Connect with us

ERCAN KOLKU

ARSENİKSİZ MEMLEKETE HOŞ GELDİN BEBEK!

Emet belediyesi sosyal projelerinde birisi olan “Hoş geldin bebek” çalışmaları kapsamında merkezde her ay aramıza katılan 15 ila 20 bebek tek tek ziyaret ediliyor. Belediyece ufak tefek hediyeler verilen proje kapsamında ailelerde hayırlı olsun dilekleri iletiyor.

Buraya kadar gayet güzel. En minik hemşerilerimize hoş geldin demek ve ailelerini de onure etmek. Ama bunun dışında gerek yerel yönetim olarak gerekse Kaymakamlık, Valilik ,Siyaset ve dahi sivil toplum örgütleri olarak bir görevimiz daha varki oda bu çocuklarımıza sağlıklı temiz bir gelecek sağlamak zorundayız.Buda öncelikle sağlıklı sudna geçiyor.

Emet’in sağlıklı su ile mücadelesini kısaca özetlersek…

Dünya standartları 1 litrede 100 gramken bizler bu ilçede 300-400 leri gördük.Görmek yetmedi içtik. Her belediye başkanının başını ağrıtan konuları başında su meselesi vardı.

Belediye başkanı Cemal Öztürk öncelikle ilçenin zehirli sudan kurtulması için yeni kaynak arayışlarına girince köprücek kaynakları bulundu. Ama o dönemde belediyenin mali sıkıntıları 1 milyon tlyi geçen bu hizmeti yapmaya engeldi. Sayın Öztürk bugün o eleştirilen çözüm formulü ile Eti maden işletmeleri vasıtası ile suyun ilçemize gelmesini sağladı. Yani suyun maliyeti pahalıya falan geldi diyorsak bu sayın Öztürk’ün değil,”Zırnık koklatmadığı,hatta içirdiği halde “Emet halkına sağlıklı suyu bile bir belde karşısında veren Etimaden yöneticilerinindir.Yüksek oranda arsenikten halkımızı kurtaran sayın Öztrük’e birkez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Derken efendim Dünya standartları her yıl düşme gösterdi. Enflasyon gibi bir artan  bir azalan genel kabul oranları,50 lere 30 lara derken 20 lere düştü. (Hoş avrupada 10 gramdan fazlası zarar diyor) Dünya standartları 100 gramken  ilçeye verilen sularda en fazla 10 ila20 arası olması tabiî ki nimetti. Ama oranlar her yıl aşağıya çekiliyordu.Anlaşıldı ki Emet için su derdi bitmemişti….

Belediye başkanı Mustafa Koca ise Eti madenle yaşanan  sıkıntılar ve yüksek maliyetler ve buna rağmen yer yer yüksek arsenik oranları sebebiyle  yeni kaynak arayışlarına girildi.Yani hem yıllık  400 ila 500 bin enerji ödeyeceksiniz hemde sağlıklı kaynağa ulaşamayacaksınız.Yeni kayanağ yoğunlaşıldı.

Kaynak arayışları Sorgun mevkiinde son buldu. Dönemin DSİ bölge müdürlüğü ve il müdürlüğü ile işbirliği yapılarak  hızlı bir şekilde plan ve proje ihaleleri hazırlanmıştı. Hatta  plan ve proje ihalesini alan Hidromak firmasına yer tesliminde bizzat bende oradaydım. (Mustafa Koca’nın 2.defa Ak parti ilçe belediye başkan adayı açıklandığı gün yer teslimi yapılmıştı)Bölge müdürüne ne zaman içme suyu Emet’te evlerde akar dediğimde her şey yolunda giderse 3 senede biter demişti.Çünkü plan ve projeleri tamamlandıktan sonra göleti,arıtma tesisi,ilçeye kadar gelişi toptan ihale edilecekti.(Suyun defalarca yapılan analizleri içme suyu için çok uygun bulunduğunun raporları olduğunu da hatırlatalım)

Plan ve proje ihaleleri 2015 Nisan ayında biten projemiz ülke 2 seçim görünce haliyle ağırlamıştı. (Halbuki seçim yatırımı hızlanmalıydı ama nedense bizde olmuyor!)

Kütahya Milletvekilimiz sayın Kavuncu müteakip zamanlarda konunun takipçisi olarak bizleri bilgilendirdi. Geçtiğimiz dönemlerde bu konularla ilgili haberler yapınca Kütahya Milletvekilimiz sayın Şükrü Nazlı bakanlığa soru önergesi vererek son durumu raporlaştırarak bizlere ulaştırdı. Proje ihalesi devam ediyor. Tamamlanınca yapım ihalesine çıkacak.

Şimdi,makalemizin başına dönersek…

Emet’in su ile mücadelesinde belediye başkanlarımız dönemin şartlarına göre gerekli çalışmaları yapamışlardır.Şimdi Emet’in arsenik belasından kısa sürede kurtulması adına il özel idaresi Uzunçam’da kanalizasyon çalışmasını tamamlamalıdır.Ak aprti Emet ilçe teşkilatımız ve Kütahya Milletvekillerimiz ise Emet göletinin biran önce hayata geçirlmsi için sıkı bir takipte bulunmalıdırlar.

Gerek  ilçe teşkilatımızın gerekse sayın vekillerimizin Emetlinin zehirlenmesine göz yummayacaklarını olan inancımızla konunun sıkı bir takipçisi olacaklarına eminiz.

SU HAYATTIR.. HAYATIN KENDİSİ OLAN SU EĞER EMET’TE  ÖLÜM OLUYORSA…Ne siyasetin, ne kavganın, ne liderlerin vs. hiçbir şeyin önemi yoktur.

Devletimizinde “Hoş geldin bebek. “ diyerek minik hemşerilerimize en büyük hediyesi sağlıklı içme suyu olacaktır.

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar