Connect with us

TUNCAY VAROL

70 SENT ÇOK GERİDE KALMIŞ ÇOK ŞÜKÜR

1999’un Şubat’ında Apo’yu teslim eden Amerika, 1999’un Mart’ında Feto’yu yanına alarak Ortadoğu’yu dizayn etmekte Türkiye’nin üzerinde tehdit olmayı düşünmüştü. Ama Türkiye eski Türkiye olmadığını gösterdi. Bu ülkeyi bu ülkenin çocukları yönetiyor artık. Ve bu ülkenin insanları yine bu ülkenin çocuklarına güveniyor. 15 Temmuz, minnetle ve rahmetle andığımız şehitlerimiz sayesinde gerçek bir milat oldu. Ülkemizi artık kendi çocuklarımız yönetiyor ve biz istemedikçe artık bu ülke üzerinde kimse operasyon yapamayacak. Dış mihraklar istediği kadar ülke üzerinde Ameliyat çabasında olsun;
Lakin bu operasyonların doktoru millet olmuştur.
Bırakın darbe girişimini, en ufak kitap atma olayında bile birbirine giren ülke ekonomisi şükürler olsun sarsılmadı bile. Geçmişte 70 sentlere muhtaç olan ülke şimdi yüz milyar dolarlar ile bile sallanmıyor. Bu tarz darbelerin silah dışındaki en büyük gücü hep para ve sermaye piyasası olmuştur. Bu kez bu sermaye silahı da tutmadı. Dolar yerinde saydı, bankalar dimdik ayakta, sistemde en ufak bir aksama yok. Bunun sebebi elbette 14 yıldır süre gelen ekonomik politikalar. Güçlü devlet anlayışının zarar eden KİT’ler (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) olmadığı ispatlandı. KİT’ler ile büyük olduğumuzu yıllarca bizi ikna etmeye çalışanlar çuvalladı. Artık ülkenin sırtındaki kamburlar azaldı. Mali disiplin gelecek için ümit veren noktalara ulaştı.
Şimdi ben diyorum ki bu güçlü ekonomi ve uzlaşma kültürü ile 2017 ve 2023 hedeflerine çok daha umutla bakıyorum. Türkiye’nin çarçur edilmeyen paraları emin ellerde. 2017 Türkiye’nin inanıyorum ki en ferah yıllarından birisi olacak. Ama bu uzlaşma kültüründen uzaklaşmadan, iş dünyası elini biraz daha taşın altına sokarak… Güçlü ve ferah bir ülkeye ulaşacağız.
DEVLETİMİZ BÜYÜK VE GÜÇLÜ KİMSE CADI AVCILIĞI YAPMASIN
Son günlerin en popüler dedikodusu 14 Ağustos… Her kesim bu tarih üzerinden çeşitli paranoyalar üretme derdinde. Korku salmaya çalışan kesime itibar etmeyin.
14 Ağustos’ta bir yalan rüzgârı olarak hayatımızdan geçip gidecektir. Türkiyeli olarak önümüze bakıp herkes işini en iyi şekilde yapacaktır. Ülkesini seven işini en iyi yapandır. Bu arada kimse kimseye kötü şakalar yapmasın. “Sen şucumusun”, yok “sen bucumusun”, “ben senden şüpheleniyorum” dedikoduları, insanımızı ayrıştırmaktan öteye götürmez. Hele de böyle bir dönemde aklıselim insanların söyleyeceği cümleler bunlar olmamalı. Lüzumsuz işlerle uğraşmayı bırakmalı ve önümüze bakmalıyız. Elbette uyanık olmayı, akıllı hareket etmeyi, bir kişinin peşinden gidip körü körüne biat etmeyi de bir kenara bırakmalıyız.
Güzel Günler Göreceğiz, Güneşli Günler…
Allah’a emanet olun…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar