eleştirilerin, tartışmaların doğru bilgilere dayalı yapılmasını sağlamak, vatandaşın sıkıntısı, sorununu dile getirmek, çözüm noktaları oluşturabilmek için bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik” dedi.

KÜTAHYA DOKTORSUZ MU KALDI?

Konunun özeti şu; D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadrosunda 6, Üniversite kadrosunda 1 olmak üzere toplam 7 adet Göğüs Hastalıkları Uzmanımız var. Ancak Uzm. Dr. İsmail ZEHİR Genel Sekreter olarak görev yaptığı için fiili olarak görev yapmıyor. Geçirdiği trafik kazası sonrası uzunca bir süredir bir uzmanımızın tedavi süreci devam ediyor. Bir uzman doktorumuz doğum sonrası ücretsiz izin kullanıyor. Bir doktorumuz eşi akademik görevle yurt dışına gittiği için uzun süreli ücretsiz izin almış. İki uzman doktorumuz aynı zamanda istifa edip ayrılıyorlar. Üniversite kadrosundaki öğretim üyesi ise istirahat raporu alıyor. Bu öngörülemeyen ve ani gelişen nedenlerden dolayı Evliya Çelebi Hastanesinde ivedi olarak Göğüs Hastalıkları doktoruna ihtiyaç gelişti.

 

YENİ DOKTORLAR HANGİ YÖNTEMLERLE ATANIYOR?

Hastaneye doktor atamaları; devlet hizmet yükümlüsü olarak kura ile atama, kurumlar arası nakil, açıktan atama ve Üniversite Öğretim Üyesi ataması şeklinde gerçekleşebiliyor.

Acil ihtiyaç nedeniyle Genel Sekreterlik tarafından Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumundan il dışı personel görevlendirilmesi talep edildi ve Eskişehir ilinden 2 adet Göğüs Hastalıkları Uzmanı ilimize görevlendirildi. Hekimler 22.02.2016 tarihinden itibaren görev yapmaya başladılar. Ayrıca bu süre içinde Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesine 1 hekim, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine 1 hekimin ataması yapıldı ve hekimler göreve başladı. Açıktan atama kurasında da ek olarak Gediz Devlet Hastanesine ve Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine birer Göğüs Hastalıkları Uzmanı hekim atandı, göreve başlamaları bekleniyor.

 

GÖĞÜS HASTALIKLARINDA HASTA TEDAVİ İŞLEMLERİ AKSADI MI?

Bu süreç içinde Göğüs Hastalıkları için merkezi sistemden hasta randevularının kapandığı ve bazı aksamaların olduğu doğrudur. Ancak doktorlarımız poliklinik yaparak  randevusuz gelen hastaların muayene ve tedavi işlemlerini yürüttüler. Gece icap nöbetlerine ise Genel Sekreterimiz İsmail Zehir bey bizzat gelerek takviye etti. Yoğun bakım hastalarının tedavilerine devam edildi, yoğun bakımda yer sorunu olduğunda hastalar diğer illere sevk edildi. Ocak ve Şubat aylarında Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde toplamda 4226 hasta muayene oldu. Göğüs Hastalıkları servisinde bulunan 81 hasta yatağının Şubat ayı doluluk oranı % 67.8; yani her gün ortalama 55 hasta yatarak tedavi gördü. Şu anda ise 3 uzman doktorumuz poliklinik muayenesine devam ediyor, hastalarımız merkezi sistemden 3 gün içinde randevu alabiliyorlar.

 

POLİKLİNİK RANDEVULARI KAÇ GÜNE VERİLİYOR?

34 uzmanlık alanı için randevu alma zamanına baktığımızda (bugün için); 18 branş için bir gün sonraya, 5 branş için 3 gün içinde randevu alınabiliyor, 3’ü yan dal uzmanlık alanı olmak üzere sadece 6 branşta randevu 15-21 gün arasına uzuyor. Evliya Çelebi Hastanesinde ayda ortalama 106 bin hasta muayene oluyor (mesai günleri için 4 bin hasta/gün). Bu çok önemli bir sayıdır ve yoğun mesai gerektirir. Meslektaşlarıma bu özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum.

Gelişmiş ülkelerde de doktor muayeneleri randevu ile olur, normal muayene için bu bekleme süreleri normaldir. Yan dal uzmanlıklarında bu bekleme süreleri daha uzun oluyor. Norveç, İsveç gibi ülkelerde örneğin Romatoloji muayeneleri için randevu süresi aylarca sürüyor. Bir ortopedi protez ameliyatı için ortalama bekleme süresi 6 ay, EMAR (MRI) çekimi için bekleme süresi 1-3 ay arasında. Yine Ülkemizde bazı hastanelerde bekleme süreleri Kütahya’dan daha uzun. Kütahya’da hasta muayene randevuları konusunda kötü bir noktada değiliz. Acil durumlar ve yatışlar konusunda ise sağlık hizmetine ulaşım yolları her zaman açık.

 

UZMAN HEKİM SAYIMIZ AZALIYOR MU? 

Resmi verilere göre 2011 yılında kamuda, Kütahya Merkez İlçede 141, Kütahya il genelinde 252 uzman hekim görev yaparken bu sayı 2016 yılında Merkez İlçede % 65 artış ile 233 uzman hekime, il genelinde ise % 25 artış ile 315 uzman hekim sayısına ulaştı. Bu sayıya özel hastanelerde görev yapan uzmanlar ve Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Araştırma Görevlisi doktorlarımız dahil değil.

2011 den bu yana yan dal uzmanlıklarına da özel önem verildi. 2011 yılında 6 tane yan dal uzmanımız vardı. Şu anda DPU Evliya Çelebi Hastanesinde 2 tane Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları, 2 tane Gastroenteroloji, 2 tane Tıbbi Onkoloji, 2 tane Nefroloji, Hematoloji, Jinekolojik ve Onkolojik Cerrahisi, Radyasyon Onkolojisi, Klinik Nörofizyoloji, Romatoloji, Yenidoğan, Ağız ve Çene Cerrahisi, Çocuk Kardiyolojisi ve Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları olmak üzere 17 yan dal uzmanımız görev yapıyor.

 

KÜTAHYA’DA DOKTOR ATAMALARI KONUSUNDA YETERLİ DERECEDE İLGİLENİLMİYOR MU? 

Her ne kadar geçmişe göre ilimizde daha fazla doktorumuz görev yapıyor olsa da ilçelerimiz dahil il genelinde uzman doktor konusunda zaman zaman sorun yaşıyoruz. Bu sorun ilimize özgü değil, ülke genelini ilgilendiriyor. OECD ülkelerinde on bin kişiye 37 doktor düşüyor. Bu sayı bizde 17, Yunanistan’da 72. On bin nüfusa 17 hekimin düştüğü bir ülkede dünya ile yarışan bir sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Diğer yandan sağlıkta değişim ve dönüşüm ile birlikte özel sağlık tesisleri, Vakıf Üniversiteleri ile birlikte sağlığa ulaşımda büyük kolaylık oldu. Buna bağlı olarak doktorların çalışma seçenekleri, ekonomik alternatifleri de çoğaldı. İlimize atanan doktorların ilde kalmaları için önemli bir gerekçe olmadıkça hizmet yükümlülüğü süresini tamamlandığında ya da yasal hakları olduğunda ayrılıyorlar. Son dönemde Danıştay’ın verdiği bir kararla eş durumu mazeret tayinleri de çok kolaylaştı, eşin bir başka yerde çalışıyor olması tayin için yeterli oluyor. Doktor dönüşümü için bir örnek vermem gerekirse, Devlet Hizmet Yükümlüsü olarak geçtiğimiz atama dönemlerinde tek seferde Kütahya için 58 doktor kadrosu açılmıştı. Ancak belki bundan fazla sayıda doktorumuz da ayrılış yapmış oluyor. Geçtiğimiz 3 ay içinde sadece Simav Hastanesinde 5 uzman doktor birden ayrılış yaptı. Ayrılış yapan doktorların yerine ikame yapılamayınca da bu sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu döngü hemen tüm illerde benzer olduğundan doktor sorunu sadece Kütahya’da değil tüm illerde yaşanıyor. Bugün Göğüs Hastalıkları konusunda bu beklenmedik gelişmeler yarın bir başka branşta da karşımıza çıkabilir. Böylesi durumlarda Kamu Hastanelerine verilen yetki ile doktorlarımız il ve ilçeler arasında, ihtiyaç duyulursa iller arasında geçici süre ya da belirli günler görevlendirmeler yapılarak sağlık hizmetinin devamlılığı sağlanıyor.

 

ÜNİVERSİTEMİZDEN SAĞLIK ALANINDA BEKLENTİLERİMİZ

Sağlık alanında ilimiz için önemli ama şimdiye değin yeterli ölçekte kullanamadığımız bir imkan Üniversitemizdir. Beklenirdi ki, 2005 yılında DPU kampüsü 22 öğretim üyesi ile kurulan Sağlık Hizmetleri Eğitim ve Araştırma Merkezi daha önceden yataklı kurum haline dönüşmüş olsun ve öğretim üyesi kadrosunu zenginleştirsin. Ne var ki kurucu öğretim üyesi kadrosunu bile koruyamamış, Üniversitemiz sağlık alanında uzunca bir dönem atıl durumda kalmıştır. Tıp Fakültesi kuruluşu 2007’de yine AK Parti Hükümetlerine nasip oldu, ancak ilk öğretim üyesi alımı 2008 yılı yapıldı. Öncelikle Kütahya’ya, Üniversitemize o tarihlerde kısıtlı koşullarda hizmet veren öğretim üyelerimize teşekkür ederim. Üniversite öğretim üyelerinin eğitim faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve çalışma alanı bulabileceği bir sağlık tesisi olma anlamında Ekim 2011 de Evliya Çelebi Devlet Hastanesi ile birlikte bir protokol çerçevesinde afiliye (ortak çalışma) edilmiştir. Diğer illerde yeni kurulan  Tıp Fakülteleri kendi içinde önemli gelişmeler gösterirken 2011-2015 arasında o zaman ki Tıp Fakültesi yönetimi ve dolayısıyla Üniversite Yönetimi dar çerçevede ve kadrocu bir anlayışla hareket ettikleri için yeterli sayı ve nitelikte öğretim üyesi kadrosu oluşturulamamış, Üniversite olarak Sağlık Hizmetleri konusunda atılması gereken adımlar yeterince atılamamıştır. Halbuki akademisyenlik doktorlar açısından o il ile kurulacak önemli bir bağ gerekçesidir. Yeni yönetim ile birlikte Tıp Fakültesi  öğretim üyesi kadrosunun genişlemesi konusunda daha iyi bir işbirliği içindeyiz, nitekim olumlu sonuçlarını almaya başladık. Üniversitemizin kendisine ait bir eğitim hastanesine kavuşması en büyük dileğimdir.

 

ŞEHİR HASTANEMİZİN SON DURUMU VE İLİMİZ GENELİNDEKİ SAĞLIK YATIRIMLARI NELERDİR?

Mevcut hastanemiz tüm iyileştirmelere rağmen fiziksel mekan açısından arzu ettiğimiz düzeyde hizmet verilemiyor. Halk arasında en çok konuşulan ve siyasi bir tartışma konusu haline dönmüş olan Kütahya Şehir Hastanesi, yasal sürecin olumsuz seyretmesi nedeniyle diğer illerde ki Şehir Hastaneleri gibi gecikti. Ancak şimdi bunlar geride kaldı. 1 Kasım seçimlerinde sonra Yüksek Planlama Kurulunda tarafından yenilenen Şehir Hastanesi projesinde ihale sürecinin sonuna gelindi. Kısa süre içerisinde yüklenici firmanın belirlenerek yer teslimi yapılması bekleniyor. Temel atma ve yapım süreci konusunda da bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Projeye ikinci bir hastanenin eklenmiş olması bu süreçte en önemli kazanımlarımızdan birisi oldu.

Yine bu süreçte Evliya Çelebi Hastanesinde gerek teknolojik açıdan gerekse de yeni bölümlerin açılması yönüyle önemli iyileştirmeler gerçekleştiğini de söylemek gerekir. Çevre illerde bulunmayan “Organ Nakli Merkezi” hizmete girdi, bugün itibarıyla iki böbrek nakli gerçekleştirildi. Bu yıl içinde karaciğer nakli ile ilgili ruhsat başvurusunun da yapılacak. Bir diğer proje “Tüp Bebek Merkezi” için de çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz sene içerisinde Sağlık Bakanlığı’ndan “Radyoterapi Merkezi” için gereken izni aldık. Bu merkez için gerekli tıbbi cihazlar temin edildi, şu anda kurulum aşaması devam ediyor. 2016 senesi içinde bu merkezin de açılması planlanıyor.

İlçelerimizde de önemli çalışmalar var. Geçtiğimiz süreçte Tavşanlı Devlet Hastanesi kısa sürede tamamlandı ve hizmete girdi. Gediz, Simav ve Emet Devlet hastaneleri büyük oranda tamamlandı. Altıntaş Entegre Hastanesi ihalesi yapıldı, Aslanapa, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinde ki sağlık tesislerimizin kapasite artırma ve niteliğini yükseltme yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Diğer ilçelerimizde de ihtiyaç duyulan çalışmaları yaptık, yapıyoruz.

 

YENİ REHABİLİTASYON HASTANESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversite kampüsü içerisinde bulunan kaplıcalı bina 2010 yılından beri atıl durumdaydı. Rektör Prof. Güner Önce tarafından Üniversiteye ayrılan kaynaklar yönlendirilerek yapımı tamamlanmış olan bu bina Türkiye’de ki sağlık mevzuatı yeterli derecede incelenmeden planlandığı için hastane olarak bugüne değin hastane ruhsat izni alınamamıştı. Sağlık Bakanlığı’na sunduğumuz özel bir rehabilitasyon projesi ile yatırım kararını aldırdık, bugüne değin de güçlendirme ve dönüşüm çalışmaları tamamlandı. Hastane içi inşaat tamamlandı, şu anda sadece ek kaplıca ve havuzlar kısmında çalışmalar devam ediyor. Hastane mefruşatı, tıbbi cihaz alımları büyük ölçüde tamamlandı. Çalışacak personel izni alındı, fizyoterapi tıbbi hizmeti için yüklenici firma ile anlaşma yapıldı. Şu anda ilk hastalarımızın hastanede yatmaya başladığının müjdesini verebilirim. Bir kaç ay içinde tıbbi tefrişatı tam olarak tamamlanınca da açılış kurdelasını inşallah besmele ile hep birlikte keseceğiz. Bu hastane sadece kapasite büyüklüğü ile değil, nitelikli ve kapsamlı tedavi birimleri, kaplıcası ve tedavi havuzları ile alanında Türkiye’de ki sayılı hastanelerden birisi oldu. Bu hastanede bilim var, teknoloji var, ileri tedavi yöntemleri var. Kütahya’mızın gururu olacak Rehabilitasyon Hastanemize ülkenin dört bir yanından hasta gelecek, refakatçileri olacak, ziyaretçilerimiz olacak. Nesiller boyunca dua alınacak, Kütahya’mızın kalıcı “AK ESER”i olacak.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar