Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

AHLÂKSIZLAŞTIRILIYORUZ

Güzel ahlâk, edep, hayâ ve insanlık… En güzel hasletlerimiz ve vazgeçilmez tabularımız… Bunlar bizim kültür evimizin temelleridir. Bu temeller olmadan kültür, örf ve adetlerimiz yıkılır gider. Türk Milleti’ni ayakta tutan en büyük olgudur aslında kültürümüz. Buna en güzel örnek 15 Temmuz gecesi sokağa çıkıp, tanların altına yatan insanlarımızdır.

Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş’ın gayretleri ile Kütahya’ya da gelen 15 Temmuz Kahramanlarından Metin Doğan, tankın önüne neden ve nasıl yattığını anlattı ve biz de hayret içinde dinledik. Metin Doğan’ı tankın altına yatıran güç şüphesiz Allah’ın gücüdür amenna, fakat bunu sağlamak için Metin Doğan’a gerekli olan şeylerin tamamı kendisinde toplandığı için bu olay cereyan etti. Yukarıda saydığım güzel ahlâk, edep, hayâ ve insanlık… İşte bu temelle kurulan kültür, beraberindeki iman etmişlik ile harmanlanınca ortaya Metin Doğan ve niceleri çıkıyor.

Gündüz televizyon kuşaklarını izleyenler bilecektir, ortalık tam bir rezillik kumpanyası. Kadınlar, erkekler, ikisinin arasındakiler, ne idiği belirsiz olan acayip kişiler… Sözüm ona “kadın programı” adı altında aşılanan resmen bir ahlâksızlık virüsü değil de nedir Allah aşkına?

O yayınlanan programların kime, neye ve nasıl bir yararı olabilir? Sadece çok kıymetli olan vakitlerimiz çalınır biz de saf saf bakarız. Vaktimiz çalınırken aslında kültürümüzü teşkil eden kıymetlerimiz de yankesicilik marifeti ile yok edilip gider. Ve gidiyor da… Türk Milleti bu mu? Kadınsı bir şekle bürünen adamlar, erkek gibi tavırlara boyanmış kadınlar… Yazık ki ne yazık… Gidiyor kültür mirasımız, gidiyor da biz alkış tutuyoruz.

Sonra ne mi oluyor? Ahlâksızlık sıradan bir hâl alınca insanlar vatan kavramından, aile kavramından, hakkaniyet kavramından süratle uzaklaştırılıyor. Böylece sevgisiz, saygısız, edepsiz ve ahlâksız bir toplum oluşuyor. Bunu yapanlar bizi 15 Temmuz’da geçemeyenlerdir. Çanakkale’de ve Dumlupınar’da yenemeyenlerdir. Malazgirt’ten girişimize kahrolanlardır. Söğüt’te ve Domaniç’te “YA HAKK” deyip dirilişimizi görenler ve buna kahrolanlardır.

Gelin, cephelerde ve meydanlarda kazandığımız hürriyetimizi, sokaklarda savunduğumuz demokrasiyi ve atalarımızdan gelen kültür mirasımızı kaybetmeyelim. Televizyonlarda gördüğümüz o ucubeleşmiş yaratıklara benzeyen insanları sokaklarda görmemiz an meselesidir maazallah…

Ey Türk… Titre ve kendine gel…

Sevgiyle kalın…

Bizimdi bir zamanlar şu Garb’taki ilimler,

Biz öğrettik Garblılar’a kıymetini bildiler.

Bir zamanlar zevke düşüp ilmimizi kaybettik,

Tekrar geri getirmeye yıllar var ki ahd ettik.

İşte yolcu! Bu emelle Avrupa’ya gitmiştim,

Çalınanı getirmeye ahd ü peymân etmiştim.

Ne yazık ki felek kırdı kanadımı kolumu,

Yolcu! Durma. Yürü bitir yarım kalan yolumu.

MEHMET ORUÇ

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar