Connect with us

DR. CEM ÇERKEŞ

Zika virüsü

Güney Amerika’yı sarsan ve Avrupa’da da yayılan Zika virüsünün bulaşmasına sebep olan Aides türü sivrisinektir. Zika, ilk kez Uganda’da 1947’de saptanmış, ardından Afrika’ya yayılmış ve bir şekilde Güney Amerika’ya geçmiş bir virüstür.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı hastalığın tipik bulgularıdır.

Sivrisineklerden geçen ve anneye bulaşması halinde bebekte beyin hasarına neden olan Zika virüsü şu an  Türkiye için ciddi bir tehdit oluşturmamaktadır.Ancak salgın bölgelerine seyahat eden gebeler risk altında olabilmektedir.

Zika virüsünden ölüm oranı sıfırdır.Şu ana kadar ölüm bildirimi olmamıştır.Virüs, gebelere sivrisinek sokması ile bulaşıyor ve bebeğin beyin gelişimini engelleyerek kusurlu doğumlara sebep olabiliyor. Brezilya’da yapılan çalışmalara göre, özellikle gebe kadınlarda, eğer enfekte olunmuşsa, olmayanlara göre 20 kat daha fazla mikrosefali yani beyin ya da kafa küçüklüğü riski var.

Zika virüsünün neden olduğu, grip benzeri bulgulara dikkat edilmeli. Yaygın kas ağrısı, halsizlik, ateş, gözlerde kızarıklık gibi bulgular varsa ve o bölgeye seyahat öyküsü varsa, hekim arkadaşlarımız ve vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Zika virüsünün  sivrisinekler olmaksızın insandan insana bulaşı sadece 1 vaka olarak görülmüş ve bununda cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir.Dünya Sağlık Örgütü Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da Zika virüsünün görüldüğünü bildirmiş ve yayılmaya devam ettiği konusunda uyarmıştır.Gebe olmadıktan sonra bu bölgelere seyahat kısıtlamasına gerek yoktur.

Hastalığın özgün bir tedavisi  ve önleyici aşısı yoktur.Sadece destek tedavisi ile hastalık kontrol altına alınmaktadır.Hastalığın şu an Ülkemiz için tehdit oluşturmadığını tekrar belirterek sözlerime son veriyorum.Sağlıcakla Kalın…..

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar