Connect with us

ALAADDİN UYGUN

DOĞA TURİZMİ

Doğa turizmi denince akla pek çok çeşit gelir, dağ ve doğanın bahşettiği güzellikler içinde her türlü nimetin sunulduğu alanların Kütahya yerleşkesi içinde hemen hemen her bölgemizde mevcuttur.

Önceki yazılarımda turizm çeşnisi içinde Kütahya deniz hariç her türlü turizm zenginliğine sahip bir olduğundan bahsederek dağ, doğa turizmi deyip geçmeyin bu alanda hem zenginliğe sahip olup, hemde bu zenginliği maddiyata çevirememenin üzüntüsünden bahsetmiştim, aslında yapılabilecek o kadar çok yatırım var ki diğer iller bu çeşnileri ile ekonomik kapıyı keşfedip kalkınmaktalar. Biz ise hem tanıtım hemde yatırım garipliğinden bir türlü kurtulamadık hemde bahşedilen zenginlik içinde fakirlik çekerek.

Doğa ve dağ turizmi içinde yer alan Av turzimi ile Antalya bey dağlarında yaban keçileri avlayan turistlerden bin dolar para alan Antalya lılar bu nimeti paraya çevirmenin hazzını yaşamaktalar bizimde av turizmi için Murat dağı ve Türkmen dağları aslında biçilmiş kaftan. Zengin orman ve bitki alanına sahip ilimizin avantajı var ama yatırım ve tanıtımı yok derken bu konuda yıllardır yazıp çizmeme rağmen vatandaşlar yazıları ilgi ile takip ederken asıl muhataplar olan yetkililerin ilgisizliği beni üzmekte.

Doğanın içinde yaban hayatı ile av turizmi merkezi olan ilimizin, Yban keçileri, yaban domuzları, tilki, kurt tavşan gibi av hayvanları ile dolu olmasına karşın kaçak avcılık yapılmasına göz yumulması yerine bu avcılığı paralı, denetimli hale getirsek kazanç kapısı elde ederiz. Yine av hayvanları içinde yer alan Keklik, bıldırcın ve bazı kuş türleri yine dediğim gibi kontrollü biçimde av turizmine açılmalı Bu konuda Murat dağı, Türkmen dağı, Domaniç yaylaları, Şaphane dağları hazır turizm alanlarıdır. Yine ilimizde mağara turizmi için çok alanlar var.

Doğa turizmi içinde yer alan dağ bisikleti alanalrı oluşturulursa yine kazanç kapısı olur, Frig vadisi civarlarında atlı doğa turizmi mutlak hayata geçmelidir. Doğa turizminin olmazsa olmazı olan Kamp ve karavan turizmide Kütahya içinde zenginliğe sahip alanlardır, Gediz Simav, Domaniç ilçelerimizin bu konuda Murat dağı, Gölcük yaylası, Domaniç yaylaları en müsait alanlar olarak göze çarpmakta, merkezde ise Çamlıca tam bir kamping alanı sahasıdır. Buralarda oluşturulacak kamp alanları bungalovlar kurularak, ağaç evler oluşturarak, çadır alanları oluşturularak doğa tutkunlarına çağrı yapılıp kaznç kapısı haline gelmeli tek yapılacak tanıtım ve yatırım.

CC Allah bize deniz dışında her türlü imkanı bahşetmiş, bu lütufa seyirci kalmayıp artıya döndürmek için çok bekledik artık atılım ve yatırım yapma zamanı derken, sayın Valimizin, Kültür ve turizm müdürümüzün bu konulara ciddi şekilde eğilip tur şirketleri ile görüşüp ciddi bir hamle yaparak çalışmalarını beklediğimin altını çizerek turizm pastasından bizimde payımızı alma zamanı geldi diyorum

Günün sözü… Okuduğum kitapların en güzeli annemdir

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar