Connect with us

ERCAN KOLKU

EMET GÖLETİ İLE SU’DAN ÖLÜMLER BİTECEK

Millet olarak büyük bir kabus yaşadığımız 15 Temmuz sürecinin ardından bir Kurban bayramına daha ulaştık. Sınır ötesi operasyon,ülke içi PKK,FETÖ mücadeleleri derken bir tanesinin bile bir damla kanına değişmeyeceğiz hainlerle mücadele her gün şehitler verirken irazda buruk bir bayramı idrak edeceğiz.
Emet’i soracak olursan elbette güzel haberlerimizde var,değişmeyen kaderimizde. Olumlu gelişmeler kadar,koca bir ilçeyi olumsuzluğa iten çenelerimizde… Biraz bunlardan bahsedeceğim hemşehrim sana!

İşin gerçeğini ben sana özetleyeyim.
Biliyorsun,Emet maden bölgesi… Hal böyle olunca da havamızda,suyumuzda sıkıntılar da var.(Yaşanan onca saçma şey,birbirinin ardından film çevirme, sabah akşam yavan çene çalma durumlarına bakarsan,beyne zarar verdiğini de söyleyebiliriz)
Etimadenin ilçeye en büyük kazığı,pardon katkısıyla temiz içme suyu getirmiştik,köprücekten. Cemal Öztürk başkan her şeyden önce halka sağlıklı su vermeyi görev kabul ettiğinden, bürokratlar ne derse tamam deyip anlaşmaları imzalamıştı.
Emet halkı hayatının en pahalı suyunu içmeye başlarken, yer yer çıkan arsenikten yine kurtulamamıştı.
Emet belediyesi yıllık 500 bin maliyetlerde elektrik ödemeye başlayınca, daha temiz ve maliyetsiz kaynak arayışları da başladı.Kanun su maliyetinin bilmem yüzde kaçından aşağı ucuz su veremezsin deyince halk suyu pahalı içti.Sen durma halka eti bor enerji bedeli ödemiyor,maliyet yüksek de dur.Su söz konusu olunca halkın adresi BELEDİYEDİR…

Sonra Ak partiden belediye başkanı olan Mustafa Koca , AK parti ilçe başkanı Mehmet Ali Yerem DSİ müdürü Adil Sabancı ile birlikte dağda yeni kaynak arayışları başladı.Ak partili belediye ve Ak parti ilçe teşkilatı konuya yoğunlaştı.Sorgun mevkinde bulundu.Analizler yapıldı,mükemmel.Üstelik DSİ de çalışan hemşehrimiz Ahmet Düğmeli bu alanda daha önce bir ön çalışma yaptırdığından 7 sene olan bekleme süreleri aşıldı.
30 Ekim 2014’te proje yapım ihalesine çıktığı duyurulan Emet göleti plan ve proje ihalesi 9 Ocak 2014te sonuçlandı.17 Ocak 2014’te firmaya yer teslimleri yapıldı. Ve süreç başladı.
2 yıllık iş nihayet 29 Temmuz 2016’da tamamlanarak bakanlığa teslim edildi.Tabi bu arada o dönem ilk Milletvekilliği olan sayın Kavuncu konuyu yakın takip etti. Zaman zaman soru önergeleri ile çalışmaları sordu. Gölet projelerini hazırlayan firmadan aldığı bilgileri kamuoyu ile paylaştı.Daha sonra Milletvekilimiz sayın Şükrü Nazlı’da çalışmaların durduğu endişesi ile ilgili haberler yaptığımızda konuyu araştırdı. Emet Ak parti ilçe teşkilatında görev alan ilçe başkanları bölge müdürlüklerine “Yahu bizim Emet göleti diye bir proje vardı,ne oldu?” diye sorup,dosyalar sundular.Cevaplar aynı;”Plan proje ihalesi yapıldı Bu iş bitsin, teslim edilince yapım ihalesine geçilecek.”
Gerek Milletvekillerimiz gerek parti teşkilatları sık sık göleti sorup takip ettikçe de iş raydan çıkmadan devam etti.
Orman ve su işleri bakanı sayın Veysel Eroğlu’nun söz konusu Kütahya olunca resmi işlemleri anında hızlandırdığı biliyoruz. Sağ olsunlar Emet göletinde de aynı durum söz konusu olunca anında kamulaştırma,ve ihale.
Daha öncede yazdık,yine yazıyoruz.Zerre emeği geçenden Allah razı olsun. Ama birde gerçekler var. Su meselesi Emet halkının en önemli sorunuydu.Yıllardır bu konu ile belediyemiz mücadele ediyordu. Öztaş,Fidancı,Öztürk her dönem çözüm için yoğun çaba gösterdiler. Gelinen noktada iş bürokrat kepçeleriyle ile pahalı su içmeye varınca! radikal bir çözüm gerekiyordu.Üstelik yine arsenik belası da tam bitmemişken… Orada da çözümü Emet göleti ile Mustafa Koca buldu. Yani,Ankara’da bürokratlar oturup masaya can sıkıntısına;Gelin Emet’e gölet yapalım. Kağıttan gemi yüzdürürüz “ demediler.
İşte hemşehrim Emet’in gölet macerası budur. Emet halkı eşin,dostun,akraban inşallah Zehirli sudan kurtulacaktır.

VALİ VE MİLLETVEKİLİ ZİYARETLERİ

İlçemiz bu hafta 3 önemli konuğa ev sahipliği yaptı.
Önce Ak parti Kütahya Milletvekilimiz sayın Prof.Dr. Vural Kavuncu ilçemiz deydi. Sayın vekilimiz gazetemizi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundular. Kendisine teşekkür ediyoruz.
Daha sonra ilimize yeni atanan Kütahya valimiz sayın Ahmet Hamdi Nayir ilçemiz deydiler. Yoğun program ve gezi ile ilgili notlarımızı-da sizlerle gelecek ayımızda paylaşacağız.
Aynı gün AK parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı’da ilçemize gelerek, Yeniceköy yol çalışmalarımızı yerinde incelediler.
Gündem yoğun, yerimiz dar… İnşallah gelecek sayı gezilerle ilgili düşüncelerimizi sizlerle paylaşacağız.
Tüm halkımıza aileleri ile birlikte huzurlu ve mutlu bir bayram dileklerimle….

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar