Connect with us

KÜLTÜR

ALTIN FIRÇALAR TEZHİP SERGİSİ AÇILDI

Kutlu doğum haftası etkinlikleri kapsamında DPÜ Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu tarafından düzenlenen ; Ahmet Yakupoğlu’nun İzmir’de  kurmuş olduğu altın fırçalar tezhip grubunun   Hilye -i Şerif ve Padişah tuğralarının sergisi Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kırmızı salonunda açıldı.
Sergi,Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu,Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Remzi Gören,DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Pınar Yazkaç,Kütahya Barosu Başkanı Av.Ahmet Atam,Ahmet Yakupoğlunun Manevi kızı,Altın Fırçalar Tezhip grubu hocası Havva Sökmener tarafından törenle açıldı.
Sergide Ahmet Yakupoğlu’na  ait tezhip eserlerinin yanında 11 sanatçıya ait toplam 71 eser izleyicinin beğenisine sunuluyor.
 Gelenekli Türk El Sanatları Topluluk  Danışmanı ve Kent Konseyi Sanat Meclisi Başkanı, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç; “Ahmet Yakupoğlu’nun maneviyatı ve maddiyatı ile vücut bulan; Kutlu Doğum Haftasında Sevgili Peygamberimizin doğumuna ithafen yapılan olan bu serginin;  sanatlarımızın en önemlilerinden bir tanesi olan tezhip sanatımızın seçkin örnekleri sergilenmektedir.” dedi. Ahmet Yakupoğlunun manevi kızı Havva Sökmener’in 20 yıl boyunca Ahmet Yakupoğlunun başkanlığında beraber  emek verdiği Altın Fırçalar Tezhip Gurubu ;Selen Akiş, Ayla Doğanata, Sitare Sertesen, Semra Kıvilcım, Betül Şeker, Pürlen Saruhanlı, Yurdagül Açıkel, Esen Pekel, Hülya Arıcı Çap, Ayşe Çetmen’in eserlerinin bulunduğu karma eserlerden oluşan sergimiz 24 Nisan’a kadar gezilebilir. Sergi ile ilgili olarak Kütahya Belediyesi ve DPÜ Rektörlüğümüz  önemli katkılar verdiler.Sergimizin açılışına katılan bürokratlarımıza,sanatçılarımıza, ve davetlilere teşekkür ediyoruz”dedi.
DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar