KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ M.ŞÜKRÜ NAZLI: “DÜNYA LİDERİ OLAN BİR REİSİMİZ VAR”

BM Genel Kurulunda dünya liderlerinin gözlerinin içine bakarak “dünya 5’ten büyüktür” diyen Erdoğan ile birlikte ABD’de olan M.Şükrü Nazlı, izlenimlerini ve perde arkasında yaşananları sadece Yeni Kütahya için anlattı.  

ÖZEL HABER – Birleşmiş Milletler’in 71. Genel Kurulu genel görüşmeleri 20-26 Eylül’de New York’ta “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: Dünyamızı Değiştirmek için Evrensel Hamle” temasıyla gerçekleştiriliyor. Genel Kurula katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte giden heyetin içinde Kütahya milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı da bulunuyor. Genel Kurul genel görüşmelerinin resmi açılışının yapıldığı 20 Eylül Salı günü kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyaya önemli mesajlar verdi. İlk gün izlenimlerini Yeni Kütahya’ya aktaran Nazlı şunları kaydetti:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda tarihi bir konuşmaya şahitlik ettik. Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etmek üzere ABD’nin New York eyaletinde yapılan BM genel kurulu toplantılarına sayın bakanlarımızla birlikte iştirak ettik. 15 Temmuz darbe girişimi ve demokrasiye sahip çıkan bir millet vurgusu ,Fetö’nün sadece Türkiye değil tüm dünya içinde bir tehdit olduğu, insani krizler ve bunların neden oldukları göç hareketleri ile genelde Türkiye’nin aktif insani diplomasisi, özelde Türkiye’nin mülteciler konusunda üstlendiği sorumlulukları vurgulayan bir konuşma yaptı.”Dünyayı beş ülkenin iki dudağı arasına mahkum edemezsiniz” diyen Cumhurbaşkanımız tüm dünya halklarının hislerine tercüman oldu” diye konuştu.

Nazlı, “Birleşmiş Milletler, 1945’te “dünyada barışı, güvenliği, adaleti korumak için” kurulmuş, tabi bu kuranların iddiası. Aslında İkinci Dünya Savaşı galiplerinin, bu üstünlüklerini devam ettirmek için kurdukları bir düzen. Yani “millet olmayı sadece savaşı kazananlar hak ediyor, geri kalanlar bu asil millete hizmet için var olan toplumlar” 190’a yakın BM üyesi devlet, bir hususta ittifak etse ama Amerika, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin’den sadece biri “hayır” dese bu ittifak çöpe gidiyor. Zaten, “savaşların tekrar etmemesi için” kurulan bu BM’nin bunu ne kadar başardığı ortada” dedi.

Kütahya milletvekili Nazlı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama savaşların nerelerde olduğuna iyi bakılırsa aslında BM’nin asıl amacını gerçekleştirdiği anlaşılır. Çünkü Hıristiyan batı dünyasında o günden bu yana savaş olmadı. Güya bir hakem rolü üstleneceği söylenen BM, o yıllardan bu yana Filistinlilerin topraklarının işgal edilmesine ve muhatap oldukları görülmemiş zulme seyirci kalmayı bırakın, zalim ve işgalcileri himaye etmiştir. Savaş ve çatışmaların yoğun olduğu İslam coğrafyasında güya insan haklarını, sivilleri korumak için faaliyet gösteren BM’nin aslında o gözlerden ırak diyarlarda ne yaptığına iyi bakmak gerekir. Yıllardır faaliyet yürütülen Afrika’daki Hıristiyanlaşma oranı bize bu “faaliyetler” hakkında bir fikir verebilir. Yoksa o zavallı halk için yapılan bir şey yoktur. Bu BM, depolardaki yardım malzemeleri halka dağıtmayı bile beceremiyor. Suriye’de yaşanan son örnek aslında BM’nin acziyetinin ortalığa saçılmasıdır. “Bu savaş suçudur” açıklamalarına filan da bakmayın. BM, mağduru oynayıp yoluna devam edecektir. Önemli olan “Beşleşmiş Milletler” düzenini korumaktır! BM’nin bu “beşli kast sistemi” elbette büyük tepki görüyor. Ama kadre uğrayanlar, sürekli ezilen coğrafyadan oldukları için sesleri çıkmıyor.”

AK Partili Mustafa Şükrü Nazlı, Erdoğan’ın tarihe geçen konuşmasıyla ilgili olarak da, “Dünya ilk defa bir liderin BM’nin sistematiğini ciddi biçimde eleştirdiğine şahit oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın “Dünya beşten büyüktür” söylemi, röntgenden teşhise kadar; BM hakkında her şeyi ifade eden ve ciddi anlamda karşılık bulan bir hakikattir. Cumhurbaşkanımız bunu dün, BM’nin merkezinde bu beşlinin gözlerinin içine baka baka tekrarladı. Bu sıradan bir eleştiri değildir. Bütün vicdanlarda karşılığını bulan, hatta dünyanın ezilmiş coğrafyalarındaki milyarların yüreğini soğutan bir ifadedir ve Cumhurbaşkanımızı dünya  lideri yapmıştır. Çıkarları uğruna tüm dünyada evrensel insani değerleri ve vicdani sorumluluklarını unutanlara karşı sayın cumhurbaşkanımızın bu söylemi değer ve vicdani sorumluluk üzerine kurulu yeni bir anlayışın doğuşudur. Bu tarihi güne tanıklık etmek bizleri de gururlandırmıştır. Bu toplantılarda gündemi belirleyen ülke Türkiye ve konuşmaları merakla beklenen lider de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.” diye konuştu.


Web Tasarım: Arena Ajans