Connect with us

EĞİTİM

ÖĞRENCİ VELİLERİ YARDIMCI KİTAP İSTEMİYOR

Devletin her eğitim öğretim yılında öğrencilerin masalarında hazır bulundurduğu ücretsiz kitapları yetersiz bulan öğretmenler, yardımcı kaynak adı altında öğrencilerden kitap almalarını istiyor. Bu duruma tepki gösteren veliler ise 200-300 TL’yi bulan yardımcı kaynak sorununa çözüm istiyor.

“SORUN ÇÖZÜLMELİ”

ÖZEL HABER – 2003 yılında ilköğretimde başlayan ve 2006 yılında da ortaöğretim kurumlarında tüm öğrencilere ücretsiz olarak verilen ders kitaplarına, ek olarak öğretmenlerin ve okul yönetiminin istediği yardımcı kitaplara, veliler tepki gösteriyor. Veliler, devletin ücretsiz olarak verdiği ders kitaplarının yetersiz olduğu gerekçesiyle mi ek kaynak istendiği merak ediyor. Öğrenci velileri “devletin verdiği ders kitapları yetersiz ise devlet hiç kitap vermesin. Biz kendimiz kitaplarımızı alalım” diyerek tepki gösterdiler.

“PARA TUZAĞI”

“Verilen kitaplar yeterli ise öğretmenler bizden neden ek kaynak istiyor? Bu resmen para tuzağı. Öğrencilerimiz tüm derslerini ve ödevleri yardımcı kaynaktan yapıyorlar. Yardımcı kaynakları almadığımız zaman öğrencilerimiz derslerinde başarısız oluyor. Öğretmenler ödevleri devletin verdiği kitaplardan değil yardımcı kaynaklardan veriyorlar. Yardımcı kaynağı olmayan öğrenciler de okulda başarısız oluyorlar. Kitap paraları 200-300 TL civarında tutuyor. İki, üç öğrencisi olan velilere büyük bir maddi yük oluyor. Bu duruma yetkililerin el koyması lazım” ifadelerini kullandılar. MERVE ERGÜN

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar