Connect with us

DR. PINAR YAZKAÇ

TAVŞANLI’DA BİR RESSAM SUNA GÜRSOY KONUŞLU…..

Sevgili okurlarım bugünkü yazımda geçtiğimiz  günlerde Kütahya da 14.kişisel sergisinin açılışına katıldığım Tavşanlılı ressam Suna Gürsoy Hanımefendiden sizlere bahsetmek istiyorum.Beğenerek izlediğim serginin güzel tesiri bende hemen bir yazı yazma ihtiyacını hissettirdi….

Kütahya 7000 yıllık köklü tarihi geçmişiyle var olmuş en köklü tarihi şehirlerimizden bir tanesidir.Çininin,seramiğin ,nakışın ,oyanın ,klasik türk müziğinin icra edildiği bir coğrafya olmasının yanında bir de ressamlar diyarıdır.Kütahya aynı zamanda; başta büyük üstad Akademili Feyhaman Duran ve Ord.Prof.Dr.Süheyl Ünver hocanın son öğrencisi ve o dönemin son halkası ressam Ahmet Yakupoğlunun memleketidir.Hal böyle olunca Onun devamında yetiştirdiği  Tavşanlılı ressam Abdullah Taktak tan özel dersler alarak başlayan Suna  Hanıma ve onun sanat yaşantısına değinmek istiyorum.Tavşanlı sanatçısı bol,çalışkan,gayetli,misafirperver insanların bulunduğu çok özel bir ilçesidir Kütahyamızın…Abdullah Taktak gibi,Hidayet Şen ,Rıdvan Aşar,Dilek Yılmazer,Gönül Güven  ve  Suna Gürsoy Konuşlu gibi….

Sizlere Suna Hanım hakkında kısaca bahsetmek istiyorum; 1975 yılı Kütahya Tavşanlı doğumludur.Sanatçı bir aileden gelmektedir.Babası Sebahattin bey antikacıdır sanat zevkini babsıb-ndan almıştır.Annesi Saadet hanım Halasının eşi ;ressam Abdullah Taktak’ın atölyesinde ilk resim eğitimini alan Suna hanım tarihi bir konakta antika eserlerle birlikte büyümüş dünyasını burada  kurmuştur. Sami Konuşlu ile evlidir.İki kız çocuğu Sümeyye ve Suedanın annesidir.

Resimlerinde dekullandığı objelerin kaynağını nçocukluğunda ki en iyi bildiği yaşantısının içinde olan benimsediği ve sevdiği objelerden oluştuğunu  görmek mümkün.Yani bir özenti değil sahici gerçek bir konu. Hocası Abdullah Taktak’tan aldığı sanat eğitimine, kendi yorumunu katıp kazandığı farklı uslupla, atölyesinde çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda talebeler de yetiştirmektedir .Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) yönetim kurulundadır. Ayrıca Tavşanlı’nın Sesi gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Sanatçı aynı zamanda 2010 yılında ;Kütahya KAGİK  Başkanlığı Sevim Güral tarfından başarılı bulunup ;kendisine rol model ödülü verilmiştir.Kendisi başarılı bir kadın sanatçı olarak hayat hikayesini meclis huzurunda anlatmıştır.Üniversite yüksek okul eğitimi şansı olmadan sanatında başarılı ve nitelikli işlere imza atmıştır.Örnek bir aile kurarak ;hem eş hem anneliğin yanına ressam kimliğini de başarılı bir şekilde oturmuştur.

Suna Gürsoyun resimlerinin  tabiri caizse ;renklerinin tadı tuzu yerindedir.Sağlam kompozisyonlardan yola çıkarak ,çok severek ve titiz bir çalışmanın sonucunda göz alıcı güzel resimler ortaya çıkmış.Konularında ;sembolik anlamı çok zengin olan  nar imgesini başarılı bir şekilde kullanmış.Kütahya coğrafyasının en önemli değeri çini tabak ve kaseleri,Hat sanatının en kıymetli hat yazılarını resimle başarılı bir biçimde harmanlayarak göze hoş gelen gayet dengeli estetik kompozisyonlar meydana getirmiş.Geçmişin izlerini ,dokusunu ,tadinı rengini hatta kokusunu bile hissettiren etkili resimler çıkartmış ortaya….Sağlam ve gerçekçi.

Doğa betimlemelerinde emprestyonist tarzda eserler veren sanatçının elinde ;adeta yumuşak sihirli bir fırça var..Buğulu sisli atmosferler,ılık güneş ışıklarını sert değil adeta yumuşak bir sis yada tül perdesi arkasından izlersiniz.Hava perspektifi sizi etkiler.….Gizemli mistik ,romantiktir resimleri….Kendi kişiliği gibi yumuşak ,sizi saran sıcak ve samimidir.Kimi zaman ;uçsuz bucaksız gelincik tarlaları,kimi zaman da sessiz derin bir yeşil çığlık patlar birden bire…sizi yormayan ruhunuzu aydınlatıp dinlendiren sakin dingin manzaralardır  Suna Hanımın resimleri..

Kendisi şu anda Kütahyanın Tavşanlı İlçesinde  Ulucami Mahallesi nde tarihi  Cumhuriyet Caddesinde kendisinin restore ettirdiği Suna Gürsoy Konuşlu Konağında yaşamaktadır ve sanat çalışmalarına devam etmektedir. Yüksek bir zevkle döşenmiş ,tam bir Türk evi şeklinde dekore edilen bu konakta geçmişin bir sayfası aralanıyor adeta…Suna hanımın resimleriyle bütünleşen bu konakta ; Osmanlı sarayı döneminden kalma sedirler,kadife altın yaldızlı sim sarmalı yastıklar,ahşap tavanlar,bakır ibrikler,çini kaseler ,tabaklar güvercinler,el dokuması halılarla bezenmiş adeta….

Çok sayıda hatırı sayılır 14 adet   kişisel serginin yanında pek çok sayıda  karma sergilere katılan sanatçı; pozitif,üretken çalışkan ve mütevazi kişiliğyle örnek bir kadın sanatçımızdır. Yurt dışında ve yurt içinde çok sayıda koleksiyonerde eseri bulunan sanatçı üretmeye devam ediyor.Bundan sonrada daha güzel işlerle kendisini yenileyerek ve tarzını daha da güçlendireceğine inancım büyüktür.Resim aşkına boya aşkına düşmüş sanatı hayatının merkezine almış; buna inanmış ve durmadan yorulmadan kendi çabasıyla bügünlere gelerek kendisini var etmiş bir sanatçımızdır.Kendisiyle guru duyuyor ve bir kez daha tebrik ediyorum. Ve Suna hanım gibi Kütahya da  kadın sanatkarlarımnızın sayılarının artmasını ,bu işin bilinçli saygın ,sanatsal niteliği yüksek güzel bir şekilde  artarak çoğalmasını diliyorum.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar