Connect with us

HABERLER

500 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ OLACAK

Senelerdir Kütahya kamuoyunda gündemde olan Şehir Hastanesi ile ilgili olarak Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel,Vural Kavuncu,Şükrü Nazlı ve Ahmet Tan basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptılar.

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu:”Hastanemizin ihale sürecinin gecikmesi sürecinde üç önemli kazancımızın olduğunu da hatırlatmak isteriz; 1- Jandarma Taburundan terkedilen arazi TOKİ’ye verilmişti. Bu arazi içerisinde 150 dönüm, Şehir Hastanesi projesi için Sağlık Bakanlığı tarafından TOKİ’den satın alınmış, dolayısıyla arazi kamuya kazandırılmıştır. 2- Hastane klasik Hastane modeli ile değil, çok daha yüksek yapım ve işletim kalitesi özelliği olan Şehir Hastanesi olarak yapılması projelendirilmiştir. 3- Bir hastane yapılması planlanırken Yoncalı’da ek olarak bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ilave edilmiş, bir yerine iki hastane ihale edilmiştir. Sonuçta bu hastane, çocuklarımıza, torunlarımıza da hizmet verecek, Kütahya’nın geleceğine uzanacak bir hizmet olacaktır. Bu bir kaç senelik gecikmenin hızla yapılacak olan hastane ile telafi edileceğini ve onlarca hayır dua alınacağını düşünüyoruz.”dedi.

Yapılan açıklama şöyle:”Kütahya’da kamuoyunun gündeminde en önemli konu olan Şehir Hastanesi konusunda nihayet beklediğimiz güzel sonuca ulaştık. İhale süreci sonlandı, yüklenici firma ile sözleşme imzalandı, inşaat çalışmalarına başlanıyor.

Ülkemiz AK Parti’nin insanı esas alan politikaları ile birlikte her alanda olduğu gibi sağlıkta da önemli bir değişim ve dönüşüm sağlamış, bu başarı milletimiz nezdinde de büyük takdir ve karşılık bulmuştu. Nitelikli, kolay ulaşılabilir ve çağdaş sağlık hizmetleri için yeni sağlık tesisleri ve alt yapının oluşturulması da bir zorunluluk haline gelmişti. Bu düşünce ile Kütahya’mızda da sağlık alanında projeler oluşturuldu, şimdi bu dev yatırımlar tek tek hayata geçiyor.
Şehir Hastaneleri Türkiye için yeni bir model. Asıl mantığı, hastane yatırımı, içinde ki tıbbi cihaz ve tefrişatı ile birlikte özel firmalar tarafından yapılacak, tıbbi ana hizmetler dışında tüm hizmetler yine özel firma tarafından yüklenilecek, bu yatırım ve hizmetleri karşılığı aylık belirli bir kira alacak, belirli bir süre sonunda da bedelsiz Devlet’e devir yapacak. Bu sistemin avantajı hastanenin yapımı ve işletilmesi esnasında özel sektörün verimliliği ve hızından yararlanmak, hizmet kalitesinin üst düzeyde gerçekleşmesi, onarım, bakım, yenileme gibi maliyetlerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi olarak özetlenebilir. Şehir Hastaneleri ile birlikte Sağlık Bakanlığının hastane işletmeciliği ve sağlık hizmetinde büyük bir gelişme olacak. Bu hastanelerin oda, ameliyathane ve diğer tedavi alanları en üst düzeyde hizmet kalitesine imkan sağlayacak. Binalar “Akıllı bina ve dijital hastane teknolojisi” ile donatılmış olacak.
Ülkemizde toplamda 29 adet Şehir Hastanesi projesi kabul edilmiş olup bunlardan bir tanesi de Kütahya Şehir Hastanesidir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde yerel nedenler, yasal ve mevzuat sorunları, ekonomik kararlar ve siyasi süreç gibi nedenlerle hastanemizin ihalesinin tamamlanma süreci gecikmeler yaşandı. Bu nedenden dolayı ihale takvimi ile ilgili öngörülerimizde de yanılmalarımız oldu. Öncelikle bu gecikmeyi sorgulamak, eleştiride bulunmak halkımızın elbette en doğal hakkıydı. Ancak aslında amaçları hastane olmayan, bu durum nedeniyle halkın arasında ayırt edilmişlik, yoksun bırakılmışlık duygusu oluşturarak AK Parti kadrolarına karşı nasıl öfke ve tepki oluştururuz düşüncesi içinde olan küçük bir grubun yoğun bir tezvirat ve karalama kampanyası ile karşı karşıya kaldık. Yatırımın ödeneğinin başka illere aktarıldığı, halkı kandırmak içine yalan söylendiği, hastane yapılmayacağı, Kütahya’nın üvey evlat görüldüğü gibi sözler çokça yazılıp çizildi. Biz bu sözlere şimdi Hastanemizin yapım anlaşması ile karşılık veriyoruz. Kısa zaman içine şantiyeler kurulacak ve çalışmalara başlanılacak. Eleştiri ötesinde olan bu sözlere rağbet etmeyip AK Parti kadrolarına güvenen ve bizlere desteğini esirgemeyen Kütahya halkımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz. Şu anda 29 Şehir Hastanesi projesi içerisinde yakında tamamlanacak olanlar olduğu gibi içlerinde İzmir, İstanbul, Samsun gibi büyük şehirlerin de bulunduğu 9 projenin henüz Yüksek Planlama Kurulu kararı alınmadığı, ya da ihale – proje sürecinin devam ettiğini ve süreç olarak Kütahya Şehir Hastanesinden geride olduğunu da söylemek isteriz.
Proje iki adet hastaneyi kapsamaktadır. Bunlardan ilki eski Jandarma arazisi içerisinde mevcut Hastane Ana Binası ile bağlantılı, 134 bin m2 kapalı alana sahip olacak, 500 yataklı Genel Hastanedir. Bu hastanede toplam 20 adet ameliyathane, 2 adet anjiyo Ünitesi, 61 adet Yoğun Bakım Yatağı, ve 5 adet Yanık Yatağı bulunacaktır. Projenin ikinci hastanesi ise Yoncalı’da yapılacak 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesidir. Yüklenici firma GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik AŞ’dir. Yüklenici firma tarafından karşılanacak olan sabit yatırım gideri 538.306.000 TL dir. Projenin yatırım dönemi 2 yıl, işletim süresi ise 25 yıldır. Önümüzdeki günlerde hafriyat çalışmalarına başlanılması beklenen hastanelerimizin uygulama projeleri tamamlanıp inşaat ruhsatlarının alınması ile yer teslimi ve üst kullanım hakkı devri yapılacaktır. Sözleşmeye göre Hastanelerimizin 2019 başlarında tamamlanarak hizmete girmesi öngörülmektedir.
İlimize bu önemli sağlık yatırımının kazanılmasında en büyük pay, ülkemiz için bu vizyonu çizen, milletimizin gelişmiş dünya ülkelerinde yaşayanlardan daha yüksek hizmetlere ulaşması hedefini koyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kütahya’lı vatandaşlarımız olarak kendisine duyduğumuz şükran duygularını burada bir kez daha ifade etmek isteriz. Bu süreç içinde karar mekanizmasında yer alan, başta Başbakanlarımız, görev sırasıyla, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım, Sağlık Bakanlarımız Recep Akdağ, Mehmet Müezzinoğlu, Kalkınma Bakanlarımız, Maliye Bakanlarımız, Hükümetimizin saygıdeğer üyeleri, Yüksek Planlama Kurulu üyelerimiz, Sağlık Bakanlığı’nın bürokratları, yerelde AK Parti İl Başkanımız, teşkilatımız, Belediye Başkanlarımız Mustafa İça ve Kamil Saraçoğlu, hastane yöneticilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi sunarız. Basın mensuplarımız da her daim bu konuyu gündemde tuttular, bizlerin de aktif olmamızı sağladılar. Sivil toplum kuruluşları, gönüllü topluluklar, muhtarlarımız görüş ve eleştirileri ile katkı verdiler. Ancak en büyük teşekkürü yine bizlere inanan, güvenen ve destekleyen değerli hemşehrilerimize yapmak istiyoruz. 15 Temmuz gecesinde bir milletin canları pahasına bütün dünyaya yaptığı manifestoya şahit olduk. Bu milletin dünyada eşi benzeri yoktur, herşeyin en iyisine layıktır. Hayırlı uğurlu olsun, Allah bizlere hastalara derman, acı çekenlere şifa olacak hastanemizin açılışında da bir arada olmayı nasip etsin.
TAMAMLANMIŞ YA DA DEVAM ETMEKTE OLAN DİĞER HASTANELERİMİZ

1. Kütahya DPU Rehabilitasyon Hastanesi: Üniversite yerleşkesi içerisinde olan bu hastanemiz yapımı 2010 yılında tamamlanmış ve uzun yıllar boş olarak kalan binanın projelendirilerek yatırım ödeneği alması ve hastaneye dönüştürülmesi ile gerçekleşmiştir. Şu anda 200 yataklı olarak hizmet vermekte olan Hastane alanında ülkemizde ki en kapsamlı ve nitelikli hastane olma iddiasındadır. Zaman içinde 400 yatak kapasitesine çıkacak özelliktedir.

2. Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi, Yeni Bina (200 yatak): Yapımına 2012 senesinde başlanılan 200 yataklı Hastane 2014 senesinde açılarak hizmete girmiştir.

3. Gediz 100 Yataklı Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı: Hastane inşaatı % 95’lik fiziki gerçekleşmeye ulaştığından geçici kabul işlemleri yapılmıştır.

4. Simav Devlet Hastanesi (150 Yatak): Yaklaşık % 85 fiziki gerçekleşmeyle yapım işi devam etmektedir. Sözleşmeye göre 2016 sene sonunda bitimi öngörülmektedir.

5. Emet 60 Yataklı Devlet Hastanesi İkmal İnşaatı: % 70 iş bitimi düzeyindedir. Eylül 2017 de bitirilmesi öngörülmektedir.

6. Altıntaş İlçe Entegre Hastanesi (10 Yatak): Yaklaşık % 70’lik fiziki gerçekleşmeyle inşaatı devam ediyor. 2016 sonuna kadar bitirilmesi öngörülmektedir.
KÜTAHYA 1. BASAMAK YENİ SAĞLIK TESİSLERİ YATIRIMLARI

Tavşanlı Sağlık Kompleksi (TSM + ASM + ADSM + İlçe Sağlık Müdürlüğü + 112 ASHİ + KETEM + İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Birimi + Sağlıklı Yaşam Merkezi
Yunusemre – Yenidoğan 6 Hekimlik ASM + TSM (Sağlık Yaşam Merkezi + 112 ASHİ
Cumhuriyet 6 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi
Müzeyyen ÇİNİ TSM + 6 Hekimlik ASM + 112 ASHİ
Aslanapa 5 Hekimli ASM + TSM + 112 ASHİ
Şaphane 4 Hekimlik ASM + TSM + 112 ASHİ
Tavşanlı Kuruçay 2 Hekimlik Aile Sağlığı Merkezi
Hisarcık 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
Dumlupınar 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
KÜTAHYA’DA YENİ SAĞLIK HİZMETLERİ

1. Dumlupınar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi: DPÜ Evliya Çelebi Yerleşkesinde 8 Nisan 2016 tarihinde açılışı yapılan Merkezde poliklinik hizmetlerine başlanmıştır. Şu anda mevcut olarak 7 adet uzman hekim aylık ortalama 550 hastaya hizmet vermektedir. Hekimlerimizin uzmanlık alanları şu şekildedir; Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Endodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi.

2. DPU Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoterapi Bölümü: Bölümün açılabilmesi için öncelikle gerekli olan radyo onkoloji uzmanı, medikal fizikçi ve diğer yardımcı personel tamamlanmıştır. LİNAK radyoterapi cihazı satın alınmış ve kurulumu gerçekleştirilmiştir. PET görüntüleme cihazının da hizmet alımı ihalesi gerçekleştirilmiş, 2017 yılı içerisinde kurulumu beklenmektedir. Radyoterapi ile kanser hastalarının tedavisi işlemlerine yıl sonuna kadar başlanmış olacaktır.

3. DPU Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Organ Nakli Merkezi: Geçtiğimiz yıl içerisinde hastanemizde organ nakli ünitesi kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar