Connect with us

HABERLER

İnaç,Amerika’da Başkanlık sistemini Anlattı

DUMLUPINAR Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç, Türkiye’de parlamenter sistemin Cumhurbaşkanı’nın seçimle göreve gelmesiyle sona erdiğini anlattı. Başkanlık sisteminin kaçınılmaz olduğunu söyleyen İnaç, “Türk tipi başkanlık sistemini iyi belirlemek gerek. Onlarca başkanlık sitemi var” dedi.

SOSYAL MEDYA İLE YAYILDI
New York Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen “Ortadoğu” konulu konferansta konuşan Prof. İnaç, daha sonra kısa adı TAMJA olan Turkish American Media Jurnalists Association’un konuğu oldu. TAMJA Başkanı Cahit Oktay’ın tanıtımından sonra kürsüye çıkan İnaç, Harvard Üniversitesi’nde Mısır ile ilgili konuşmalarından örnekler verdi. Prof. İnaç, Arap dünyasında yaşanan isyanların aslında sosyal medya ile yaygınlaştığını söyledi. İnsanların özgürlük ve demokrasiyi görmek istemelerinin önemli bir arzu olduğunun altını çizen İnaç, en büyük sorunun gayri safi milli hasıladan kendisine düşeni almak olduğunu belirtirken, “Bu isyanın temeli, eğitimli insanların işsizliğinden kaynaklanıyor. Aslında bu isyana masum halkın diktatörlere başkaldırması da diyebiliriz” dedi.

LAİKLİK UYARISI YAPTI
Müslüman ülkeler içinde Türkiye’nin ayrıcalığına dikkat çeken Porf. Dr. Hüsamettin İnaç, “Laiklik bizi diğer Müslüman ülkeleri arasında saygın ve özellikli kılan bir özelliğimiz. Çünkü herkes inancından özgürdür. Devlet şuna inanacaksın, buna inanmayacaksın derse, devlet ile millet arasında uçurum oluşuyor. Laiklik ülkemiz adına Müslüman ülkeler arasında en önemli ayrıcalık ve saygınlıktır” şeklinde konuştu. Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerine de değinen İnaç, ne zaman ANBD ilke ilişkiler bozulup, ülke Rusya ile yakınlaşsa mutlaka ihtilal veya kriz yaşandığının özellikle altını çizdi. Suriye ile başlayan süreçte daha önce bize sırt dönen AB ülkelerinin kapılarımızı aşındırdığını söyleyen İnaç, “Şimdi para veriyorlar, vizeleri kaldırıyorlar” sözleriyle yaşanan süreci anlattı.

PARLAMENTER SİSTEM BİTTİ
Türkiye’de başkanlık sisteminin yanlış zemine sürüklendiğini dile getiren İnaç, “Öyle hale geldi ki, Erdoğan taraftarları ve karşıtları oluştu. Oysa kişiler fani, devlet ve sistem kalıcıdır. Cumhurbaşkanımız bugün var yarın yok. Meseleye böyle bakmamız lazım. Sanki bu işi Erdoğan istiyor gibi anlatırsanız, anlayış farklı boyutlara gider. Bakın bu ülkede artık sistem değişmiştir. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle bu ülkede parlamenter sistem tamamen tarihe karışmıştır. İki tane seçilmiş insan var. Biri Cumhurbaşkanı, diğeri de Başbakan. Bunlara bir de vesayetçi olan, iktidar üzerinde her zaman güç dengesi kuran kurumları ekleyin. Bazen içinden Cumhurbaşkanı bile çıkamazken, halk nasıl çıksın” sözleriyle kilitlenecek sisteme dikkat çekti.

ÜLKE KRİZİ KAPIDA
Türkiye’de seçilmiş iki insanın yönetimi ile uyumun çok sürmeyeceğini anlatan İnaç, “Bugün seçilmiş iki insan ülkeyi yönetiyor, kriz yaşanmıyor. Ama yarın yaşanmayacağı anlamına gelmez ki. Çifte meşruiyet var ülkede. Cumhurbaşkanını halk seçti, Başbakanı halk seçti. Bu haliyle devam ederse parlamenter sistemde kriz kaçınılmaz olacak. Daha sandıklar açılmaya başladığında koalisyondan krizinden ve erken seçim tarihinden bahsedilen bir ülkede yaşıyoruz. Böyle giderse, ülkenin kalkınmışlığından bahsetmek, istikrarından söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

TÜRK USULÜ BAŞKANLIK
Her başkanlık siteminin kabul edilemeyeceğini anlatan İnaç, “Onlarca sistem var. İçlerinde iyi olanı da var, kötü olanı da. Güney Amerika’da olanları düşünürseniz ne demen istediğimi anlarsınız. Başkanlık sitemini ülkenin istikrarı için kabul etmek gerek. Önemli olan hangisinde karar kılmak daha iyi olur. Bu konuda yapılacak incelemeler ve araştırmalar, gerekli sonucu ortaya çıkaracaktır. Ama şunu tekrar ermeliyim ki, Türkiye için başkanlık sistemi kaçınılmaz bir  noktaya gelmiştir. Cumhurbaşkanlığının halk tarafından seçimle iş başına getirilmesiyle, ülkemizde seçilmiş iki başkan oluşturmuştur.  Bu şekliyle ülke yönetimi iki başbakanlı sistem gibi olur” ifadeleriyle başkanlık sisteminin şart olduğunu anlattı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar