Connect with us

HABERLER

Türkiye Arap Baharı diliminde Ortadoğu’nun demokratikleşme sürecine en fazla katkı sağlayan ülke

Amerikan’ın Boston kentinde yer alan Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi Abraham Lincoln Salonunda “Mısır Giderse Ortadoğu Gider: Değişim Benimle Başlar” (As Goes Egypt Goes Middle East: Change Begins with Me)konulu bir konferansa   Türkiye’yi temsilen Kütahya’dan Dumlupınar Üniversitesi İİBF Dekanı ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç katıldı.

Dört panelden oluşan sempozyuma dünyanın önde gelen akademisyenleri, CNN ve FOX başta olmak üzere pek çok medya mensubu, demokrasi ve insan hakları odaklı küresel sivil toplum örgütleri temsilcileri, farklı ülkelerden insan hakları aktivistleri ve siyaset adamları katıldı. TAMJA başta olmak üzere Center for Egyptian Dialogue, Human Rights Watch, Gandhi Global Center for Peace ve Be Magazine gibi kuruluşların sponsorluk yaptığı toplantıda, darbe sonrası Mısır’ın sosyo-politik analizini ekonomik, hukuki, siyasi ve toplumsal boyutlarıyla ele alan pek çok sunum yapıldı.

Prof. Dr. Hüsamettin İnaç,Türkiye’nin yüz elli yıllık parlamenter demokrasi tecrübesine sahip emperyal bir kültür olarak Mısır’ın demokrasiye geçişinde esin kaynağı olabilecek model bir ülke olabileceğini belirtti. “Türk Demokrasi Tecrübesinin Geçiş Sürecindeki Mısır’a Yansımaları” (The Impact of Democracy Experiment of Turkey over the Egypt as a Transitionary Process) başlıklı bir bildiri sunan Prof. Dr. İnaç, Türkiye’nin Arap Baharı diliminde Ortadoğu’nun demokratikleşme sürecine en fazla katkı sağlayan ülke olduğu tespitinde bulundu. İnaç, Mısır’daki anti-demokratik ve illegal rejimi dünyada kabul etmeyen ve karşısına alan tek ülke olarak Türkiye’nin, halkı Müslüman olan elli yedi ülke arasında laik, demokratik ve Batılı değerlerle mücehhez tek siyasi unsur olarak farklılaştığını ifade etti.  Kendine özgü demokrasi tecrübesi ve Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Konseyi üyeliği ve Avrupa Birliği müzakere süreciyle köklü ve kurumsallaşmış demokrasisinden Mısırlı muhaliflerin alabileceği pek çok ders olduğu iddiasında bulunan İnaç, Türkiye’nin demokrasisini konsolide edebilmesi için vesayet rejimini tamamen ortadan kaldıracak yeni demokratik kurumlara ve hepsinden öte sivil, demokratik bir Anayasaya ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi. Konferansın sonunda katılımcılara demokrasi ve sivilleşme ile ilgili yayınlarından dolayı ‘İnsan Hakları Aktivisti’ beratı verildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar