Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

BU VALİ REFERANSLI VALİ

 

Günün sözü: Adamın iyisi iş başında belli olur

İlimize yeni bir vali atandı. Adı Ahmet Hamdi Nayır. Merakım ve hobimdir. Atanan vali, kaymakam ve buna benzer bürokratlarımızın geldi yerden nasıl bir kişidir diye sorar ve araştırırım. Sayın valimiz Nayır’ı Bilecik ilindeki bir dostuma sordum. Çok kibar, saygın, dürüst, halk ile iç içe ve çalışkan kişidir dedi. Daha sonra eski ilçem kaymakamı ve halen Malatya valisi dostum sayın Mustafa Toprak’a hemşerisi sayın Nayır’ı sordum. İşte yanıtı; hemşehrim, mahalle arkadaşım, saygı değer değer bir ağabeyim, çalışkan, dürüst ve saygın bir kişiliğe sahiptir. Kütahya iline çok yararlı ve faydalı hizmetlerde bulunacağına eminim dedi. Bu iki referanstan sonra Kütahya ilimizdeki son Demokrasi Mitinginde de ayak üstü kısa bir sohbetimiz oldu sayın valimiz Nayır ile. Son olarak ilçe ziyaretlerinden altıncısını gerçekleştirmek üzere Emet ilçemizi onurlandırdılar. Burada da gazeteci olarak zat-ı alileri ile birlikte olduk. İlçe kaymakamlığımıza ziyaretinde bir süre birlikte olduk. İlçe kaymakamız sayın Mahmuthan Arslan ve kurum amirleri ile olan toplantısı izledim. Herkesi dinledi. Sonunda ise; Vatandaşa hizmetlerin en iyisini yapmamız gerekir. Hepimiz işimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Bunu yaparken de vatandaşın gönlünü almalıyız. Şeyh Edebali’in de söylediği gibi İnsanı yaşat ki devlet yaşasın bizim rehberimiz olsun. İfadesinde bulunmuşlardır. Bu da sayın valimizin şahsiyetlerini ve devlet ve millet için azimlerinin bir ifadesidir.

Bir gazeteci olarak benimde sayın Valimizden ilimiz ile ilgili taleplerim var. Kütahya ilimiz son yıllarda çevre illerin çok gerisinde kalmıştır. Halbuki Kütahya ilimiz yer altı ve yer üstü bir çok zenginliğe sahiptir. Fakat bunları yeterince değerlendiremediğimizden dolayı il genelinde göç artmıştır. Göçü önlemek ve ilimizin gelişmesi için ilçelerin ve il merkezindeki yer altı ve yer üstü zenginlikleri nelerdir. Bunların tespiti için ilçeler ilçe bazında, il merkezide kendi bazında bunları belirlemelidir. Sonra da sayın valimizin başkanlığında ilçelerden ve ilden oluşacak ekipler bunların değerlendirilmesi için çalışmalarda bulunması yararlı olacaktır. Kütahya ilimizdeki sanayici ve iş adamlarımıza bu bölgede yatırımlar yapmaları için başta iktidar ve muhalefet partilerin başkanları ile bir Ankara çıkarması yapmalıyız. İlçelerimiz de mesela Emet ilçemizde şifalı termal sularımız var. Buralardaki mevcut tesislere ilaveler yaparak ilimizin turizm gelirlerini artırmalıyız. Çavdarhisar da bulunan AİZANİ harabelerinin ülke ve dünya tanıtımı için bir çok doneler mevcuttur. Bunları acile ele almalıyız. Ekonomisi düzgün olan Tavşanlı, Simav ve Gediz den geriye kalan tüm ilçelerinde gelişmesi için organize sanayi bölgeleri kurmalarına sayın valimizin desteklerine ihtiyaç vardır. İldeki yatırımcı kurumların müdürleri ile ilçe ziyaretleri yapılarak ilçelerinde sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını tespit ederek çözüm yolları arayışına gidilmelidir.

BAKKAL AMCALARI UNUTMAYALIM

Gece gündüz semtlerimizde paralı veya ay başlarında ödemek kaydı ile alış veriş ettiğimiz bakkal amcalarımızı büyük alış veriş mağazalarına değiştik. Bu AVM ler de veresiye satış yok.

Paran varsa nakit yoksa kredi kartları kullandık. Alış veriş çılgınlığını tetikleyen AVM ler yüzünden bu toplum kullandıkları kredi kartlarını ödeyemeyince bakkal amcalarına tekrar dönmeğe başladılar. Ama bir çok semtte o al, ne zaman ödersen öde diyen bakkal amcaları kalmadı. AVM lerin broşürlerine de değinmek istiyorum. Broşürlerinde sıradan markaların elektronik ve küçük ev aletlerinin fiyatlarını yazıyor. Piyasadan biraz ucuz olarak satışa sundukları ürünlerden 3-5 adet getirip satışa sunuyorlar. Müşteri hücum edince mağaza yetkilileri; efendim bu ürünlerden belirli sayıda geldi. Kalmadı diyorlar. Bu oyun ve entrikaları nedeniyle yine bakkal amcalar gibi al sıkılmadan öde diyen yerel esnafı da pahacı durumuna düşürüyorlar. Bu böyle devam ederse o küçük esnaf da yok olup gidecek. İleride sıkıntıları yaşayacak bizler olacağımızdan alış-verişlerinizde yöre esnaflarını ve yıllardır her türlü kahrınızı çeken yerel esnaflarınızı unutmayalım.

KOCAKIRAN PUSUDA

Emet ilçesinde eski adı Kocakıran, yeni adı Bayrak tepe heyelan tehlikesi nedeni ile Kütahya DSİ tarafından proje kapsamında ciddi bir şekilde ıslah edilerek heyelan riski azaltıldı. Bu ıslah çalışmalarında Emet belediye başkanı basına yaptığı açıklamada Bayrak tepede yapılan çalışmalara belediye olarak heyelanı önleyecek fidanların dikileceğini söylemişti. Lakin ağaçlandırma iki yıldan bugüne yapılmadı. Şimdi önümüzde kış mevsimi var. Bu konuda uzman dostum bayramda ilçemizdeydi. Bölgeyi gezmiş ve görmüş. Bayrak tepe bu güne kadar niye ağaçlandırılmadı. Şimdi önümüz kış. Bol yağmur ve kar sularından killi olan zemindeki gözlemlerim hoş değil. Önümüzdeki aylarda yağacak yağmur ve kar sularından oluşacak sel suları bölgede yeni heyelanlara sebep olur. Bu nedenle bölgeye uygun ağaçların hemen dikilmesi gerekir dedi. Durum buysa Kocakıran pusuda mı sorusu akıllara geliyor.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar