Connect with us

HABERLER

‘gençlerin Bakışıyla Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi’ Konulu Konferans

Kütahya’da, Milli Türk Talebi Birliği, (MTTB) Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve DPÜ İlim Fikir ve Edebiyat Topluluğu tarafından, ‘Gençlerin Bakışıyla Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’ konulu panel düzenlendi.
Yazma Eser Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen panele, konuşmacı olarak, MTTB Genel Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel katıldı.
Yeni anayasa çalışmaları ile başkanlık sisteminin, şu anda ülkenin en önemli hususlarından biri olduğunu vurgulayan Milletvekili İsmail Emrah Karayel, “7 Haziran seçimlerinden sonra görüldüğü üzere, bu kadar güçlü bir parti ve bunca milletvekili ortada iken, devamında yaşanan ekonomik ve siyasi çalkantılar ortada. 2001 ve 1999 krizleri hepimizin yakinen yaşadığı ve ülkemizin kara günler olarak değerlendirdiği günler. Ondan önce zayıf partilerden oluşan zayıf koalisyonlardan ortaya çıkan iktidarların da ülkemizi nerelere getirdiği ortada. Dolayısıyla istikrarsızlık riskini ortadan kaldıracak en önemli sistem başkanlık sistemi” dedi.
Milletvekili Karayel, başkanlık sistemi karşısında iki tür karşı duruş olduğunu söyledi.
Bir kesimin, başkanlık sisteminin uygulanması halinde ülke bölünecek endişesi yaşadığını kaydeden Milletvekili Karayel, “Diğer karşı çıkan ekibin de, ‘Bu diktatörlük getirecektir, Başkan dediğiniz bütün yetkiyi elinde bulunduracaktır.’ diyerek başka bir tabanı manipüle etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Baktığınız zaman sisteminizi düzgün kurduğunuz zaman Başkanlık Sistemi dediğiniz, bir anayasanın sadece yürütme ile ilgili kısmını oluşturmakta. Başkanlık dediğiniz şey, diktatörlüğe sebep olmaz. Demokrasinin önemli hususlarından biri olan güçler ayrılığı ilkesini destekler, dolayısıyla ülkemizde demokrasiyi tahkim etmek anlamında önemli bir çığır açar. Meclis’in başkanı görevden alamadığı, başkanın da Meclis’i lağvedemediği bir sistemden bahsediyoruz, dolayısıyla bu sistem diktatörlüğe izin vermez. AK Parti olarak bu çalışmayı hiçbir kimsenin çıkarı ve bir makama gelmesi için yapmıyoruz; biz bunu, torunlarımızın, torunlarımızın torunlarının, daha rahat, daha gelişmiş bir ülkede, muasır medeniyet seviyesinin ötesine geçmiş bir ülkede yetişmesi için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Konferansa AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş ve öğrenciler katıldı.
Konferans sonrası Karayel’e, MTTB Kütahya Şube Başkanı Cebir Keskin tarafından hediye takdim edildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar