Connect with us

HABERLER

D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hem Eğitiyor, Hem Araştırıyor, Hem de Gelişiyor

Dumlupınar Üniversitesi ile yapılan afiliasyonla (ortak kullanım protokolü) beraber Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan hekimlerimiz kendini geliştirmeye devam ediyor. Kütahya’da daha önceden yapılamayan birçok işlem, ameliyat ve hastalık tedavileri Kütahya’da yapılmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Seven ve Yrd. Doç. Dr. Suna Kabil Kucur ile röportajda, D.P.Ü. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıklarındaki gelişmelerden bahsedildi.

Dr. Seven; Kadın Doğum Ünitesinin sadece gebe takibi ve doğumun yapıldığı bir yer olarak değil de kadın hastalıklarında farklı bir çok hastalığın takip ve tedavisinin yapıldığı bir birim olarak bilinmesi gerektiğini belirterek, son günlerde kadın hastalıkları ve doğum kliniği olarak hastanede  yapılan yeni işlemleri anlattı.

Dr. Seven: “Bir doktor ve akademisyen olarak kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. Bunun için yurtdışında ve ülkemizdeki büyük hastanelerde eğitimler aldık ve almaya devam edeceğiz. Ekip olarak aldığımız bu eğitimleri ve yenilikleri hastanemizde uygulayarak hastalarımıza tıp alanında dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki standartlarda yardımcı olmaya çalışıyoruz.

“Hastanemizde  ilk defa Laparoskopik jinekolojik cerrahiyi rutin uygulamaya soktuk. Kapalı ameliyat diye adlandırılan laparoskopik cerrahi ile Kadın Hastalıkları alanında   bir çok yeni işlem yapmaya başladık.”

Hastanemizde yaptığımız laparaskopik(kapalı) operasyonlardan bahsedecek olursak bunlar;  Uterusun (Rahim) alınması (histerektomi), uterus myomlarının çıkartılması (myomektomi) , dış gebelik operasyonları, over (yumurtalık) kistleri operasyonları, endometriozis olgularının tanı ve tedavisi, İnfertilite(kısırlık) ameliyatları, tüp ligasyonu(tüplerin bağlanması) yapılmaktadır.  Bunların yanında açık teknikle rahim sarkıklığına yönelik asma operasyonları (sakrokolpopeksi, histerosakropeksi) , idrar torbası sarkmasına yönelik onarımlar yapılmaktadır.  Bu işlemlerin ekip işi olduğunu Doç. Dr. Nadi Keskin, Yrd. Doç. Dr. Kadriye Beril Yüksel, Yrd. Doç. Dr. Suna Kucur hocalarımız ve diğer hekim arkadaşlarımızla uyum içerisinde ve sinerji ile çalışmaktayız.” dedi.

Dr. Kucur ise; ekip olarak histeroskopik(Rahim içine kamera ile girilip yapılan ameliyat) yöntem ile rahim içindeki myom, polip, rahim perdesi ameliyatlarını hastamızın karnını kesmeden vajinal yolla rahim içine kamera ile girip yapabilmekteyiz. Bu modern yaklaşımları hastanemizde  uygulamak, hastalarımızın  hem ameliyat döneminde hem de ileriki hayatında daha konforlu olmasını sağlıyoruz.” Dedi.

Dr. Seven: “Hastanemiz yapılan bütün bu ameliyat çeşitliliği ve Doç. Dr. Nadi Keskin hocamızın öncülüğünde yaptığımız rahim, yumurtalık ve rahim ağzı kanser ameliyatları sayesinde başarılı bir referans  merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Sn. Genel Sekreterimiz Dr. İsmail Zehir hocamızdan Tüp bebek merkezimizin sözünü aldık . İnşallah en kısa zamanda Kütahya’mızın insanlarına bu konuda yardımcı olmak istiyoruz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar