Connect with us

ABDÜLKADİR EKMEKÇİOĞLU

EMET MAKUS TALİHİNİ NASIL YENER?

GÜNÜN SÖZÜ: Allah ellere talih, bize kör Salih vermiş.

Makus talih nedir?

1-) Hep olumsuzluklarla karşılaşmak, her zaman şansın kötü gitmesi, yaşanılan bir hezimetten sonra “makus talihi yenemedik” şeklinde kullanılır.

2-) Seçim alanlarında nutuk atan siyasetçilerin, Türkiye üzerinde oynan oyunları anlatıp ahkam kesmesi sonucu, ağızlarından dökülen ama aklı başında kişiler tarafından inanılmayan cümle: “Makus talihimizi yeneceğiz”. Seçilirse makus talih beşe on, katlana katlana gelir bugünlere zaten.

3-) Eski dilde kötü, tamamen kötüye dönmüş şans için kullanılır. Bir de Türk’ün makus talihi, Sakarya savaşında ters dönmüştür.

Emet, Kütahya iline bağlı, Anadolu’nun küçük ve şirin bir ilçesidir. Şifalı termal suları, yemyeşil doğa güzellikleri yanında asrın madeni olarak tanımlanan ki öyle bor madeni rezervi bakımından da en zengin olan ilçedir. Yıl 1958, MTA adına Emet ilçesinde Boraks madeni arayıp bulan Alman Gavli şunları söylemiştir. “Bu maden Emet’te çok. Emet ileride Paris olur” demiştir. Babamın da dostu olan bu adam bunları söylediğinde çok sevinmiştim. Aradan tam 58 yıl geçti. Emet’te o günden bu güne önemli bir gelişme olmadı. Sadece son yıllara kadar yöresel işçi alınırken son yıllarda çoğunluğu dışarıdan gelen işçiler Emet’te çalışıyor. Yine son iki yıldır yüzden fazla işçi ilçe dışında ikamet ettiğinden servislerle Tavşanlı’ya gidip geliyor. Emet’ten bir avuç genç ise taşeron ücretiyle yaşam savaşı veriyor.

Yıllardır Emet sağ partilere oy verdi. O partiler de devamlı iktidar oldu. Siyasetçiler seçim nutuklarında hep şunları söylerlerdi; “Emet’in yolları yok. Hastanesinde uzman doktorları, ilçede genç işsizlerin çalışacağı iş sahaları, öğrencilerinin okuyabilecekleri doğru dürüst okulları yok. İnşallah bunları yaparak ilçenin makus talihini değiştireceğiz…” Peki, Emet’in bugüne kadar neyi değişti? Yollarının yapımına başlandı. Emet-Çavdarhisar yolu ihaleden kaynaklanan nedenle şuanda durdu. Tavşanlı yolunda ise 10 km.lik bölüm yapıldı. Gerisinde ise vuslat bir başka bahara kaldı. 1922’de Yunan işgalinde tamamen yakılan, sonra atalarımızın yangın duvarları üzerine yaptıkları kerpiç evler çok tarihiymiş. Onları da sağ olsun İl kültür müdürlüğü SİT kapsamına aldı. Bu evler kaderleri ile baş başa bırakıldı. Hastane mi? Uzman doktor verilmediğinden hastane servisleri ile Tavşanlı, Kütahya, Eskişehir ve Bursa’daki hastanelere taşımalı hasta gönderir durumda. Eğitimde, klasik okullardan başka açılan okul yok. Emet meslek yüksek okulu öğrencileri için KYK talepleri askıda kaldı. Yeni ve dört yıllık bölümlerin açılmasına da olumlu yanıt verilmedi. Emet’in sorunları saymakla bitmeyecek.

Ya ülkemizin makus talihi ne olacak? FETO’cu terör örgütünün karanlık ve kirli oyunları neticesi 15 Temmuz’da gösterdi. İnşallah Sakarya Meydan Muharebesi nasıl ülkemizin makus talihini değiştir ise biz birlik ve beraberlik içinde olursak, hain örgütün yalan ve asparagaslarına itibar etmezsek bu ülkemizin de makus talihi İnşallah değişecektir.

Şimdi soruyorum; Emet bu makus talihini nasıl yenecek? Bir bilen varsa Allah rızası için yazın veya söyleyin. Bir de onu denesin Emetliler.

PUSUDAKİ TEPEYE VALİ SAHİP ÇIKTI

Geçen köşe yazımda “Kocakıran pusuda” diye o tepenin heyelan riski olduğunu yazmıştım. Gazetemizi okuyan sayın valimiz Ahmet Hamdi NAYİR hemen ilgilenmiştir. Kaymakamlıktan ve ilgili diğer birimlerden bilgi istemiştir. Bu nedenle sayın valimize çok teşekkür ediyorum. Sayın valimin ilçemizi ziyaretinde ilçenin bir çok ev ve iş yerlerini SİT olarak tescillendiğini bazı bölgelerinde kentsel SİT alanı yapıldığını arz etmiştim. Belediye başkanı da kısaca bilgi edindi. Ama yıllardır bu sorunu kimse çözemedi. Ciddiyetle de çözmek isteyeni de görmedim. Şimdi Emetli olarak sayın valimizden medet umuyoruz.

YÜZ YÜZE NİYE GELİNMİYOR

Emet’te yaşayanlar ilçe sorunlarını dinleyecek bir yöneticisi olmadığından dilek, temenni ve öz eleştirilerini esnaf dükkanlarında, kahve köşelerinde ve bayanlar da oturma evlerinde dedikodu olarak yapıyor. Bu bir gerçek. Peki, bu iyi bir şey mi? Kesinlikle değil. Bu ilçede yönetici ve vatandaşlar arasında güven ve itimadı sarsıyor. Daha önceki yıllarda belediye başkanları yılda iki defa Ramazan ve Kurban Bayramlarında halk ile yüz yüze toplantılar tertiplerlerdi. Önce kendi yaptıklarını ve yapacaklarını halka anlatırlardı. Vatandaşlar da belediye başkanlarına sorular sorar, dilek ve temennilerini ve eleştirilerini anlatırdı. Her nedense Emet belediye başkanı sayın Mustafa Koca birçok talep ve isteklere rağmen halk ile yüz yüze toplantı niye yapmıyor? Bu ilçede gerçekten çok merak edilen konuların başında.

Bu hafta bu kadar. Sağlıklı ve esen kalın sayın okurlarım.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar