Connect with us

EKONOMİ

ALTINTAŞ BELEDİYE BAŞKANI FERİT KARABULUT, ZAFER OSB’YE GİDEN YOLU ANLATTI

Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut geçtiğimiz günlerde mera vasfının kaldırılmasıyla kuruluş işlemleri hızlandırılan Zafer OSB ile ilgili, Yeni Kütahya’ya özel açıklamalarda bulundu. Karabulut, Zafer OSB ile sadece Altıntaş’ın değil bölgenin kalkınacağını ifade etti.

SIKINTILAR GİDERİLDİ

Yeni Kütahya’ya Zafer OSB’nin 2004 yılından günümüze kadar gelen kurulum sürecini anlatan Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, Kütahyalılara çağrıda bulunarak Altıntaş’ı Kütahya’nın Mahallesi olarak kabul etmelerini istedi. Zafer OSB’nin kendisinin en büyük hayali olduğunu ifade eden ve bu yöndeki çalışmaların 2004 yılında başladığına değinen Karabulut ilk dönem belediye başkanlığında mücavir alan, ÇED raporu ve toy kuşları ile ilgili sıkıntıları giderdiklerini söyledi.

ÇALIŞMALAR İLK DÖNEMDE BAŞLADI

Başkan Karabulut ilk göreve geldiği yılda OSB ile ilgili bazı çalışmaların yapıldığını söyledi. Karabulut “Organize sanayinin ilk başlangıçtaki hadise 2004 yılında ilk belediye başkanı olduğum zamanda hayalimizdi ve bunu hayata geçirmek için harekete geçtik. Buranın belediye mücavir alan sınırları içine alınması ve bu şekilde onayların daha kolay alınacağını öğrendik. 2004 yılı Ekim ayında yani belediye başkanı olduktan altı ay sonra bu alanı Bayındırlık Bakanlığına mücavir alan sınırları içine alınması için teklif sundum. Kuyucak, Alibeyköy, Pusan ve Sevdiğin Köyünün yarısı o bölgeyi yatırım yapılacak havalimanı ve organize sanayi bölgesi için belediye mücavir alan sınırları içine aldık. 2006 yılında havalimanı gündeme geldi ve bizim mücavir alan sınırları içine havalimanı yapıldı. OSB benim en büyük hayallerimden birisiydi havalimanından ziyade. OSB alanı ile ilgili ÇED raporunu çıkarttık, Toy kuşlarının yaklaşım mesafesi ile ilgili bir sıkıntı vardı onu ötelettik bakanlık kararı ile. Orada bir maden işletmecisinin ruhsatı vardı onu iptal ettirdik. OSB ile ilgili bizim ilk dönemimizde önemli çalışmalar olmuştu” dedi.

CHP DÖNEMİNDE OSB İPTAL EDİLMİŞ

Bizden sonra gelen CHP’li arkadaşımız hiçbir şeyle ilgilenmedi. Bu alan üzerinde iki yıl süre ile hiçbir işlem yapılmadığından dolayı Zafer OSB’nin iptali ile ilgili Sanayi Bakanlığından yazı geldi. Üzüldük bu olaya. Elimizde yetki yoktu. Ben o zaman ilçe başkanıydım. Arkasından yine CHP yönetimi döneminde Tavşanlı’da Özal döneminde belediyelere hibe olarak verilen 600 hektarlık maden sahamız vardı. Burayı da iptal ettirdi belediye başkanı. O maden ocağı sahası 4,5 trilyon TL’ye bir şirkete satıldı. O dönemde kayıplar üstüne kayıplar yaşadık.

“MİLETVEKİLLERİMİZ ÇOK ÇALIŞTI”

Biz belediye başkanlığını yeniden kazandıktan sonra ilk işim başkanlığı kazandığımın üçüncü günü elime seçim vaatleri dosyasını alarak dönemin valisi Şerif Yılmaz’ın yanına gittim. Valimize durumu anlattım ve burayı hayata geçirelim dedim. Sayın valimiz ilgili kişilerle görüştü. Daire amirlerini toplayarak iş taksiminde bulundu valimiz. Daha sonra OSB için Sanayi Bakanlığından 3 sefer keşfe ve sınır tespitine eldiler. Uzun çalışmalar sonrasında 6 ay önce Tarım bakanlığına mera vasfının kaldırılması için dosya gitti. İlk başladığımız çalışmalar sıfırlanınca ikinci dönemde yeniden başladık çalışmalara. Önceki dönemde alanı mücavir alan sınırlarına aldığımız için ikinci dönemde çok fazla zaman kaybımız olmadı. ÇED raporunun ardından mera komisyonu ot bedeli rakamlarını düşük gördüler valimizin ısrarı ile. Yeniden dosya gönderildi. 1 milyon 450 bin civarındaki ot bedeli ödeyeceğiz. Belediye, özel idare ve Ticaret odası. Sayın bakanımız tarım arazileri artık sanayiye dönüşmesin, betonlaşmasın diye Türkiye gelenlinde bir prensip kararı almış. 286 dosya bu konu ile ilgili olarak önünde bekliyordu bakanımızın. Dosyayı müsteşarımıza imzalatana kadar Ankara’ya çok kez gidip geldim. Dosya bakanımızın önüne gelince vekillerimiz devreye girdi. Sayın vekillerimizin dördü de bakanımıza ziyarette bulundular. Israrlı bir şekilde mera vasfının kaldırılmasını istediler. Şükrü Nazlı, İshak Gazel, Ahmet Tan ve Vural Kavuncu çok uğraştılar. Bakanımız bu dosyayı en sonunda imzaladı. 286 dosyadan bir tek Altıntaş’ın dosyası imzalandı.

“HEDEFİMİZ 2017 YILINDA PARSELLERİ YATIRIMCILARA VERMEK”

Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu 2. OSB’nin yüzde 80 doluluk oranına ulaştığını ve yeni yatırımcılar için yeni bir sanayi alanının oluşturulması gerektiğini söylemişti. Hedefimiz bundan sonraki sürecin en kısa sürede tamamlamak. Valimizin talimatları ile alt yapı, yol kanalizasyon, su, elektrik ve doğal gaz için harekete geçmememiz gerekiyor. Bakanımızın imzasının ardından başbakanlık bu onayı verecektir. Şuanda kamulaştırılacak alan çok az. İleride ihtiyaç duyulması halinde kamulaştırma yapılabilir. Talep eden yatırımcılara bir an önce cevap verebilmek için bazı parsellerin oluşturulup alt yapılarının bir an önce yapılması gerekiyor. Benim hedefim 2017 yılında 8-9’uncu aylarda parselleri yatırımcılara vermemiz lazım. Şuanda müracaat eden yatırımcıların yüzde 80’ni ciddi yatırımcılar ve acele ediyorlar. Büyük yatırımcılar içim mevcut OSB’lerde yeterli büyüklükte alan olmadığı için büyük parsellere ihtiyacımız olduğundan dolayı ZAFER OSB’de en küçük parseli 50 bin metrekare olması yönünde tasarladık. Çok ciddi bir yatırımcı bizden 1100 dekar yer istedi.

ALTINTAŞ OSB’YE HAZIR

Zafer OSB’nin tanıtımını yaptığımız zaman burası hızlı bir şekilde dolacaktır. Zafer OSB Kütahya’ya 27 km bize 15 km mesafede. Belediye olarak biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık ve yapıyoruz. Altıntaş göç alacağı için başta konut sıkıntısı olacaktı ancak TOKİ ile birlikte yapılan konutlarla bu sıkıntıyı şimdiden önledik. Okul bakımından da yeni yapılan ve gelecek yıla bitecek okullarımız var. Bu yönde de bir sıkıntımız olmayacak. Alt yapımızı da buna göre şekillendiriyoruz. Alt yapımızı OSB’ye göre yapıyoruz.

“KÜTAHYA BİZİ MAHALLESİ OLARAK GÖREBİLİR”

Ben Zafer Havalimanına Zafer OSB kadar sevinmedim. Buna daha çok sevindim. OSB daha kıymetli. OSB ile birlikte biz göç alırız. Sanayi ilçesi, sanayi bölgesi oluruz. Yapılan OSB Kütahya’daki tüm mevcut OSB’lerin toplamından fazla bir OSB. 96 bin hektarlık bir alan şuanda Beşkarış barajı tarafından yüzde ellisi sulanıyor. Kalanı içinde hatlar döşeniyor. Biz aynı zamanda tarım ilçesiyiz. İyi bir tarım ilçesiyiz. Sanayi ve tarım birlikte olacak. Ankara İzmir otoban projesinin bir ayağı bizden geçiyor. Hızlı trenin havalimanı bağlantısı yapılacak. 5500 nüfuslu bir ilçenin döndürebileceği projeler değil bu projeler. Kütahya’nın Mahallesi kabul edilsin OSB’de, diğer yatırımlarda ki havalimanında olduğu gibi Kütahya bizi yalnız bırakmıyor burayı beraber yönetelim. Biz Kütahya’ya ait bir ilçeyiz. Kütahya’nın Mahallesi olmaktan ilçesiyiz ama mahallesi olmaktan guru duyarız. Yeter ki memleketimiz kazansın. OSB bizim diyebilir Altıntaş kelimesini kullanılmış kullanılmamış sorun değil.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar