Connect with us

ASAYİŞ

KÜTAHYA’DA GÖZALTINA ALINAN 15 KİŞİ ADLİYE’YE GETİRİLDİ

Geçtiğimiz haftasonu Kütahya’da Polis tarafından gözaltına alınan 15 kişi bugün sabah saatlerinde Kütahya adliyesine getirildi. Adliye önünde gözaltındaki 15 kişinin getirilmesini bekleyen yakınları dikkat çekti.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince geçtiğimiz haftasonunda gözaltına alınan 15 kişi bu sabah Kütahya Adliyesine getirildi. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması’na (PDY) yönelik sürdürülen soruşturmalarda gözaltına alınan 15 eski polis, örgüt içinde oluşturulan gizli haberleşme ağından bilgi akışı sağladığı iddia ediliyor.

Elde edilen bilgilere göre örgüt, Kasım 2014 itibariyle “By Lock” adlı hem android hem de iOS tabanlı cihazlara uygun olan kriptolu mesaj uygulamasını kullanmaya başladı. Kısa süre içinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın istihbarat birimleri örgüt mensuplarının kriptolu mesajlarını arşivlemeye ve çözümlemeye başladı. Bu yazışmalarda MİT’in kontrolüne takıldığı iddia edilen çoğu polis ve asker olan devlet görevlileri 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tek tek meslekten ihraç edilmeye başlandı.

Bu sabah Kütahya adliyesine getirilen eski polislerin isimleri şöyle; Osman Ç., Ramazan Ö., Eyüp S., İbrahim K., İbrahim Ç., Akın K., Özcan K., Ali K., Mehmet Akif T., Selvi T., Selami U., Turgay İ., Levent K., Hasan Hüseyin K., İsmail G.

Sorgulama işlemleri sona eren Kütahya Emniyet Müdürlüğü eski personeli olan 15 polis şu sıralarda Cumhuriyet Savcısına ifade veriyor. Daha sonra hakim karşısına çıkarılacak olan şüphelilerin durumu akşam saatlerinde netlik kazanacak.

Edinilen bilgilere göre 2016 Mayıs ayı itibariyle ‘By Lock’ uygulamasını kullanan FETÖ üyelerinin isimleri, lokasyonları, telefon numaraları hakkındaki bilgiler büyük oranda çözülürken yazışmaların içerikleri kısmi olarak çözülebildi ve onbinlerce isim çalıştıkları kurumlara göre tasnif edildi. Başta TSK olmak üzere devlet kurumlarına sızan 40 bine yakın FETÖ üyesi belirlendi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar