Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA ÇİNİSİ “UNESCO”YOLUNDA

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Çinicilik’ ‘Kuş Dili’ ve ‘Lavaş’ı UNESCO “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinde yer alması için girişimde bulundu

Osmanlı döneminde 16’ncı yüzyılda zirvesine ulaşan Türk çiniciliğinin en önemli merkezlerinden Kütahya’daki bu mirasın uluslararası alana taşınması için çalışma başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahya Çiniciler Odası iş birliğinde, geleneksel el sanatları arasında yer alan ve yaklaşık 600 yıldır cami, saray, kervansaray gibi mekanları süsleyen Kütahya çinilerinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınması amacıyla müracaat edildi.

600 EL SANATINI YAŞATIYORUZ

Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı konu ile ilgili yaptığı açıklamada Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine Kütahya çiniciliği de eklenecek. Kütahya’da 600 yıllık bir el sanatını yaşatmanın gururunu birlikte yaşıyoruz. Kütahya Bakanlıkça onaylanan 417 çini atölyesi ile bu alanda 53 sanatçı, 826 usta bulunuyor” dedi.

ÇİNİCİLİK UNESCO’DA

Bakanlık, çiniciliğin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine 13’üncü unsur olarak dahil edilmesi için gerekli dosyayı geçen yıl sundu. Dosya, 28 Kasım-2 Aralık 2016 tarihlerinde düzenlenecek 11. Somut Olmayan Kültürel Hükümetler arası Komite yoplantısında nihai karara bağlanacak. UNESCO’ya sunulan dosyaların kabul edilmesiyle, listedeki Türkiye’ye ait somut olmayan kültürel miras unsurların sayısı 15’e çıkacak.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar