Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

TECESSÜS ETMEYİN!

Tecessüs etmek Türk Dil Kurumuna göre, “belli etmeden kendini ilgilendirmeyen şeyleri öğrenmeye çalışmak” anlamına geliyor. Bir diğer anlamı ise “merakını gidermeye çalışma, görme, anlama merakı” olarak da kayda geçmiş. Maalesef milletimizin büyük bir bölümü mütecessis bir vaziyete gelmiş durumda. İnsanlar birbirinin kabahatini, noksanını ve özrünü aramak konusunda adeta kendi aralarında yarışa girmiş olarak göze batıyor. Bir de bunu dilden dile yaymakta üstümüze yok. Bu konuda en güzel uyarı Rabbimiz olan Allah tarafından Kur’an-ı Kerimde bizim için yapılmış. Hucurat (Odalar) Suresi 18 ayetten oluşmakta ve tamamında bize çok önemli ikazlar yapılmakta. Bugünkü yazımızda bu sureden birkaç ayetin meali ile düşüncemizi arz etmeye çalışacağız.

Hucurat Suresi 6. ayetinde “Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz” buyruluyor. Her duyulan haberi sanki doğruymuş gibi inanır ve diğer insanlara da bunu doğru gibi aktarırsanız bu size kötü sonuçlar doğurabilir. Bu hatayı yapanların arasında, abdest alıp namaz kılan, hac ve umreye gidip orucunu tutan, zekât verenler de var. Onlar bilerek yahut bilmeden dedikodu yoluyla yaptıkları tüm iyi amelleri boşa çıkarmış oluyor. Yani hem bu dünyada ahlaksızca bir iş yapmış oluyor, hem de Hakk katında bir değer kazanmış olmuyor.

Hucurat Suresi 12. Ayetinde “Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinin arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz değil mi? O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir” diye resmen ikaz ediliyoruz. Buna rağmen dedikodu, gıybet ya da adına her ne derseniz deyin bu kötü işi yapmaya devam mı edeceğiz?

Hucurat Suresi 14. Ayetinde “Bedevîler “inandık” dediler. De ki: Siz iman etmediniz ama “İslâm olduk.” deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi. Eğer Allah’a ve Resulüne itaat ederseniz, Allah işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez. Çünkü Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir” buyruluyor. Bedeviler yukarıda saydığımız ve ayetler ile izah etmeye çalıştığımız hususlarda hata yapmışlardı. Bu yüzden Allah ayetle kendilerini (hepimizi) uyarmış oldu.

Onlarca kez kaleme alıp, dedikodu yapmanın ne kadar çirkin olduğunu, üzerimize düşmeyen işlere, bizi alakadar etmeyen işlere karışmamamız gerektiğini yazdık. Her seferinde bunu yüce yaratıcımız Allah’ın kelâmları ile de kanıtladık. Yazılarımızı dikkate alıp kendine çekidüzen veren herkese selam olsun. Bizi alaya alıp sigaya çekenlere de Hakk’tan hidayet niyaz ediyoruz. Yazımızı Hucurat Suresinin son ayeti olan 18. Ayet meali ile tamamlayalım. “Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin görülmeyen esrarını bilir. Allah yaptıklarınızı görür.” Azim olan Allah doğru söyledi.
Sevgiyle kalın…

Vaktinize hazır olun, ecel vardır, gelir bir gün,
Emanettir kuşça canın, issi vardır, alır bir gün.
Nice bin kere kaçarsan, yedi deryalar geçersen,
Pervaz uruben uçarsan, ecel seni bulur bir gün.
Yunus Emre Hz. (k.s.)

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar