Connect with us

ALAADDİN UYGUN

TERMAL SU NİMETİ

Allah sanırım başka bir yöreye vermemiştir bu kadar bol şifalı suları. Evet ilimizde tam 32 kaplıca var ve hepsi ayrı ayrı yerlerde. Bu ayrıcalığın neden artıya dönmediğini sorgulamak lazım. Maksat üzüm yemekse lütfen kimse alınmasın en azından yarınlarımızı kurtaralım ve bizde komşumuz Afyonkarahisar gibi kaplıcalarla kalkınalım.

Hep Afyonu örnek veririm, adamlar 3 kaplıca ile kaplıca başkentliği yapıyor derken, bu akılcı kazanımın baş mimarı  olan sayın Vural Kavuncu dur ve Vural bey şu anda bizim vekilimzidir, onunla yeni bir yapılanmaya girmek adına daha sıkı diyaloğa girip kendisini sıkıştırıp ilimizi kalkındırmasını istemeliyiz, Vural beyle yaptığım görüşmelerde kendisinin bu hizmete hazır olduğunu gördüm yapılacak şey kaplıcaların kaymakamları, resileri ve sayın Valimizin koordinesinde akılcı ve yarınlara yönelik bir planlama içine girmek lazım. Vural beyin Afyonu kalkındırdığı pek az kişice biliniyor, kendisi Afyon üniversitesinde görev yaparken ilin idareceleri onunla diyalog halinde idi. Biz ise diyalogtan kopuğuz.

Bir diğer noktada kaplıcaların malesef geçmişte bireysel imara açılması hatamız. Bunu defalarca yazdım, yine altını çizeyim, bu bireysel imarın sıkıntısını yaşıyoruz. Adam kaplıcanın yani hamamın dibine ev yapmış bizde göz yummuşuz. Buna en iyi örnek Kütahya Ilıca kaplıcaları, işte bu yüzden Ilıca ya tesis yapacak, otel yapacak yer yok. Ama Simav öyle güzel korumuş ki, Eynal da yatırım yapacak arazi çok ve hızla tesisler çoğalıyor. İşte sorun bu keyif ve hamam kültürü malesef bizi eli kolu bağlı yapmakta. Geç kalınmış sayılmaz en azından yarınlarımızın kurtuluması için çabalamalıyız.

Kaplıca yani termal turizmde en öemli unsur tesislerdir, Sadece otel değil, otelin sağlık üniteleri ile donatılması ve yanlarınada sosyal tesisler kurmak lazım. Hamam kültürünü terk edip, sağlık yönü ile düşünüp SPA sınıfı üniteler oluşturmak elzemdir.  Bu tip tesisler yerli yabancu turist getirirken bu tesilerde en az 100 kişi çalışır istihdamada katkı yapar. SGK ile sözleşmeler yapılıp fizik tedavi hastalarının buralara sevki sağlanırsa yine artı olur.  Yapılacak otellerde kongre turizmi yapılır, böyle tesisleşip Ankara Kızılcahamam gibi para kazanılabilir.  Yine sporla iç içe olan termalin faydaları ile takımların kamp yapmasına olanak sağlanırsa bir diğer artı olur. Termal atık suları ile seracılığn gelişmesi sağlanır al sana bir artı daha. Turrzim lisesi turizm MYO lar çoğalmalı nitelikli eleman yetişmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu kaplıca bölgelerine yakın köylerin organik ürün yetiştiriciliği desteklenip, köylülerin kaplıcalarda pazar kurması sağlanırsa yine olumlu bir adım atılmış olur.

İşin özeti eldeki varlığın değerinin bilinmesi lazım. bir değil 32 tane değer var, Bu iş planlı bir proje ile yapılırsa maksat hasıl olur, yapılacak şey sayın Valimizin, İl turizm müdürü ile bereber koordine sağlayarak, işin yani proje üretim işine Turizm şeirketi yetkililerini, STÖ leri ve en önemliside bu işin uzmanı olan Vekilimiz sayın KAVUNCU nun başkanlığında yapılacak arama çalışması ve proje üretmeleri sağlanırsa ben inanıyorumki termal turizmde önümüz çok açık

Günün sözü…Yaşamak için yemelisin, yemek için çalışmalısın

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar