Connect with us

ERCAN KOLKU

TOPLUMSAL MİYOPLUK

Emet’te gündelik siyasetin cazibesinden kurtulmak mümkün görünmüyor.

Gündelik siyaset deyip bir kenara atma imkanımızda  yok, zira tartışılan her bir konu yeni polemikler yaratmaktan başka işe yaramıyor. Üstelik her polemik kendi alt dallarını yaratıp genişliyor,ve bırakın toplumu kutuplaştırmayı, aynı kahve topluluğunu bile ayrıştırıyor.

 

Emet ilçemizde “bugün şu  olduculuk”  veya “Şugün şu olduculuk” saçmalıkları ile uğraşırken toplumsal miyopluğumuz hızla ilerliyor.Hatta miyop yanında servis gündemlerle gözlerimize perdenin indiğini bile söyleyebiliriz.

Yapılan güzel şeylerin farkındalığını sürekli ıskaladığımız gibi, acil çözüm gereken konularda dahi ortak bir nokta bulamıyoruz. Mesela,

Bu yaz Tavşanlı,Simav, Çavdarhisar yollarımızda  ciddi çalışmalar yapılması emarelerini görmeye başladık. Ama yok, illa “İyideeee Gediz yolu ne olacak?” deme ihtiyacını duyuyoruz. Tavşanlı yolunda bir dereceye kadar haklı odluğumuz  bilmem kimin batmasının ilçeye verdiği zararı dillendiriyoruz.Ancak Devletin mazereti olamayacağı konusunda birleşip ilgili yerlere yüklenemiyoruz.

Keza yeni hastane inşaatı… İkmal ihalesi beklerken, yine Emet’e gelince “YERE BATASICALIĞI” tutan bir firmanın icra mahkeme davalını takip ediyoruz. Devlet hak ediş ödemiş, firma malzeme almış. Firma malzemeyi veresi almış,para buharlaşmış.Ama devlete bakarsan vermiş parasını iş bitirme 70’lere gelmiş. Batan firmanın aldığı  malzemelere el konulunca, iş bitirme düşmüş 50 ‘lere… Devlet diyorki;” Yahu ben verdim parayı  işi bu aşamaya getirmiştim. Firma ödemediyse ben ne yapabilirim?”

Gelelim Emet göletine… Bizzati şahitlerindenim. Sorgun mevkiinde işi alan firma, dsi bölge müdür, belediye başkanı Mustafa Koca vs…  Plan ve Proje ihalesi beraber yapılmış ve iş bitirme 2015 Mayıs ayıydı. Geldik   2015 sonlarına,dedilerki “Plan bitti,proje aşamasında” Hayda…

Şimdi Devlet su işleri,bırak bu işleri diyemiyeceğimize göre…Nerde hata var onu tespit etmemiz lazım.

Burada konu o parti bu partide değil… Kardeşim bir avuç Emet… Tamamımız aynı parti olsak ne olur,muhalif olsak ne olur? Ama bir gerçek var ki EMET OLARAK HEPİMİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIZ VE DEVLETÇİYİZ…

Devletimiz yolumuzu,sağlığımızı,sağlıklı içme suyumuzu sağlamakla mükelleftir. Bunu bilir bunu söyleriz. Bu işlerde  partilerden ilçemize himmet göstermelerini değil, asli işlerimizi takip etmelerini bekleriz hepsi bu.

Bakınız, mehlemönü siyaseti iflas etmiştir. Kol bacak kafa göz çekmeler başta bunu yapanların kendileri olmak üzere kimseye fayda sağlamamaktadır.Traji komik gündemlerle toplumun geleceği karartılmaktadır. Şükür ki,Çeneden başka memlekete faydası olmayan tiplerin  belirli yerlerde itibar gördüğünü zannetmelerinin sona ermesi yakındır!

 

Hastanesinde doktoru kalmayan, çocukları kimya okuyupta taşeron dahi iş bulamayan, esnafı her geçen gün gerileyen ekonomisiyle daralan,bir ilçe de toplum hergeçen gün gerilmektedir. Gerilen bir halkın önünde de mehlemönü çenesi çalmakla durulamaz.

Düdüklü tencere olmuş  ilçemde, oluşmuş belirli grupların ara sıra tencere patlamasın diye ara sıra  havası alınırken, başka yerlerde ziyafet sofraları çoktan kuruldu… Üstelik tencereye doldurduğumuz türlünün türlüsü malzemelerden ortaya çıkacak yemeğin ne menem bir şey olacağını bilemediğimizi de düşünürsek,yanan GAZA YAZIK!

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar