Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

DEDİKODUYU BIRAK,İŞİNE BAK

Bu başlığı birçok defalar attım.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının yaklaşık 15 yıl önce başlattığı bir kampanyanın bu başlığının çok doğru olduğu ve toplumun kanayan yarasına parmak basıldığı bir konuyu bende köşemde dile getiriyorum sürekli olarak.
Dinimizde en büyük günah olan,Kul hakkına giren dedikodu maalesef Kütahya ekonomisini de çok büyük baltalar vurmaktadır.
Bugüne kadar iflas eden,fabrika ve iş yerlerini kapatan,birçok çalışanının işsiz kaldığı işletmeler çıkarılan dedikodular üzerine bankaların harekete geçmesi ile büyük ölçüde etken olduğu gerçeği olmuştur.
Kişisel olarak hayatında ticaret yapmamış veya kendi çapında yıllardır küçük esnaf olarak kalmış kişiler,çalıştığı ve yıllarca ekmek yediği firmayı kötülemek için dedikodu çıkardan vefasızların neden olduğu dedikodu furyası maalesef istenmeyen sonuçlara ulaştırmaktadır.
Evet,son yıllarda Kütahya’da ticari sıkıntılar yaşanmaktadır.
Bunların üzerine birde “o batıyor,bu batıyor” fısıltıları daha büyük paniklere neden olmaktadır.
Kur’an-ı Kerim’de dedikodu kesin olarak yasaklanmıştır: “Bir kısmınız diğer bir kısmınızı çekiştirmesin. Hiç sizden biriniz ölü kardeşinizin etini yemek ister mi? Bundan tiksinirsiniz değil mi?” (el-Hucurât 37/12)
Lütfen,yarın sizin veya bir yakınınızın da başına gelebilecek bu tür çirkin ve olumsuzluklara izin vermeyin.
Toplum olarak tepki göstermeliyiz.
Herkes kendi evinin,iş yerinin önünü temizlese şehir tertemiz olur.Bizde önce kendimizden,ailemizden,komşularımızdan başlayarak dedikodunun önüne geçmeliyiz.
Birde,Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası,Esnaf Odaları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları bu konuda birlikte bir kampanya düzenleyerek toplumu uyarmalıyız.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar