Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

ILICA HAK ETTİĞİ YERE GELECEK

Kütahya, çevre illere göre pek çok bakımdan artı değerlere sahip bir ildir. Bugünkü yazımın konusu termal kaplıcalarımızdan Ilıca olacak. Kütahya denilince ilk akla gelen üç değer, Çini, Porselen ve termal sularımızdır. Çevre iller ile Kütahya termal sularını karşılaştırdığımızda, Ilıca ve Yoncalı kaplıcalarımızdaki termal suların kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, kükürt ve radyoaktif içeren şifalı sular olup romatizma, cilt, sinir, siyatik, karaciğer, safra kesesi, kadın hastalıkları, spor yaralanmalarına ile eklem hastalıklarına şifa dağıtmaktadır. Ilıca ve Yoncalı kaplıca sularının diğer bir önemli özelliği de termal suların sıcaklığının 40 ila 43 derece arasında olup, insan vücut sıcaklığına yakın olmasıdır. Afyon ilinde ve bazı ilçelerimizdeki termal suların sıcaklığı 90 ila 100 derece olup, soğuk su ilave edilerek banyo yapılır hale gelmesidir. İçerisine soğuk su katılan termal sular, termal suyun vücuda yarar veren minerallerin özelliğini kaybettirdiğinden tesir derecesi düşmekte ve ya yok olmaktadır.
Ilıca ve Yoncalı kaplıca suları banyo yaparak ve içilerek istifade edildiği gibi bol oksijenli havasını teneffüs edilerek de yararlanılır. Yazımızın başlığına gelince, geçtiğimiz hafta Cuma günü Ilıca Harlek termal otel ve banyoları Vali, Belediye Başkanı, DPÜ Rektörü, İl Jandarma Alay Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İl Genel Meclisi Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, AK parti il başkanı, il müftüsü, mahalle muhtarları, turizm işletmecileri, sivil toplum kuruluşu başkanları ve kalabalık bir halkın iştiraki ile coşkulu bir törenle açıldı. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, törende yaptığı konuşmada özetle, “yaklaşık iki yıldır malum nedenlerden dolayı hizmet veremeyen tesis Kütahya Belediyesi ve Simpaş AŞ. Ortaklığı tarafından 4 milyon lira harcanıp 98 oda, 250 yatak kapasitesi ve banyoları ile tekrar Kütahya’dan ve dışarıdan gelecek turistlerin hizmetine sunuldu. Yoncalı kaplıcalarında 18 uygulamasını bitirdik. 6 milyon metre kare alanda Yoncalı ile Tavşanlı, Kütahya arasındaki bölünmüş yolu sıcak asfalt ile birleştirme çalışmaları Valimiz Şerif Yılmaz’ın direktifleri ile il özel idaresi ekiplerince gerçekleşmektedir. Yeni parselleri oluşturarak yatırımcıların hizmetine sunuyoruz” dedi.
Vali Şerif Yılmaz da törende yaptığı konuşmada özetle, Kütahya denilince akla ilk olarak termal geldiğini, ancak sahip olduğu termal tesislerin yeterli olmadığını bu konuda Kütahyalı müteşebbislere büyük iş düştüğünü söyledi. Vali sözlerine devam ederek, “bugün için 8 adet termal turizm bölgemiz var. Ne var ki biz bunlardan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Ilıca Harlek Oteli Kütahya’nın termal sahada marka olması adına çok önemli bir adımdır. Bu tesis ve yapılacak diğer tesisler Ilıca’yı ayağa kaldıracaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Ben de bu tesislere emeği geçen herkese minnet ve şükranlarımı sunarken, dünyada bir daha eşi olmayan Hasulhas’ın eski hüviyetine kavuşturulması ile bayanlar ve erkekler için iki yeni hamamın en kısa zamanda yapılması ile sarıkız (boyalık) hamamının mağara giriş kapısının genişletilip camekan yapılarak içerinin görünmesini sağlanması hususlarını ilgililere duyurmak istiyorum. Eskiler “Ilıca sefa, Yoncalı şifa” demişler. Her ikisi de ilgilerden yakın alaka ile yatırım bekliyor.
Kalın sağlıcakla…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar